Справа № 2-802-2007
Рішення
іменем України
1 листопада 2007 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі:
головуючого Ковальчука В.Д.
при секретарі Домбровській З.П.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горохові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання права власності на частину житлового будинку та господарських будівель і поруд в порядку спадкування та зобов'язанні відповідача не чинити перешкод в користуванні житловим будинком та господарськими будівлями і спорудами,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_3 про визання його права власності на частину житлового будинку та господарських будівель і споруд, що в АДРЕСА_1 та зобов'язанні відповідача не чинити перешкод у користуванні житловим будинком та господарськими будівляи і спорудами, посилаючись на те, що його батьки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в 1970 роках побудували в АДРЕСА_1 житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами. Даний житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами перебував у спільній сумісній власності батьків. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 померла. Після смерті матері відкрилася спадщина на ½ частину житлового будинку та господарських будівель і споруд. Спадкоємцями на дану частку є позивач, його батько ОСОБА_5 та сестра - ОСОБА_7. Позивач постійно проживав з спадкодавцем на час відкриття спадщини, заяви про відмову від спадщини неподавав. В 2002 році виконкомом Горохівської міської ради ОСОБА_5 було видано свідоцтво про право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що в АДРЕСА_1. ОСОБА_5 вдруге уклав шлюб та 10.10.2006 року все своє майно посвідчив заповітом другій дружині - ОСОБА_3. Позивач після смерті матері прийняв спадщину, а тому просить визнати його право власності на 1/6 частини житлового будинку та господарських будівель і споруд, що в АДРЕСА_1 та зобов'язати відповідача не чинити йому перешкод в користуванні житловим будинком та господарськими будівлями і спорудами. Від позовної вимоги щодо вселення в житловий будинок позивач відмовився.
Відповідач в судовому засіданні позову не визнала, пояснила. що вона ще не є власником житлового будинку, просить в позові відмовити.
Представник відповідача позову не визнав, пояснив, що відповідачу посвідчено заповітом весь житловий будинок, просить в позові відмовити.
Суд вважає, що позов підставний і підлягає до часткового задоволення.
Згідно зі ст.22 КпШС, майно, нажите подружжям за час шлюбу є його спільною сумісною власністю.
Судом встановлено, що в 1970-х роках ОСОБА_5 та ОСОБА_6 побудували в АДРЕСА_1 житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами.
Отже, частки ОСОБА_1 та ОСОБА_6 у праві спільної сумісної власності були рівними по ½ частині житлового будинку та господарських будівель і споруд кожному.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 померла.
Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина на ½ частини житлового будинку та господарських будівель і споруд, що в АДРЕСА_1.
Відповідно до ст.529 ЦК УРСР спадкоємцями на ½ частини спадкового майна є ОСОБА_1, його сестра - ОСОБА_7 та батько - ОСОБА_5
Згідно з паспортом (а.с.4) ОСОБА_1 до 27 вересня 2004 року постійно проживав в АДРЕСА_1.
Отже, позивач на час відкриття спадщини постійно проживав з спадкодавцем, заяви про відмову від спадщини не подавав, а тому він прийняв спадщину 1/6 частини житлового будинку та господарських будівель і споруд.
Згідно свідоцтва про право власності в 2002 році виконкомом Горохівської міської ради було видано свідоцтво про право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що в АДРЕСА_1 - ОСОБА_5
Суд вважає, що при вдачі свідоцтва про право власності ОСОБА_5 на житловий будинок та господарські будівлі і споруди, виконком міської ради порушив право позивача на його частку спадщини, а тому визнає право власності ОСОБА_1 на 1/6 частини житлового будинку та господарських будівель і споруд, що в АДРЕСА_1 та зобов'язує відповідача не чинити ОСОБА_1 перешкод у користуванні належною йому часткою житлового будинку та господарських будівель і споруд.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 212, 215 ЦПК України, ст.ст. 529, 548, 549 ЦК УРСР,
суд ,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати право власності ОСОБА_1 на 1/6 частини житлового будинку та гоподарських будівель і споруд, що в АДРЕСА_1 та зобов'язати ОСОБА_3 не чинити ОСОБА_1 перешкод у кристуванні належною йому часткою житлового будинку та господарських будівель і споруд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий В.Д. Ковальчук