Судове рішення #12009225

справа №   2   -   2948   /2010 рік  

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  


26 жовтня 2010 року   м. Сімферополь  


  Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим в складі:  


головуючого, судді   Онищенко Т.С.,  

при секретарі   Ревенко-Котовської Н.Г.,  


розглянувши   у відкритому  судовому засіданні   цивільну справу   за позовом     ОСОБА_3   до Перовської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим   про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом   , -  

  ВСТАНОВИВ:  

  Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона як спадкоємець за заповітом ОСОБА_4, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 якого залишилась спадщина у вигляді домоволодіння АДРЕСА_3, не має можливості оформити право власності на спадкове майно, внаслідок відсутності реєстрації права власності на згадане  нерухоме майно у встановленому на даний час порядку.  

Позивач в судовому засіданні  заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.  

Відповідач в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи за відсутністю його представника, заперечень проти позову до суду не надходило/ арк. с. 42, 54/.  

Матеріалами справи та дослідженими у судовому засіданні доказами встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.  

25.11.1971 рішенням №561 виконавчого комітету Сімферопольської районної ради ОСОБА_4, який проживав за адресою: АДРЕСА_2,  надано дозвіл на реконструкцію старого будинку /арк. с. 5/.  

На підставі даного рішення ОСОБА_4 видано свідоцтво на забудову садиби за адресою: АДРЕСА_2 /арк. с. 6/.  

ОСОБА_4, як забудовнику, у встановленому порядку відведена земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2, зі встановленням меж в натурі  /арк. с.7-9/.  

29.09.1989 ОСОБА_4 склав заповіт, згідно з яким він на випадок своєї смерті заповідав усе належне йому майно у рівних частках позивачеві – ОСОБА_3 та ОСОБА_1  /арк. с. 14/. Даний заповіт посвідчено заступником голови виконавчого комітету Перовської сільської ради і зареєстровано в реєстрі під №170 та не скасовувався і не змінювався спадкодавцем на день його смерті.  

За життя ОСОБА_4 зареєстрував у Перовській сільській раді Сімферопольського району у встановленому на той час порядку право власності на домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами) по АДРЕСА_1 (колишня адреса: АДРЕСА_2), про що у погосподарчій книзі було зроблено відповідний запис /арк. с. 43/.  

15.12.1994 рішенням №6/137 виконавчого комітету Перовської сільської ради Сімферопольського району  ОСОБА_4 надано у користування земельна ділянка площею 0,222 га за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських споруд,  про що видано тимчасовий документ на право користування землею  /арк. с.10-11/.  

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_1, про що Перовською сільською радою Сімферопольського району Автономної Республіки Крим  21.10.1996 зроблено відповідний актовий запис №167 та видано свідоцтво про смерть серії І-АП №НОМЕР_1 /арк. с. 15/.  

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, про що Перовською сільською радою Сімферопольського району Автономної Республіки Крим  ІНФОРМАЦІЯ_1 зроблено відповідний актовий запис №145 та видано свідоцтво про смерть серії І-АП №НОМЕР_2 /арк. с. 15/.  

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 відкрилась спадщина, яка складається в тому числі з домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами) по АДРЕСА_1 (колишня адреса: АДРЕСА_2), право власності на яке було зареєстровано за спадкодавцем, відповідно до діючого на той час законодавства.  

Відповідно до статей 524, 527, 534, 548-549, 553-554 Цивільного кодексу Української РСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.  

Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.  

Кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом.  

Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.  

Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.  

Спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. При цьому він може заявити, що відмовляється від спадщини на користь кого-небудь з інших спадкоємців, закликаних до спадкоємства за законом або за заповітом, а також на користь держави або окремих державних, кооперативних або інших громадських організацій. Наступне скасування спадкоємцем такої заяви не допускається.  

Якщо спадкодавець заповідав усе своє майно призначеним ним спадкоємцям, то частка спадщини, яка належала б спадкоємцеві, який відпав, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними в рівних частках.  

  Як вбачається зі спадкової справи №144/99, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 до нотаріальної контори у встановлений строк з заявою про прийняття спадщини звернулась позивач, як спадкоємець за заповітом /арк. с. 67/.  

Також, у встановлений законом строк до нотаріальної контори звернулась ОСОБА_2 (дружина померлого) з заявою про відмову від належної їй частки у спадщини, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка - ОСОБА_4, на користь позивача – ОСОБА_3 /арк. с. 17/.  

Інші спадкоємці, які б мали бажання прийняти спадщину,  з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертались, спадщину не приймали, складений спадкодавцем заповіт не оспорювали у встановленому законом порядку.  

Згідно з відповіддю Сімферопольської районної державної нотаріальної контори, спадкоємцем за заповітом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4, є позивач – ОСОБА_3 /арк. с. 36/.  

21.04.2010 рішенням №49/170 виконавчого комітету Перовської сільської ради Сімферопольського району  земельній ділянці і житловому будинку, розташованому на цій земельній ділянці, що значаться за ОСОБА_4, надано поштова адреса: АДРЕСА_1 /арк. с. 19/.  

16.06.2010 рішенням №25/234 виконавчого комітету Перовської сільської ради Сімферопольського району  земельній ділянці і житловому будинку, розташованому на цій земельній ділянці, що значаться за ОСОБА_4, замість попередніх адрес – АДРЕСА_2 і АДРЕСА_1 надано поштова адреса: АДРЕСА_3 /арк. с. 20/.  

Судом до правовідносин застосовуються положення Цивільного кодексу Української РСР (що діяв на час відкриття та прийняття спадщини), оскільки пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (редакція 2003 року, що діє з 01.01.2004) передбачено, що Правила  книги шостої Цивільного  кодексу України застосовуються до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.  

Відповідно до інвентарної справи, домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_3 (колишня адреса: АДРЕСА_1), складається з літера «А» - жиле, літера «А1» - прибудова,  літера «а» - навіс, літера «а1» -навіс, літера «п/ж» – підвал, літера «Г» - вбиральня, літера «Л» - навіс, №1-5, І  споруди.  

Літня кухня – літера «Б», прибудова – літера «б», сарай – літера «Д», літня кухня – літера «Е», сарай – літера «Ж», сарай – літера «З», сарай – літера «И», сарай – літера «К», сарай – літера «Н» і котельня – літера «М» є самовільно побудованими спорудами.  

На підставі вищевикладеного, заслухавши  позивача, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.  

Визнаючи за позивачем в порядку спадкування за заповітом право власності на домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_3 (колишні адреси: АДРЕСА_2 і АДРЕСА_1), суд виходить з того, що  домоволодіння  належало спадкодавцеві на праві власності, яке  було зареєстровано і визнано у по господарчій книзі сільської ради, відповідно до чинного на той час законодавства.  

Позивач є спадкоємцем за заповітом, та у встановленому законом порядку прийняла спадщину, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця – ОСОБА_4.  

Також, у встановлений законом строк до нотаріальної контори звернулась ОСОБА_2 (дружина померлого) з заявою про відмову від належної їй частки у спадщини, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка - ОСОБА_4, на користь позивача – ОСОБА_3.  

Спадкоємцем за заповітом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4, є позивач – ОСОБА_3.  

Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.  

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.  

Право власності позивачем набуте правомірно на підставах, що встановлені законом.  

Суд не визнає право власності на літню кухню – літера «Б», прибудову – літера «б», сарай – літера «Д», літню кухню – літера «Е», сарай – літера «Ж», сарай – літера «З», сарай – літера «И», сарай – літера «К», сарай – літера «Н» і котельню – літера «М», оскільки вони самовільно побудовані.  

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.  

З урахуванням викладеного,   керуючись статтями  10,  60, 88, 212, 215  Цивільного процесуального кодексу України, суд –  

  ВИРІШИВ:  

1.   Позов задовольнити частково.  

2.   Визнати за   ОСОБА_3   , ІНФОРМАЦІЯ_3,   право власності   в порядку спадкування за заповітом     на домоволодіння   (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами), що розташовано за адресою: АДРЕСА_3   (колишня адреса: АДРЕСА_1) і складається  з   літера «А» - жиле, літера «А1» - прибудова,  літера «а» - навіс, літера «а1» -навіс, літера «п/ж» – підвал, літера «Г» - вбиральня, літера «Л» - навіс, №1-5, І  споруди, та належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4  на праві власності.  

3.   У задоволені решті частини позовних вимог відмовити.  

  Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим  через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим  шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення  апеляційної скарги.  

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.  

  Суддя                     Онищенко Т.С.  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація