Судове рішення #12035393

   

АПЕЛЯЦІЙНИЙ   СУД   ПОЛТАВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

Справа № 22ц – 2770/2010року                                       Головуючий по 1-й інстанції:

                                                                                                                    Кривчун Т.О.

                                      Суддя-доповідач:   Карнаух П.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

28  квітня 2010 року                                    м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:

Головуючого –           Карнауха П.М

Суддів:         Обідіної О.І., Дорош А.І.    

при секретарі:             Киві А.М.,    

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за  апеляційними скаргами   Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

на постанову   Гребінківського районного суду Полтавської області від 25 січня 2010  року

у справі за адміністративним позовом   ОСОБА_3   до Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних витрат Головного управління праці та соціального захисту населення у Полтавській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену одноразову допомогу на оздоровлення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Полтавської області, -

В С Т А Н О В И Л А :

Постановою Гребінківського районного суду Полтавської області від 25 січня 2010  року  частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_3.

Визнано бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області щодо не проведення перерахунку та виплати сум одноразової допомоги на оздоровлення, передбаченої статтею ст. 48 Закону України "Про статус  та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період 2004-2005 роки, 2007 та 2009 роки учаснику ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС другої категорії ОСОБА_3 – неправомірною.

Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_3 щорічну допомогу на оздоровлення за період 2004-2005 і 2007 та 2009 роки, передбачену ч. 4  ст. 48 Закону України "Про статус  та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі п?яти мінімальних заробітних плат, з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виплати, з урахуванням проведених виплат.

Зобов’язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного Управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації провести відповідні виплати

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання про судові витрати

З постановою суду не погодилися Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області та подали на неї апеляційні скарги, в яких просять постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

    В апеляційних скаргах посилаються на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважає, що Управління діяло в межах повноважень, передбачених чинним законодавством та в межах бюджетних асигнувань.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг приходить до висновку, що останні задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами, за адміністративними позовами, у яких апеляційні та касаційні скарги чи подання, подані до набрання чинності цим Законом до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, і за якими провадження не відкрито, розгляд проводиться у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін.

          Згідно ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, що підтверджується  посвідченням серії А № 024655 від 14 травня 1993 року, у зв’язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Виплати щорічної допомоги на оздоровлення проводилися на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р.№ 562).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 4 ст. 48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків ЧАЕС другої категорії виплачується в розмірі п?яти мінімальних заробітних плат .

Згідно ч.7 ст. 48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Зі змісту законів України про встановлення розмірів мінімальної заробітної плати на 2004-2005 роки не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми ст.48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Судом першої інстанції вірно враховано, що встановлений ще в 1996 році постановою Кабінету Міністрів України „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 26.07.1996 року за № 836 розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом тривалих років не змінювався  і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України. Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, місцевий суд прийшов до вірного висновку про застосування саме ст.48 „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та законодавства щодо розмірів мінімальної заробітної плати на 2004-2005 роки, а не Постанови Кабінету Міністрів України „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 26.07.1996 року за № 836.

За таких обставин та з урахуванням вимог ст.48 Закону України „Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про протиправну бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області щодо непроведення  перерахунку позивачеві суми одноразової допомоги на оздоровлення, передбаченої  ст.. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2004-2005 роки, тобто виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати.

Колегія суддів зазначає, що зазначені виплати  щорічної допомоги на оздоровлення здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином право особи на їх отримання та обов’язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.

З врахуванням разового характеру даних виплат суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог щодо здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік та задовольнив вимоги стосовно здійснення перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік , встановивши, що допомога була нарахована та виплачена позивачу у розмірі, що не відповідає нормами ч. 4 ст. 48 вказаного Закону.

При цьому, перевіряючи правомірність дії Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області щодо здійснення виплат щорічної грошової допомоги на оздоровлення, місцевим судом вірно застосовано законодавство, яке діяло на час їх вчинення.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками місцевого суду та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, і не підтверджують їх неправомірність належними доказами.    

Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційні скарги   Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області  - відхилити.

Постанову Гребінківського районного суду Полтавської області від 25 січня 2010  року    залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом двох місяців до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий  суддя:             /підпис/                          

             Судді             /підпис/

КОПІЯ

ВІРНО: Суддя апеляційного суду

 Полтавської області                 ____________     П.М. Карнаух

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація