КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
____________________________________________
01033, м.Київ, вул.Жилянська 58-б тел. 284-37-31
Іменем України
П О С Т А Н О В А
12.08.10 Справа № 21/078-10
Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Остапенка О.М. (доповідач по справі),
суддів:
Жук Г. А.
Яковлева М, Л,
при секретарі судового засідання Вітюку Р.В.,
за участю представників згідно протоколу судового засідання від 12.08.2010 року,
розглянувши апеляційну скаргу громадської організації «Садове товариство «Ярославка»на ухвали господарського суду Київської області від 02.06.2010 року
у справі № 21/078-10 ( суддя Ярема В.А.)
за позовом громадської організації «Садове товариство «Ярославка», с. Власівка, Баришівський район, Київська область,
до 1. Сезенківської сільської ради Баришівського району Київської області,
2. ОСОБА_2, м. Київ,
про визнання недійсним та скасування рішення та державного акту –
встановив:
Відповідно до розпорядження Заступника Голови суду від 11.08.2010 року у зв’язку з хворобою судді Тарасенко К.В. здійснено заміну складу колегії суддів. Перегляд в апеляційному порядку рішення господарського суду Київської по справі № 21/078-10 здійснюється Київським міжобласним апеляційним господарським судом у складі колегії суддів: головуючого судді Остапенка О.М. та суддів Яковлєва М.Л. і Жук Г.А.
В квітні 2010 року ГО «Садове товариство «Ярославка»звернулося до господарського суду Київської області з позовом в якому просила визнати недійсним і скасувати рішення Сезенківської сільської ради Баришівського району Київської області від 26.08.1997 року № 52 та виданий на підставі цього рішення ОСОБА_2 державний акт на право власності на землю.
Ухвалою господарського суду Київської області від 02.06.2010 року у справі № 21/078-10 залучено у якості відповідача-2 ОСОБА_2, оскільки предметом даного спору є вимога позивача про визнання недійсним та скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку, який виданий ОСОБА_2
Ухвалою господарського суду Київської області від 02.06.2010 року провадження у справі № 21/078-10 припинено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, враховуючи, що спір за участю фізичних осіб не підлягає вирішенню в господарських судах.
Не погоджуючись із зазначеними ухвалами місцевого господарського суду, позивач звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвали господарського суду Київської області від 02.06.2010 року та передати справу на розгляд господарського суду Київської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Представник ОСОБА_2 у своєму відзиві на апеляційну скаргу просить суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу ГО «Садове товариство «Ярославка»залишити без задоволення, ухвали господарського суду Київської області –без змін.
Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 06.07.2010 року вищезазначену апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні за участю повноважних представників сторін.
Ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 22.07.2010 року розгляд справи було відкладено на 12.08.2010 року відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 77 ГПК України у зв’язку з неявкою в судове засідання представників позивача та відповідача-1.
Представник відповідача-1 в судове засідання 12.08.2010 року не з’явилися, про причини неявки суд не повідомлено. Про час, дату та місце проведення засідання повідомлені належним чином.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні 12.08.2010 року заперечував проти доводів викладених в апеляційній скарзі, просив суд апеляційну скаргу ГО «Садове товариство «Ярославка»залишити без задоволення, ухвали господарського суду Київської області –без змін.
Представник позивача в судовому засіданні 12.08.2010 року підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі та доповненнях до неї, просив суд апеляційну скаргу ГО «Садове товариство «Ярославка»задовольнити, скасувати ухвали господарського суду Київської області від 02.06.2010 року та передати справу на розгляд господарського суду Київської області.
В судовому засіданні, яке відбулось 12.08.2010 року, було оголошено вступну та резолютивну частини постанови Київського міжобласного апеляційного господарського суду по справі № 21/078-10.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу ГО «Садове товариство «Ярославка»слід задовольнити частково, провадження у справі припинити, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Як вбачається із матеріалів справи предметом спору у даній справі є визнання недійсним і скасувати рішення Сезенківської сільської ради Баришівського району Київської області від 26.08.1997 року № 52 та виданий на підставі цього рішення ОСОБА_2 державний акт на право власності на землю.
В Рішенні Конституційного суду України № 10-рп/2010 від 01.04.2010 року зазначено наступне.
Згідно ч. 3 ст. 140 та ч. 1 ст. 144 Конституції України територіальна громада здійснює місцеве самоврядування в порядку, встановленому законом, безпосередньо або через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.
У відповідності до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 названого Закону до питань місцевого значення належить, зокрема, регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин відповідно до закону.
З системного аналізу положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вбачається, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб’єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб’єкти владних повноважень органи місцевого самоврядування вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин.
Отже, положення ч. 1 ст. 143 Конституції України стосується вирішення органами місцевого самоврядування, як суб’єктами владних повноважень питань, визначених законами, зокрема, у галузі земельних відносин.
Відповідно до п.п. „а“, „б“, „в“, „г“ ст.. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.
Таким чином, ці повноваження охоплюються зазначеним у статті 143 Конституції України поняттям «інші питання місцевого значення», а тому при їх здійсненні сільські, селищні, міські ради виступають як суб’єкти владних повноважень, які реалізують розпорядчі та інші функції.
За Конституцією і законами України публічно-правові спори в Україні розглядають і вирішують Конституційний Суд України, суди загальної юрисдикції в порядку кримінального та адміністративного судочинства.
Конституційний Суд України вважає, що вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів України.
Відповідно до резолютивної частини зазначеного Рішення КСУ:
–положення частини першої статті 143 Конституції України, згідно з якими територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування «вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції», слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб’єкти владних повноважень;
–положення пунктів «а», «б», «в», «г»статті 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб’єкти владних повноважень;
–положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності»слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб’єктом владних повноважень, пов’язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що на даний спір поширюється юрисдикція адміністративних судів і його необхідно розглядати за правилами КАС України.
З огляду на наведене, місцевий господарський суд залучивши у якості відповідача-2 ОСОБА_2 та припинивши провадження у справі з мотивів, що спір за участю фізичних осіб не підлягає вирішенню в господарських судах ухвалами від 02.06.2010 року дійшов невірного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що ухвалу господарського суду Київської області від 02.06.2010 року справі № 21/078-10 слід скасувати, а провадження у справі припинити.
Що стосується ухвали господарського суду від 02.06.2010 року про залучення у справі в якості відповідача-2 ОСОБА_2 слід зазначити, що нормами ГПК України не передбачено оскарження такої ухвали.
Згідно ч. 2 ст. 106 ГПК України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
За таких обставин, апеляційна скарга ГО «Садове товариство «Ярославка»на ухвали господарського суду Київської області від 02.06.2010 року підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 80, 99, 101-106 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд, –
постановив:
1. Апеляційну скаргу громадської організації «Садове товариство «Ярославка»на ухвали господарського суду Київської області від 02.06.2010 року справі № 21/078-10 задовольнити частково.
2. Ухвалу господарського суду Київської області від 02.06.2010 року справі № 21/078-10 про припинення провадження у справі скасувати.
3. Провадження у справі № 21/078-10 припинити.
4. Копію постанови суду надіслати учасникам апеляційного провадження.
5. Справу № 21/078-10 повернути до господарського суду Київської області.
Головуючий суддя: Остапенко О.М.
Судді:
Жук Г. А.
Яковлєв М. Л.
Дата відправки