БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ Справа № 2-ц-1129/2010 Категорія ЦП: 4
Головуючий у першій інстанції Кодінцева С.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2010 року м. Болград
Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Кодінцевої С.В.,
за участю секретаря – Тодорової Г.І.,
без участі сторін,
розглянувши, у відкритому судовому засіданні в м. Болград цивільну справу за заявою ОСОБА_2 до Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання права власності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 та не може оформити належним чином право на спадщину, яка складається з земельної ділянки загальною площею 2.67 га, розташованої на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області та належну померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серії Р1 № 488868 виданого 25 грудня 2003 року. При звернені до нотаріальної контори позивачці було відмовлено в оформленні вказаної спадщини, оскільки на зазначену земельну ділянку в Одеській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельним ресурсам» не присвоєно кадастровий номер, що не дає можливості позивачу отримати Витяг з державного реєстру земель. З цих підстав позивачка просить позов задовольнити.
Позивачка до суду не прибула, про час та місце розгляду справи сповіщена належним чином, про що в матеріалах справи є відповідні докази. Надала до суду заяву, що позовні вимоги підтримує, просить задовольнити та справу розглядати у її відсутність (а.с.24).
Відповідач – Залізничненська сільська рада Болградського району Одеської області – до суду не прибув, про час та місце розгляду справи сповіщався відповідно до чинного законодавства (а.с.22). Позов визнав, не заперечував щодо його задоволення, просив справу розглянути без участі їх представника, про що надав заяву до суду (а.с25).
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заяви сторін по справі, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.
Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, в тому числі за законом відповідно до ст.1217 ЦПК України.
У відповідності до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з частиною 1 статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Дане зобов’язання встановлено законодавством у зв’язку з тим, що право власності на спадкове нерухоме майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації цього майна.
За ч. 2 ст. 182 ЦК України, право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим на підставі запису акта про смерть № 04 від 27.01.2009 року, складеним Залізничненською сільською радою Болградського району Одеської області (а.с.7).
Позивачка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є донькою померлої ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про її народження, виданим 16.11.2010 року відділом РАЦС Болградського районного управління юстиції Одеської області на підставі актового запису № 58 від 02.09.1953 (а.с.8) та свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_2 від 04.03.1977 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Болградського районного управління юстиції Одеської області (а.с.9)
Після смерті матері відкрилась спадщина на земельну ділянку загальною площею – 2.67 га у межах згідно з планом, розташовану на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області, яка належала померлій на підставі державного акту серії Р 1 № 488868 від 25 грудня 2003 року (а.с.10).
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки Відділу держкомзему у Болградському районі Одеської області від 12.08.2009 року за № 7-7-06/3939 власником земельної ділянки загальною площею 2.67 га, яка знаходиться на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області є ОСОБА_3 (а.с.12).
Відповідно до повідомлення Відділу держкомзему у Болградському районі Одеської області від 12.08.2009 року № 7-7-06/3938 державна реєстрація прав земельних сервітутів та обмежень на земельну ділянку, що належить ОСОБА_3 та знаходиться на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області, згідно з даними державного земельного кадастру - відсутня (а.с.11).
З довідки Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області № 612 від 19.10.2010 року вбачається, що померла ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1. Крім неї в зазначеному будинку проживали і були зареєстровані син ОСОБА_4, його дружина ОСОБА_5, та їх донька ОСОБА_6 (а.с.13).
Частиною 1 ст. 1235 ЦК України передбачено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 1268 ЦК України с падкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).
Згідно з заповітом складеним від 17.07.2007 року, посвідченого секретарем Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є її донька ОСОБА_2 (а.с.14).
З матеріалів спадкової справи № 266/2009 щодо майна померлої 26.01.2009 року ОСОБА_3, вбачається, що 12 травня 2009 року з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом до Болградської РДНК звернулася позивачка, яка є спадкоємицею за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 тобто в строк, передбачений ст.1270 ЦПК України (а.с.18-21).
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. «а» ч.3 ст. 152 Земельного Кодексу України.
Частиною 2 ст. 373 ЦК України передбачено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельні ділянки виникає після одержання її власником документу, що посвідчує право власності та його державної реєстрації.
Таким чином, позивачка, як спадкоємиця за заповітом, вважається такою, що прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_3. На підставі, що передбачена законом, тобто в порядку спадкування, позивачка набула право на це майно, тобто на земельну ділянку загальною площею – 2.67 га у межах згідно з планом, розташовану на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області.
При таких обставинах суд приходить до висновку про те, що вимоги позивачки про визнання права власності на земельну ділянку є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 25, 116,125 Земельного Кодексу України, ст.ст.328, 373, 1216-1218, 1223, 1261, 1268, 1270, 1297 ЦК України та керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 57-61, 131, 197 п.2, 208, 209, 212-215, 223, 294 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області про визнання права власності - задовольнити.
Визнати право власності на земельну ділянку загальною площею – 2.67 га. у межах згідно з планом, розташовану на території Залізничненської сільської ради Болградського району Одеської області за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як за спадкоємицею за заповітом після смерті матері ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Болградський районний суд Одеської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С.В.Кодінцева