Справа №22ц-7138, 2010р. Головуючий в 1-й інстанції
Ковальчук О.В.
Категорія: 23 Доповідач – Полікарпова О.М.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року листопада місяця “04” дня колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого :Цуканової І.В.
Суддів: Полікарпової О.М., Майданік В.В.
при секретарі Кримцевій І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «Вішва Ананда» на рішення Каланчацького районного суду Херсонської області від 16 липня 2010 року по справі
за позовом
ОСОБА_2, ОСОБА_3
до
ТОВ «Вішва Ананда»
про відшкодування збитків по договору оренди землі,
в с т а н о в и л а:
Позивачі звернулися до суду із зазначеним позовом, посилаючись на невиконання відповідачем обов’язків за договорами оренди земельних ділянок щодо сплати орендної плати у натуральній формі. Вважають, що невиконанням договору їм заподіяно збитки у вигляді вартості невиданого їм зерна – по 1650 грн, а також пені за прострочення виплати орендної плати у розмірі 2% за кожен день прострочення.
Рішенням Каланчацького районного суду від 16 липня 2010 року позов задоволено частково. Стягнуто на користь позивачів з ТОВ «Вішва Ананда» по 3993 грн пені за кожен день прострочення сплати орендної плати. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ТОВ «Вішва Ананда», посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення змінити, зменшивши розмір штрафних санкцій відповідно до закону.
Письмових заперечень на апеляційну скаргу не надійшло.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню частково.
Задовольняючи позовні вимоги, суд І інстанції виходив з того, що наявність заборгованості по орендній платі за 2009 рік є порушенням умов укладеного договору оренди і є підставою для стягнення пені у розмірі, передбаченому договором оренди.
Однак судова колегія не може погодитись з таким висновком суду, оскільки судом не враховано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до ч.2 ст.551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Цією ж статтею передбачено і сторін на збільшення у договорі розміру неустойки. Однак правило цієї статті не виключає застосування спеціальних законів, які встановлюють граничний розмір неустойки. Зокрема, Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» розмір пені за прострочення виконання грошових зобов’язань, що може встановлюватись договором, обмежено подвійною обліковою ставкою Національного банку на день прострочення. Отже, угода сторін про встановлення більшого розміру пені в частині перевищення встановленого зазначеним Законом граничного розміру пені є недійсною.
З матеріалів справи вбачається, що договором оренди землі, укладеним між сторонами 01 березня 2005 року пеня встановлена у розмірі 2% несплаченої суми за кожен день прострочення (а.с.11-15). Сторонами не оспорюється той факт, що затримка розрахунку по орендній платі з 25.11.2009 року по 26.03.2010 року складає 121 день. З урахуванням того, що постановою НБУ від 10.08.2009 року розмір облікової ставки НБУ у цей період складав 10,25 %, сума пені за прострочення виконання зобов’язання становить 112,13 грн. (1650 грн *2*10,25%*121 день/365 днів*100%).
На цій підставі колегія суддів змінює рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 303, п.3 ч.1 ст.307, п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Вішва Ананда» задовольнити.
Рішення Каланчацького районного суду Херсонської області від 16 липня 2010 року змінити, зменшивши пеню, яка підлягає стягненню на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 3993 грн до 112,13 грн.
Рішення апеляційного суду може бути оскаржено протягом двадцяти днів з моменту його проголошення шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду.
Головуючий:
Судді: