Судове рішення #12077985

Справа № 2-а-779/2010/1205

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

(в порядку скороченого провадження)

19 листопада 2010 року                          смт.Білокуракине

    Суддя Білокуракинського районного суду Луганської області  Максименко О.Ю. , розглянувши в порядку скороченого провадження в смт.Білокуракине адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про виплату щомісячної соціальної допомоги „Дітям війни”, -

в с т а н о в и в:

Позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі, в якому просить визнати відмову працівників управління Пенсійного фонду щодо виплати доплати до пенсії неправомірною та стягнути на її користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни за період з 01.05.2010р. по 31.10.2010р. з урахуванням виплачених сум, постанову про нарахування та виплату соціальної допомоги звернути до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог позивачкою зазначено, що вона має статус «дитини війни», у зв’язку з чим, у відповідності до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана пенсія повинна підвищуватися на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. На її письмове звернення до відповідача з вимогою здійснити нарахування та виплату належної їй надбавки до пенсії за вищевказаний період вона отримала відмову. Вважає відмову незаконною, оскільки ч.2 ст.3 Закону державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позивачка в судове засідання не з’явилася, у вимогах позову просить суд розглядати справу без її участі.

Представник відповідача – управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі - в судове засідання не з’явився. В своїй письмовій заяві просить суд розглянути справу у його відсутності. Надав суду письмові заперечення проти позову.

Відповідно до вимог ст.183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження без участі сторін.

Дослідивши докази по справі кожний окремо та в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка по справі має правовий статус «дитини війни», що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.6).

Позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області із заявою про виплату доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни. Відповідач відмовив у перерахунку та виплаті доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни із посиланням на те, що законодавчо не врегульовано питання фінансування виплати підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» (а.с.7).

В своїх письмових запереченнях відповідач не заперечує, що позивач має статус «дитини війни», але проти позову заперечує і посилається на те, що ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Однак ст.7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету України. На виконання положень зазначеного Закону КМУ прийняв постанову №530 від 28.05.2008р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Пунктом 8 цієї постанови встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня – 48,10 грн., з 01 липня – 48,20 грн., з 01 жовтня – 49,80 грн.. У зазначеному розмірі позивачу була виплачена соціальна допомога. Позиція Конституційного Суду України з зазначеного питання викладена в ухвалі Конституційного суду від 19.05.2009 року. Колегія суддів Конституційного Суду України дійшла висновку про непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абз.1 ч.1 ст.28 ЗУ “Про загальнообов'язкове пенсійне державне забезпечення” №1058 на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім зазначеного Закону. Окрім цього, Конституційний Суд України дійшов висновку про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вираховування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися на законодавчому рівні. Таким чином, у зв'язку з наявністю прогалини в правовому регулюванні вважають, що дії УПФУ є законними, оскільки законодавчо питання не вирішене, і врегульоване на рівні постанови КМУ, якою і керувалось управління ПФУ. Ст.99 КАС України встановлено 6-місячний строк для звернення до суду за захистом порушених прав, тому вважає, що позивач пропустив строк на звернення до суду.

    Проте з запереченнями відповідача суд частково не може погодитися з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України.

За преамбулою ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формується за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснювання контролю цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов’язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правовий статус дітей війни визначає основи їх соціального захисту та гарантії, їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 р., що набрав чинності 01.01.2006 р., дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року встановлено, що прожитковий мінімум на особу, яка втратила працездатність, складає: з 1 січня — 695 грн., з 1 квітня — 706 грн., з 1 липня – 709 грн., з  1 жовтня – 723 грн. … .

Проте, відповідач сплачує позивачеві підвищення в розмірі 49,80 грн., на підставі постанови КМУ від 28.05.2008р. №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а це свідчить про верховенство законів у системі нормативно-правових актів України, тому Закон має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ.

Таким чином, відповідач зобов'язаний був провести перерахунок та виплату позивачці підвищення до пенсії відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Розрахунок проводиться згідно прожиткового мінімуму на особу, яка втратила працездатність за відповідний період.

Проте, позивачка звернулася до суду за захистом свого цивільного права 12 листопада 2010 року, однак просить задовольнити вимоги та стягнути з відповідача недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01.05.2010 року по 31.10.2010 року. На підставі ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Відповідно до ст.99 КАС України строк звернення до адміністративного суду становить шість місяців. Таким чином, враховуючи, що допомога позивачці нараховується раз на місяць одним платежем, позовні вимоги підлягають задоволенню за період 01.05.2010 року по 31.10.2010 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів – у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, судові витрати, здійснені позивачкою, присуджуються їй в повному обсязі у сумі 3 грн. 40 коп..

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 152 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ст.ст.2, 11, 17, 18, 87, 94, 98, 158-163, 167, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01.05.2010 року по 31.10.2010 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області здійснити виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 у   розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 01.05.2010 року по 31.10.2010 року згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням здійснених виплат.

Постанову в частині виплати підвищення до пенсії звернути на підставі п.1 ч.1 ст.256 КАС України до негайного виконання в межах сплати платежу за один місяць.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп..

Постанову може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Білокуракинського районного суду

Луганської області                             О.Ю.Максименко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація