Справа № 2-О-216/2010 р.
У Х В А Л А
11 листопада 2010 року суддя Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області Вуїв О.В., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересовані особи: ОСОБА_3, Трикратівська сільська рада Вознесенського району Миколаївської області, про встановлення факту права власності на майно,
В С Т А Н О В И В :
В листопаді 2010 року ОСОБА_2 звернулися до суду з такою заявою.
Зі змісту заяви вбачається те, що 05 грудня 1995 року їм, а також ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в порядку приватизації було передано у власність квартиру АДРЕСА_1.
На підставі розпорядження органу приватизації орендного підприємства «Кар’єр Трикратне» в цей же день їм було видано свідоцтво про право власності на житло, яке в подальшому було втрачене.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер.
Після його смерті відкрилася спадщина до складу якої входить частка в будинку.
Заявники, як спадкоємці першої черги за законом, що прийняли спадщину, звернулися до нотаріальної контори з вимогою про посвідчення своїх спадкових прав, однак отримали відмову по причині відсутності правовстановлюючого документа щодо спадкового майна.
Враховуючи неможливість отримання цього документа в зв’язку з ліквідацією підприємства, яке його видало, заявники просили встановити факт права власності ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 в рівних частках за кожним на квартиру АДРЕСА_1.
Під час вирішення питання про відкриття провадження в справі суддя, оглянувши матеріали справи, прийшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 цієї статті суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Їх перелік міститься в ч. 1 ст. 256 ЦПК України та не є вичерпним.
Зміст заяви вказує на те, що заявники просять підтвердити право власності на житло в зв’язку з втратою правовстановлюючого документа, неможливості поновлення такого документа та неможливістю належного оформлення своїх спадкових прав.
Однак закон, а саме положення ст. 392 ЦК України вказують на те, що в разі оспорювання або невизнання права власності іншою особою, а також у разі втрати власником правовстановлюючого документа, останній має право пред’явити позов про визнання його права власності.
Тобто закон в такому випадку чітко визначає механізм захисту права не в порядку встановлення факту, а шляхом пред’явлення відповідного позову.
Згідно ч. 4 ст. 256 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи - залишає заяву без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 209, 210, 234, 256 ЦПК України, суддя,
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересовані особи: ОСОБА_3, Трикратівська сільська рада Вознесенського району Миколаївської області, про встановлення факту права власності на майно.
Роз’яснити ОСОБА_1, ОСОБА_2 про право на звернення до суду з цими вимогами в позовному порядку.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня її отримання.
Суддя: /підпис/
Згідно з оригіналом: суддя: