Судове рішення #12110463

Справа № 2-17750/10р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

16 вересня 2010 року                                        місто Маріуполь

              Жовтневий районний міста Маріуполя в Донецькій області у складі головуючого судді Васильченко О.Г., при секретарі Дерягіній Д.В., розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя щодо перерахунку її пенсії неправомірними та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату її пенсії за 2009 рік за наслідками її трудової діяльності відповідно до п.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком при повному трудовому стажі, після призначення пенсії продовжує свою трудову діяльність, а тому має право на перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства. В березні 2009 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Їй було проведене зазначене перерахування з урахуванням середньомісячної заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197 гривні 91 копійки). Відповідачем їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на Лист Міністерства праці та Соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року. Просить зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з урахуванням страхового стажу за 2009 р. відповідно до діючого законодавства із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за 2008 рік.

Позивачка у судове засідання не з'явилась, у позові міститься заява з проханням розглянути справу у її відсутності.

Відповідач суду надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивачка звернулась із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та заробітку. При призначенні пенсій у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 ( 530-2008-п) "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту і постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 (530-2008-п) "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

До законодавчого врегулювання питання, перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) Аналогічна позиція викладена у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01.

Відповідно до викладеного, Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії Позивачу, виходячи зі змісту позовних вимог. Просить суд у задоволенні позову відмовити, розглянути справу в  відсутність представника УПФУ.

Враховуючи вимоги позивача, письмові заперечення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до пенсійного посвідчення, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області. Після призначення пенсії продовжує свою трудову діяльність, що не оспорюється сторонами та підтверджується даними у трудовій книжці.

Згідно даних Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя, позивачу був проведений перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу за 2009 рік із застосуванням заробітної плати (доходу) на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого

самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у

спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України

визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки

громадянина.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.  

 Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.  

 Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".  

 Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV (в редакція, яка діяла з часу набрання ним чинності - 1 січня 2004 року - і до 1 січня 2008 року) у  разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону.    

На підставі ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.    

Абзац 4 ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV передбачає, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.  

Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV.  

Зокрема, у ст.40: абзац 4 ч.2 викладено у такій редакції: "Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним Фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів".  

У ст.42, частину 4 викладено у такій редакції: "У  разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії із урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз.3 ч.1 ст.40 цього Закону. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії".      

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 вказані зміни, внесені п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).    

Враховуючи викладене, відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України положення п.п.9, 10 п.35 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.    

 З того часу відновили дію положення ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  від 09.07.2003 року №1058-ІV у попередній (первісній) редакції.  

 Таким чином, особам, які у 2009 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік у розмірі 1573 грн. 99 коп.

При цьому, суд вважає безпідставними заперечення відповідача, оскільки положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.    

 Крім того, посилання відповідача на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11.03.2009 року №4096/02-01, №20/0/18-09/039, про застосування вказаного показника також не узгоджуються з вимогами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.  

Проаналізувавши досліджені судом докази, враховуючи вимоги чинного законодавства України, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивачу із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік,  із урахуванням раніше виплачених сум.          

Позивачка звернулась до суду з позовними вимогами про зобов'язання відповідача перерахувати його пенсію з урахуванням страхового стажу за 2009 р. відповідно до діючого законодавства із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за 2008 рік.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що пенсія позивачу повинна бути перерахована з 01  березня 2009 року, оскільки за даними УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя позивачка звернулась із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та заробітку 10.03.2009 року

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 1173 ЦК України, ст.ст. 1, 5, 8, 11, 27, 31, 60, 81, 88, 212-215   Цивільно-процесуального Кодексу України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя при проведенні у 2009 році перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату її пенсії з 01 березня 2009 року з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення відповідно до вимог ст.40,ст.42,ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки за 2008 рік, із урахуванням фактично отриманих сум.

              На рішення суду може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд Донецької області через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня його проголошення. Сторони, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація