Справа № 2-734
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.10. 2010 р. Городоцький районний суд Львівської області
в складі:
головуючої – судді Шеремети Н.О.9
при секретарі Виздрик Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городку справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцької міської ради про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за заповітом,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3. мала на праві власності будинковолодіння АДРЕСА_1, де постійно проживали разом з сином ОСОБА_3, який після її смерті, фактично прийняв спадщину, вступив в управління спадковим майном, однак правовстановлюючі документи належним чином не оформив. В спадковому будинку проживав разом із дружиною та донькою.
Позивачка ОСОБА_1 – донька спадкодавця, 28.05.2010р. звернулась з позовом до Городоцької міської ради про визнання за нею права власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкуванння за заповітом, мотивуючи в основному тим, що через відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на цей будинок, пропуском строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, вона не може оформити право на спадкове майно.
В суді позивачка позов підтримала, покликалась на мотиви такого, окрім того, пояснила, що ОСОБА_2, це її бабця, якій в 1966 р. їй було надано дозвіл на будівництво нового будинку на місці старого аварійного будинку, який вона збудувала, однак так і не оформила правовстановлюючі документи на нього. Її батько проживав разом з бабцею у спадковому будинку. Після її смерті ОСОБА_3 разом із дружиною та донькою продовжував проживати у спадковому будинку, користувався спадковим майном, фактично прийняв спадщину, однак правовстановлюючі документи на спадкове майно не оформив. Після смерті батька ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_2., вона з матір”ю продовжувала проживати у спадковому будинку. ОСОБА_4 померла, ІНФОРМАЦІЯ_4. Інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно не має, вона доглядала за батьками по день смерті, утримує будинок в належному стані, користується присадибною земельною ділянкою, сплачує комунальні послуги, але через відсутність правовстановлюючих документів не може оформити спадщину. Просить про задоволення позову.
Представник Городоцької міської ради у судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував щодо задоволення позову.
Заслухавши позивачку, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання про задоволення позову.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008р., у разі відкриття спадщини до 01.01.2004р. до відносин спадкування застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР (ЦК УРСР) 18.07.1963р.
У відповідності до положень ст.ст. 524, 534 ЦК УРСР, 1223 ЦК України спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Оскільки ОСОБА_2 заповіт на спадкове майно не складали, спадкування після її смерті згідно ст. 524 ЦК України в редакції 1963 р. здійснюється за законом.
Відповідно до ст.529 ЦК України в редакції 1963 р. при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках діти, дружина і батьки померлого.
Як вбачається з рішення виконавчого комітету Городоцької районнної ради № 69 від 14.04.1966р. ОСОБА_2 дано дозвіл на будівництво нового житлового будинку в м. Городку по вул. Львівське передмістя,223 на місці старого аварійного будинку, який нею був збудований, однак правовстановлюючі документи на нього не були оформлені (а.с.-31).
Житловий будинок, який був збудований на земельній ділянці по вул. Львівське передмістя,223 та належав ОСОБА_2 після перейменування вулиці рахується під АДРЕСА_1 (а.с.-6), що підтверджується поясненнями сторін та даними технічного паспорта.
Рішенням Городоцького районного суду від 20.09.2005р. (а.с.-6-8, 28, 32-33) власником житлового будинку в АДРЕСА_1 визнано ОСОБА_2, яка в ньому проживала по день смерті.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3., що підтверджується копією свідоцтва про її смерть НОМЕР_1 (а.с.-11)
З копії свідоцтва про народження видно, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, його батьками записані ОСОБА_2, ОСОБА_5 (а.с.- 14).
Судом встановлено, що після смерті спадкодавця у житловому будинку АДРЕСА_1 залишився проживати її син ОСОБА_3 разом із своєю дружиною та донькою, позивачкою по справі, який користувався житловим будинком, обробляв присадибну земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття ним спадщини.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть НОМЕР_2 батько позивачки по справі, ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с.- 9).
Судом встановлено, що після смерті спадкодавця ОСОБА_3 у житловому будинку АДРЕСА_1 залишилась проживати його дружина ОСОБА_4 разом з донькою, позивачкою по справі, яка користувалась житловим будинком, обробляла присадибну земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття нею спадщини.
Враховуючи вище наведене, а також беручи до уваги твердження позивачки, що ОСОБА_4, яка фактично вступила в управління спадковим майном, прийняла спадщину, однак правовстановлюючі документи на спадкове майно не оформила, а тому суд приходить до висновку, що вона відповідно до ст.ст. 534, 548, 549 ЦК Українив редакції 1963р. після смерті ОСОБА_3 і успадкувала належне йому на день смерті майно.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4., що стверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 (а.с.-10).
Так, за вимогами ст.ст.328-330 ЦК України, право власності на майно вважається набутим правомірно, якщо інше не буде встановлено в судовому порядку або незаконність прав власності не випливатиме із закону.
Відповідно до ст.1235 ЦК заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Ст.1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
З копії свідоцтва про народження видно, що позивачка ОСОБА_6 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5., її батьками записані ОСОБА_3, ОСОБА_4, яка після одруження змінила прізвище на ОСОБА_1 (а.с.- 13).
Судом також встановлено, що ОСОБА_1, яка встановлено в суді є донькою спадкодавця, доглядала за ОСОБА_4 до смерті, займалась її похованням, користується спадковим майном та будинком, обробляє присадибну земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття нею спадщини.
Із заповіту, складеного та посвідченого приватним нотаріусом Городоцького районного нотакріального округу 05.05.2008р. видно, що ОСОБА_4 все своє майно заповіла доньці ОСОБА_1, позивачці по справі (а.с.-35).
Судом не встановлено осіб, що відповідно до ст. 1241 ЦК України мали б право на обов»язкову частку у спадщині.
Ніхто зі спадкоємців з питанням оформлення спадщини після смерті ОСОБА_4 до Городоцької державної нотаріальної контори не звертався, що підтверджується поясненнями позивачки, листом держнотконтори від 23.06.2010р. № 363/01-14 (а.с.-21).
За наведеного суд приходить до висновку, що позивачка після смерті ОСОБА_4 є єдиним спадкоємцем майна.
Обставини, які б вказували, що ОСОБА_4 при житті набула або володіла будинком АДРЕСА_1 неправомірно, або, що на нього, окрім позивачки, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи, в суді не встановлено.
За наведеного, суд приходить до переконання, що ОСОБА_2 мала на праві власності будинок АДРЕСА_1, який після її смерті успадкували ОСОБА_3, ОСОБА_4, і оскільки лише позивачка фактично прийняла спадщину після їх смерті, ніхто інший на спадкове майно не претендує, тому є підстави до визнання за позивачкою права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за заповітом.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 73, 159, 213-215 ЦПК України, та на підставі та на підставі ст. ст.548, 549, 550 ЦК України ( в ред. 1963р.), ст. ст.328-331, 1223, 1235 ЦК України , с у д -
в и р і ш и в:
визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів.
Суддя: підпис
Копія відповідає оригіналу:
Суддя: Шеремета Н.О.
Рішення набрало законної сили ___________________
Оригінал рішення знаходиться в цивільній справі № 2-734 за 2010 рік.
Суддя Городоцького районного суду
Львівської області: Шеремета Н.О.