Судове рішення #12127517

справа № 2-995/10

РІШЕННЯ

Іменем України

м. Арциз                                                            16 листопада 2010 року    

Арцизький районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Гусєвої Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Арцизі Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виноградівської сільської ради арцизького району Одеської області про визнання права власності на будівельні матеріали житлового будинку, -

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до суду, в якій просить визнати за ним право власності на будівельні матеріали, з яких збудований житловий будинок АДРЕСА_1, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2, після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді зазначеного житлового будинку з господарськими спорудами. Він є спадкоємцем п’ятої черги після смерті його тітки. Рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 26.10.2009 р., яке набрало законної сили 08.11.2009 р., йому визначено додатковий строк у три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті його тітки. 13.01.2010 р. він звернувся із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини і йому було видане свідоцтво про право на спадщину на грошові вклади, але свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок він не отримав. Нотаріус йому роз’яснив, що для видачі свідоцтва про право на спадщину необхідно надати правовстановлюючий документ на житловий будинок. Однак, його тітка за життя не встигла отримати правовстановлюючий документ. Право власності його тітки на вказаний будинок підтверджується даними погосподарської книги Виноградівської сільської ради. Факт родинних відносин між ним та тіткою встановлений рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 26.10.2009р.

Позивач в судове засідання не з’явився, але надіслав до суду заяву, в якій просив суд про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник Виноградівської сільської ради в судове засідання не з’явився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки про виклик до суду, однак, подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 визнав, не заперечував проти їх задоволення.

У зв’язку з неявкою сторін в судове засідання, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 2 ст. 158 ЦПК України, судом, відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає, що між сторонами склалися правовідносини, що випливають із цивільного законодавства, пов'язані зі спадковим правом, тому, при вирішенні спору між сторонами, слід керуватися Цивільним Кодексом України.

Суд перевіривши матеріали справи, вважає, що визнання позову представником відповідача не суперечить закону, позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Як вбачається із свідоцтва про смерть (а.с. 5) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 26 жовтня 2009 року, що набрало чинності 06 листопада 2009 року, позивачеві було визначено додатковий строк у три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі ним заяви про прийняття спадщини після смерті його тітки ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10). З цього ж рішення суду вбачається, що ОСОБА_2 є тіткою позивача, у зв’язку з чим позивач у відповідності до ст. 1265 ЦК України є її спадкоємцем п’ятої черги.

Позивач прийняв спадщину після смерті його тітки ОСОБА_2 у вигляді грошових вкладів, про що свідчить свідоцтво про право власності за законом видане державним нотаріусом Арцизької державної нотаріальної контори 01 березня 2010 року (а.с.9).

На підтвердження наявності спадкового майна у вигляді зазначеного житлового будинку позивач надав копію технічного паспорту на вказаний житловий будинок (а.с.7); витяг з по господарської книги № 4 від 02.02.2010 р. №40, особовий рахунок № НОМЕР_1, відповідно до якого ОСОБА_2 з 1996 р. проживала за адресою: АДРЕСА_1, та була головою сім’ї (а.с.8).

Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, тому, на думку суду, усі зазначені документи, без правовстановлюючих документів, не підтверджують наявність у спадкодавця ОСОБА_2 права власності на житловий будинок, у зв’язку з чим позивач, як спадкоємець після смерті спадкодавця ОСОБА_2, позбавлений можливості отримати відповідне свідоцтво про право на спадщину у вигляді саме житлового будинку, як об’єкту нерухомого майна, на який спадкодавець не оформила відповідні документації у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. Згідно ч. 3 ст. 331 ЦК України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

Відповідно ж до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 2 ст.1268 ЦК України встановлено, що не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Частина 1 ст. 376 ЦК України визначає самочинне будівництво як таке, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно ж до ч. 2 ст. 376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Враховуючи, що відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок та відповідні документи про відведення земельної ділянки для будівництва житлового будинку, житловий будинок, в якому проживала спадкодавець ОСОБА_2 можна вважати самочинним будівництвом.

Таким чином, з аналізу вищеперелічених норм впливає, що спадкодавець ОСОБА_2 на момент її смерті була власником будівельних матеріалів, з яких було збудовано житловий будинок в якому вона постійно проживала до своєї смерті, тому таке її право входило до складу спадщини, яка відкрилася після її смерті, а позивач, прийнявши спадщину у вигляді грошових вкладів, про що отримав відповідне свідоцтво, вважається таким, що прийняв усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті.

Крім того, відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені у п. 7 постанови від 30.05.2008 р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо спадкодавцем було здійснене самочинне будівництво (частина перша статті 376 ЦК), до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва, а не на об’єкт нерухомості.

Отже, досліджені у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 про визнання за ним права на будівельні матеріали, з яких збудовано житловий будинок АДРЕСА_1, який залишився після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

  Керуючись ст. ст. 331, 376, 1218, 1265, 1268 – 1270 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214 – 215 ЦПК України, суд –  

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на будівельні матеріали, з яких побудовано житловий будинок АДРЕСА_1, який залишився після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Суддя

Арцизького районного суду                 Гусєва Н.Д.

  • Номер: 6/263/431/2019
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-995/10
  • Суд: Жовтневий районний суд м. Маріуполя
  • Суддя: Гусєва Наталія Дмитрівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.12.2019
  • Дата етапу: 18.12.2019
  • Номер: 6/569/47/15
  • Опис: заміна сторони у виконавчому провадженні та поновлення пропущеного строку для пред"явлення виконавчого листа до виконання.
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-995/10
  • Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
  • Суддя: Гусєва Наталія Дмитрівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.01.2015
  • Дата етапу: 18.02.2015
  • Номер: 6/263/431/2019
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-995/10
  • Суд: Жовтневий районний суд м. Маріуполя
  • Суддя: Гусєва Наталія Дмитрівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.12.2019
  • Дата етапу: 09.12.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація