Судове рішення #12152777

                                                       Справа №2-а-2819/10

Постанова

Іменем України

09.11.2010 р.          

Ленінський районний суд м. Вінниці в складі

Головуючого судді Борисюк І.Е.

При секретарі Макаренко  С.П.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій протиправними, зобов’язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

 

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом з вимогою про визнання протиправним здійснення перерахунку їй пенсії, проведеного управлінням Пенсійного фонду у Ленінському районі м. Вінниці із застосування середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1 197, 91 грн.; зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік в розмірі 1 650, 43 гривень та виплатити ОСОБА_1 різницю перерахованої суми та фактично виплаченої суми пенсії; нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 здійснювати із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік в розмірі 1 650 ,43 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1  одержує державну пенсію за віком, призначену їй управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці з 2005 року. В березні 2010 року вона звернулась до відповідача за перерахунком пенсії з більшого стажу та заробітку. Перерахунок було проведено з 01.03.2010 року.

Враховуючи те, що перерахунок пенсії був проведений із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 р., позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою з проханням провести перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислень пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік. В цьому позивачці було відмовлено. Зазначені обставини і зумовили необхідність звернення позивача до суду з даним позовом.

В судовому засіданні позивач повністю підтримала свої позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення по справі.

По справі встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

  Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці (посвідчення серії НОМЕР_1 (а. с. 8)  та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загально обов’язкове пенсійне страхування».

24.06.2010 р. за № 306/К  управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі надало відповідь на звернення ОСОБА_1 в якій зазначено, що Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а Конституційний Суд України своїм рішенням від 22.05.2008 року визнав ці зміни неконституційними і управління Пенсійного фонду рахує, що норми ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» втратили чинність, рішення щодо відновлення їх дії у попередній редакції не приймалось і до законодавчого врегулювання цього питання, перерахунок пенсій проводиться відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року із застосуванням показника середньої зарплати по Україні за 2007 рік в розмірі 1 197, 91 грн.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, оглянувши матеріали справи, суд прийшов до переконання в тому, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

З таким рішенням управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Вінниці позивач не згодна, оскільки посилання відповідача на те, що після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року не було прийнято рішення про відновлення дії попередньої редакції ст. 40, 42 Закону № 1058 є надуманим та таким, що не ґрунтується на законі і суперечить конституційному принципу верховенства права.

Крім того така позиція відповідача суперечить ст. 22 Конституції України, яка вказує, що при прийняті нових законів або внесенні існуючих змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В своїх запереченнях представник відповідача зазначає, що середня заробітна плата для перерахунку пенсії за 2007 р. була застосована відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. №20/0/18-09/039, 4096/02-01 де зазначено, що при призначенні пенсії у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України враховується для обчислення пенсії за 2008 рік, як це визначено підпунктом 2 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорії громадян».

Така позиція зумовлена тим, що ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст. 40 даного Закону. Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

    Суд критично оцінює заперечення представника відповідача, в яких він посилається на зміст вказаного вище листа, оскільки перерахунок пенсії позивача проводився в березні 2010 р., а вказаний лист датовано 11.03.2009 р. і його зміст стосується призначення пенсії та її перерахунку саме в 2009 році.

  Крім того, зважаючи на положення та норми чинного Законодавства України, суд приходить до переконання, що дії управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці щодо здійснення  перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р. є незаконними з огляду на наступне.

              Згідно ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

               В зв’язку з тим, що попередня редакція ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, визнана рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року неконституційною, урядом України було прийнято  Постанову КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою були врегульовані дані питання.

Зокрема, відповідно до підпункту 3 п. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону  продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40   Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону  враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40   Закону .

           Як вбачається з вищевказаного листа відповідача, що адресувався позивачу (а. с. 6) та змісту поданих суду заперечень по суті позову, у своїй діяльності відповідач керується вимогами нормативних актів Кабінету Міністрів України, зокрема, чинною Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», однак зважаючи на зміст згаданого листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, при перерахунку пенсії позивача відповідач невірно застосував   показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що ст.ст. 40, 42 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанова КМУ № 530 від 28.05.2008 року не містять посилань щодо застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, а тому таку позицію відповідача суд вважає безпідставною та такою, що не ґрунтується на Законі.

Роз’яснення надані в листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року про те, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при перерахунку пенсій має бути застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, прямо суперечать положенням Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,  зокрема його підпункту 3 п. 11, де мова йде про календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а не 2007 рік.    

            Таким чином, суд вважає, що відповідач, в даному випадку, керуючись позицією висловленою в вищевказаному листі, а не застосовуючи положення ст.ст. 40, 42 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року, допустив порушення права позивача, що безумовно є незаконним.

Статтею 19 Конституції України визначено правовий порядок в Україні, який ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці повинно було керуватися підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме провести перерахунок пенсії за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, а не за 2007 рік.

При вирішенні даної конкретної справи, суд також керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується  принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані  діяти лише на підставі,  в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд прийшов до висновку, що відповідач - Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці, в даному випадку, не діяв у відповідності до Конституції та законів України, а тому здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосування показника середньої за ро бітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1 197, 91 грн. є протиправним.

             Згідно ч. 2 ст. 162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене та те, що у зв'язку з незаконними діями управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці, при перерахунку пенсії позивача, її розмір був безпідставно зменшений, чим порушено конституційні права позивача на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення, суд приходить до переконання про необхідність зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача, відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вимог підпункту третього пункту одинадцятого Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії, незалежно від перерв в роботі, та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески за 2009 рік.

Оскільки позовні вимоги нечітко викладені, не у повній мірі захищають порушене право позивача, суд приймає іншу постанову на захист прав позивача із зобов’язанням Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою раніше пенсією починаючи з 01.03.2010 року.

Відповідно до змісту ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.          

На підставі викладеного, керуючись ст. 8 , 22, 19, 58 Конституції України, ч.1 ст. 40, ч. 4 ст. 42  Закону України «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування», Постановою КМ України № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року, ст.ст.4, 6-11, 71, 158-163 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

   

Позов задовольнити.

Визнати протиправним здійснення перерахунку пенсії   ОСОБА_1, проведеного Управлінням пенсійного фонду у Ленінському районі м. Вінниці із застосування середньої за ро бітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1 197, 91 грн.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою раніше пенсією починаючи з 01.03.2010 року.

  Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів  з дня отримання копії постанови.

         

          Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація