Судове рішення #12179399

                                                                                                                     Справа №  2 – а – 1034/10

                                                           П О С Т А Н О В А

                                                        ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

    05   листопада  2010 року    Амвросіївський районний суд Донецької області

                          у  складі:  головуючої   -   судді         Ладе в.Р.

                                        при секретарі   -                     Бачуріній М.В.

                             за  участю позивача    -                     ОСОБА_1  

                   представника відповідача     -                     Кулика В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду м. Амвросіївка адміністративний  позов ОСОБА_1   до управління праці і соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації Донецької області  про поновлення строку для звернення до суду та стягнення  недоотриманої щомісячної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

                                                                В С Т А Н О В И В:

   

    07  жовтня  2010 року  позивачка звернулася до відповідача – управління праці і соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації про поновлення строку для звернення до суду та стягнення  недоотриманої щомісячної соціальної  допомоги по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку, просить  поновити строк для звернення до суду та зобов»язати відповідача сплатити їй  недоплачену суму допомоги  по догляду за дитиною за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року  в сумі 2 031 грн. 80 коп.

    На обґрунтування своїх вимог позивачка вказує що ІНФОРМАЦІЯ_1 року  вона народила сина ОСОБА_3. Вона перебувала на обліку в управлінні праці і соціального захисту населення Амвросіївської районной державної адміністрації і отримувала допомогу в зв»язку з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір допомоги складав   130 гр.  щомісячно. З цим розміром допомоги позивачка не згодна, оскільки відповідно до Закону України від 22.03.2001 року № 2334 – 111 «Про державну допомогу  сім»ям з дітьми» їй необхідно було виплачувати допомогу  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років.     Законом  «Про Державний бюджет України  на 2007 рік» сума цієї допомоги  була визначена  в розмірі, що дорівнює різниці  між прожитковим мінімумом, встановленим для працюючих осіб та середньомісячним  сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за 6 місяців, що передували. Вказаним Законом  був змінений базовий закон про державну допомогу сім»ям з дітьми.

    Рішенням Конституційного Суду України  від 09.07.2007 року  № 6 – рп/2007 зміну базового Закону було визнано неконституційним, таким, що втратив чинність з дня винесення рішення Конституційного суду. Таким чином відповідач  повинен сплачувати  допомогу не в сумі 103 гр. щомісячно, а в розмірі прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років.

    Позивачка вважає, що за період з 09 липня  2007 року по 31 грудня 2007 року  їй недоплатили суму допомоги.

    В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, посилаючись на вище вказане. Річний строк звернення до адміністративного суду вона пропустила, тому що одна виховує двох  малолітніх дітей. Діти постійно хворіють, вона не мала можливості раніше звернутися до суду. Вважає, що строк позовної давності для звернення до суду пропустила з поважної причини, просить поновити його.

    Представник відповідача Кулик В.М., юрисконсульт відділу з питань праці та соціально-трудових відносин управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вказуючи, що відповідно до Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом «Про Держаний бюджет України» визначаються будь – які видатки держави на загально - суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

    Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії) визнано таким, що не відповідає Конституції України  положення пункту 14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбаченою ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» .

    Так, показники Закону України «Про Державний Бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» сформовано на підставі чинної нормативно-правової бази та повністю розподілено між головними розпорядниками бюджетних коштів. Витрати, пов»язані з задоволенням судами позовних заяв отримувачів пільг, компенсацій та гарантій, які виникли внаслідок рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р, не враховані в Законі України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Тому взяття забов»язань щодо проведення соціальних виплат, надання пільг та  компенсацій згідно з цим рішенням можливо лише у разі внесення відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», які мають передбачити збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснювати ці видатки. Одночасно слід зазначити, що в умовах підвищення в 2008 році державних соціальних гарантій і допомоги забезпечити виконання зазначеного Рішення без врахування реальних можливостей доходної частини Державного бюджету України на 2008 рік немає можливості, оскільки це призведе до бюджетних зобов»язань,  які не забезпечені фінансовими ресурсами держави.

    Позивачка  звернулася до управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Їй призначена допомога в розмірах, встановлених Порядком призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751. І на цей час вказані виплати здійснюються в розмірах, затверджених вищезазначеною постановою, оскільки іншого механізму виплати пільг, компенсацій та гарантій громадянам чинним законодавством України не визначено.

    В ст.2 Закону України «Про встановлення розміру заробітної плати», які приймалися Верховною Радою України на відповідні роки, зазначено, що до прийняття Верховною Радою України змін до законів, у нормах яких для розрахунків застосовується мінімальна заробітна плата, Кабінету Міністрів України застосовувати ці норми, виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України.

    Законами України «Про державний бюджет України » на відповідні роки визначається джерело  відшкодування витрат, пов»язаних з наданням пільг, передбачених чинним законодавством України.

    Відповідно до покладених на управління завдань вона забезпечує реалізацію державної соціальної політики, яку утворюють органи законодавчої влади та вищі органи виконавчої влади. Пункт 4.12 Положення про управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної державної адміністрації встановлює,що управління забезпечує цільове використання бюджетних асигнувань, передбачених на соціальний захист населення на соціальне обслуговування.

    Представник відповідача також зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачка пропустила цей строк, визнати поважною причину пропуску неможливо, оскільки  згідно зі ст..  57 Конституції України  всі законодавчі акти, які стосуються  прав та обов»язків громадян, обов»язково підлягають оприлюдненню. Він заперечує проти поновлення строку, незнання законів не може бути поважною причиною пропуску строку. Наполягає на застосуванні строку позовної давності і просить відмовити  в позові через пропуск строку звернення до суду.

    Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги  підлягають  задоволенню. До такого висновку суд дійшов з наступних підстав.

    Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивачка народила сина ОСОБА_3. Їй була призначена допомога при народженні дитини і з  11 квітня 2007 року призначено  допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.ст. 10,13 Закону України  «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»  по  103 гр.  щомісячно.

    Стаття 15  Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»  передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

    Суд вважає, що Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює  правовідносини, пов»язані  з призначенням та виплатою  державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи незастрахованих осіб.

    Статтею 1 цього Закону  встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги  сім»ям з дітьми  та перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, встановлюється Кабінетом Міністрів України.  При цьому вказаною статтею функції щодо встановлення  розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку КМУ не делеговані.

    Відповідно до ст.. 8 Конституції України  в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу . Закони та інші нормативні акти  приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати . Пунктом 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України  визначаються права і свободи людини і громадянина, гаранті цих прав і свобод.

    Відповідно до ст. 56  Закону України «Про Державний Бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-У та пунктів 23, 24, 25 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-У1 від 28 грудня 2007 р. виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюються у 2007 та 2008 роках за рахунок коштів  відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

    Ст.5 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 р. № 2811-ХП зі змінами та доповненнями передбачено, що всі види державної допомоги сім»ям з дітьми, крім допомоги у зв»язку з вагітністю та пологами жінкам, визначеним у частині 2 ст.4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживанням батьків.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування. Згідно п.2 цього порядку призначення і виплата цієї допомоги з 01 січня 2007 року здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

    За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256 виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною віком до 3 років».

    З огляду на вищевказане суд дійшов до висновку, що належним відповідачем у спорах щодо розміру виплати з 01.01.2007 р. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є територіальні управління праці та соціального захисту населення, які здійснюють виплати за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам. Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, починаючи з 01.01.2007 р. не здійснюють виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, страхувальники не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов»язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

    Таким чином, у 2007 та 2008 роках нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинні здійснюватися територіальними управліннями праці та соціального захисту населення на підставі ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» зі змінами та доповненнями, внесеними  законами про державні бюджети 2007 та 2008 років з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. у справі № 1-29/2007, яким визнані неконституційними статі 56, 71 Закону України «Про Державний Бюджет України на 2007 рік» .

    Оскільки на виконання рішення Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року у справі № 1-29/2007 з 09 липня 2007 року була відновлена дія ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»  в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного строку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, то позивачка мала право на виплату допомоги  у вказаному розмірі, починаючи з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року. Але вона пропустила річний строк для звернення за захистом порушеного права.

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду . за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивач, заявляючи клопотання про поновлення строку звернення до суду пояснила, що вона одна виховує  двох малолітніх дітей, які часто хворіють. Через ці обставини  не мала можливості своєчасно звернутися до суду.  За таких обставин суд вважає за можливе визнати причину пропуску строку для звернення за захистом порушеного права поважною, і поновити його з 17 листопада 2008 року.

Позовні вимоги  підлягають задоволенню  в частині перерахування суми допомоги за період з  09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.  

    На підставі Закону України «Про державну допомогу  сім»ям з дітьми»  від 21 листопада 1992 року зі змінами і доповненнями,  керуючись ст.ст. 9,11,12,86, 99, 100,  159, 160, 162, 163 та 186 КАС України, суд

                                                         П О С Т А Н О В И В :  

    Адміністративний позов ОСОБА_1  до управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської  районної державної адміністрації про  поновлення строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоотриманої щомісячної соціальної  допомоги   по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного  віку  задовольнити повністю.

    ОСОБА_1     поновити строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права.

    Стягнути з    управління праці та соціального захисту населення Амвросіївської районної адміністрації Донецької   області  на користь ОСОБА_1   недоплачену суму  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку   відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»  за період з 09 липня  2007 року по 31 грудня 2007 року  в сумі 2 031 грн. 80 коп. (Дві тисячі тридцять одна гривня 80 коп.).

    Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Амвросіївський районний суд Донецької області протягом  десяти днів з дня її проголошення.

                                                           Суддя:      

 

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація