Справа № 2-а-76/07
Постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2007 року м. Чернігів
НОВОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІГОВА
в складі: головуючого - судді Цибенко І.В.
при секретарі Алійник Л.Ю.
з участю:
позивачки ОСОБА_1.
представника відповідача Кузьменко Г.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції м. Чернігова про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1. звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Чернігові незаконною та зобов'язати відповідача внести до тимчасової посвідки відмітку про здійснення платежів без ідентифікаційного номеру.
Свої вимоги позивачка мотивує тим, що вона є громадянкою Росії. У 2005 році переїхала на постійне місце проживання з Росії на Україну, тому 06.09.2006 року у встановленому порядку отримала тимчасову посвідку на постійне місце проживання в Україні. Для здійснення будь-яких платежів на території України потрібний ідентифікаційний номер, від якого позивачка відмовляється через свої релігійні переконання, про що і повідомила Державну податкову інспекцію м. Чернігова . Однак , листом від 28.12.2006 року Державна податкова інспекція у м. Чернігові відмовила їй у внесенні відмітки про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру, посилаючись на те, що діючим законодавством не передбачено внесення відмітки до паспортів іноземців. Вважаючи, що такою бездіяльністю відповідача порушуються її права, позивачка звернувся з вказаним позовом до суду.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та пояснила, що вона переїхала на постійне місце проживання в Україну, на кошти отримані від проданого житла в Росії , купила квартиру у м. Чернігові, яку оформила на сестру, оскільки вона не має ідентифікаційного номеру і через свої релігійні переконання не бажає його отримувати. Так як вносити відмітку щодо ідентифікаційного номера відповідний податковий орган їй відмовляється, вона просила визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов"язати вчинити дії по внесенню відмітки до тимчасової посвідки, яка дає їй право на постійне місце проживання в Україні. При обґрунтуванні своїх вимог посилалась на обставини, зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала повністю, вважала, що в задоволені позовних вимог необхідно відмовити, оскільки діючим законодавством не передбачено внесення відмітки до тимчасової посвідки, виданої на постійне місце проживання в Україні.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - НВМ УМВС України в Чернігівській області надала заяву про розгляд справи у відсутності їх представника.
2
Заслухавши пояснення позивачки, представника відповідача та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають задоволенню з наступних підстав:
Як було встановлено в судовому засіданні, позивачка являючись громадянкою Росії переїхала з Росії на постійне місце проживання в Україну, в зв'язку з чим отримала 06.09.2006р. тимчасову посвідку на постійне місце проживання ( а.с.18). Відповідно до Закону України „ Про імміграцію" , документом, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні є посвідка про постійне місце проживання , яка відповідно до Порядку оформлення і видачі посвідки на постійне місце проживання , затвердженого Постановою КМУ № 1983 від 26.12.2002 року , є паспортним документом іммігранта.
05.12.2006 року позивачка звернулась до Державної податкової інспекції у м. Чернігові з заявою про відмову від ідентифікаційного номера через свої релігійні переконання (а.с. 7).
28.12.2006 року ДПІ у м. Чернігові надіслало позивачці лист, в якому повідомлялось , що внесення відмітки неможливо, оскільки вона є громадянкою Росії, а внесення відмітки до паспортів іноземців про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера не передбачено законодавством.
В зв"язку з відсутністю ідентифікаційного номеру чи відмітки про здійснення платежів без ідентифікаційного номеру, позивачка не може укладати цивільно-правові угоди, предметом яких є об'єкти оподаткування та щодо яких виникають обов'язки сплати платежів, а тому позбавлена права переоформити на себе квартиру, яку придбала у м. Чернігові і вимушена була оформити на ім"я сестри.
Відповідно до ст 5 Закону України „ Про Державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов"язквих платежів" До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які: постійно проживають в Україні, мають об'єкти оподаткування, передбачені чинним законодавством, і зобов'язані сплачувати податки та інші обов'язкові платежі;не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до чинного законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні. До Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Відповідно до ч.2 ст.1 вищевказаного Закону, для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні держані органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов"язкових платежів. У паспортах зазначаних осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Законом України „ Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 04.02.94р.( із всіма змінами та доповненнями) визначено правовий статус, закріплено основні права, свободи та обов'язки іноземців та осіб без громадянства, у ст.2 Закону зазначається, що іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. Згідно ст. 21 вказаного Закону іноземці та особи без громадянства обкладаються податками і зборами відповідно до законодавства України та міжнародних договорів України, а також відповідно до ст.22 мають право на звернення до суду та до інших державних органів для захисту їх особистих, майнових та інших прав. В судочинстві іноземці та особи без громадянства як учасники процесу користуються такими ж процесуальними правами, що й громадяни України.
Таким чином, названим Законом та ст. 26 Конституцією України передбачено, що іноземці , які перебувають на Україні на законних підставах користуються тими самими правами і свободами , а також несуть такі самі обов'язки , як і громадянин України.
3
Отже, позивачка через свої релігійні переконання може вімовитись від прийняття ідентифікаційного номеру , звернувшись до відповідного податкового органу , при цьому у рамках діючого законодавства вправі виконати обов"язок по сплаті податків і зборів без присвоєння ідентифікаційного номера, обравши альтернативну форму обліку платників податків. Тому відмова податкового органу внести відповідні зміни в тимчасову посвідку порушує права позивачки, які підлягають поновленню в суді.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 158, 160, 163, 167 КАС України, ст.1,5,9 Закону України „ Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів", ст.22 Закону України „ Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", суд, -
Постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Державної податкової інспекції м. Чернігова про відмову у підготовці документів для внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера в тимчасовій посвідці на постійне проживання громадянки Росії ОСОБА_1, незаконною.
Зобов"язати Державну податкову інспекцію м. Чернігова вчинити дії по підготовці
необхідних документів відповідно до Порядку унесення відмітки до паспорта
громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичних осіб - платників податків
т інших обов'язкових платежів затвердженого наказом Державної податкової
адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004 року , для
внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без
ідентифікаційного номера до тимчасової посвідки на постійне проживання в Україні громадянки Росії ОСОБА_1.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження, а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження , до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.