Справа № 2- «а»-183/2010 року.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.2010 р. Тиврівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого Мазурчака А.Г.,
за участю секретаря Ліщишеної Н.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі про визнання дій незаконними, зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсій, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, в якому вказує, що йому як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії встановлено ІІ групу інвалідності у зв’язку із захворюванням викликаним впливом аварії на ЧАЕС, що стверджується довідкою МСЕК серії 2-18 АВ № 027548, яка була видана Вінницькою обласною МСЕК № 1.
В зв’язку в втратою працездатності отримує пенсію.
Відповідно до Закону № 796 він має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Однак пенсія йому виплачується в менших розмірах.
Він звертався з заявою до відповідача про перерахунок пенсії, проте перерахунок не було зроблено.
Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області незаконними та зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області провести перерахунок та виплату йому відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.04.2009 р. до 31.10.2010 р. з урахуванням проведених йому виплат, в тому числі : державної пенсії в розмірі 81035 грн., додаткової – 6429 грн., всього - 87464 грн. та здійснювати надалі нарахування і виплати належних йому державної та додаткової пенсій у розмірах, що визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні представник позивача – ОСОБА_1. позовні вимоги змінив, просить поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом для захисту порушеного права позивача з 01.09.2009 р., в решті позовні вимоги залишив без змін.
Представник відповідача – управління Пенсійного фонду у Тиврівському районі Вінницької області – Сідак Т.В. позов не визнала, просить відмовити в його задоволенні.
Суд, вислухавши осіб, які беруть участь в розгляді справи, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
ОСОБА_2 як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС І категорії встановлено ІІ групу інвалідності у зв’язку із захворюванням викликаним впливом аварії на ЧАЕС, що стверджується довідкою МСЕК серії 2-18 АВ № 027548, яка була видана Вінницькою обласною МСЕК № 1 (а.с.5)..
Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України ""Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( якою визначено порядок та розмір обчислення державної пенсії особам, віднесеним до І категорії та у зв’язку з втратою працездатності) в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи , щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8-ми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно ст.50 даного Закону інвалідам II групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права гарантується Конституцією України (ст.46 Конституції України).
Згідно з положеннями частини четвертої статті 8 ЦПК України у разі невідповідності правового закону України ,міжнародному договору , згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України , або іншому правовому акту суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до п.5 Постанови Пленуму ВСУ "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" №9 від 1.11.1996р. судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти державного чи іншого органу ( в т.ч. постанови КМУ) підлягають оцінці на відповідність як Конституції так і закону . Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню , не відповідає чи суперечить законові, суд зобов"язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, підлягає застосуванню частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України ""Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Посилання відповідача на вимоги ст..62 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , згідно якої КМУ визначає порядок роз"яснення застосування даного закону , не спростовує позову, оскільки дана норма закону не дає підстав для звуження змісту та обсягу прав позивача , встановлених цим же Законом .
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Таким чином, частина третя статті 28 даного Закону , з якої випливає , що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом не є підставою для відмови в реалізації позивачеві конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини першої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму".
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, новий розмір мінімальної пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Так, відповідно до ст.52 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня 2010р. – 695 грн., з 1 квітня 2010р. – 706 грн., з 01.07.2010 р. – 709 грн., з 01.10.2010 р. – 723 грн., з 01.12.2010 р.- 734 грн.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Слід також зазначити, що згідно Закону України від 28 грудня 2007 року N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ч.3 ст. 54 , ст. 50 , ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , викладено у новій редакції..
Однак рішенням Конституційного Суду України від 22. 05. 2008року № 10 рп / 2008 ( справа №1-28/2008) даний п. 28 розділу ІІ " Внесення змін до деяких законодавчих актів України " Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано таким , що не відповідає Конституції України .
Згідно із ч.2 статті 152 Конституції України закони , що визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність..
Таким чином, ст.50, ч.3 ст. 54 , ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відновлені в редакції до прийняття змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. №107-VІ з 22.05.2008р..
Однак ОСОБА_2. як особі віднесеної до І категорії , інваліду ІІ групи в зв’язку з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧЕАС державна пенсія та пенсія, завдана здоров’ю виплачувалася ( ст.50 та ст.54 Закону № 796-ХІІ.) згідно постанови КМУ № 654 від 16.07.2008 р. та постановою КМУ від 28.05.2008 р. № 530.
Крім того, вимога позивача про зобов’язання відповідача нараховувати та виплачувати на його користь пенсію в зазначених розмірах в подальшому не підлягають , оскільки позивачем не представлено суду доказів порушення відповідачем його права в майбутньому.
Крім того, судове рішення має бути наслідком чинного регулювання суспільних відносин, не може обмежувати волю законодавчого органу змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Суд вважає за необхідне зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі має здійснити перерахунок основної та додаткової пенсій позивачеві у розмірах, визначених ч.4 ст.54 та ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.04.2010 р. до дня винесення рішення, тобто до 16.11.2010 р. включно.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше , обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що позивач повинен був дізнатися про свої порушені права щодо виплати основної (державної) пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в момент їх виплати, а тому захисту підлягає порушене право з 22.04.2010 р. в межах строків звернення до суду.
Керуючись ст. ст.2, 7-12, 71, 72, 159-163 КАС України, ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст.28 Закону України «Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , -
вирішив:
Позов задоволити .
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області, щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.04.2010 р. по 16.11.2010 р. незаконними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Тиврівському районі Вінницької області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії по інвалідності у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю - 75 % мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за період з 22.04.2010 р. по 16.11.2010 р., з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти днів.
Головуючий А.Г. Мазурчак