Судове рішення #12222574

                                                   

     

Цивільне судочинство                                                                                                                               Справа № 2-287/10           Позовне провадження  

Категорія: спори про спадкове право – 36        

                                 

                             Р І Ш Е Н Н Я

                        І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

30 листопада 2010 року                                                                 смт. Шацьк

 

Шацький районний суд Волинської області

в складі:

головуючого – судді                     Храновської Н.В,.

при секретарі -                     Копитко І.О.,

розглянувши у  відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Шацьк цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шацької селищної ради Шацького району Волинської області  про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,-

                                     В С Т А Н О В И В:

    15.11.2010 року ОСОБА_1 з вищезазначеним позовом звернулась до суду. Позовні вимоги обгрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка, ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина, частиною якої є право на земельну частку (пай). За життя вона не встигла розпорядитись належним їй майном шляхом складання та посвідчення заповіту, тому спадкування здійснюється за законом. Спадкоємці першої черги за законом відсутні. Вона є спадкоємцем другої черги за правом представлення після смерті тітки, відповідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України. Так як її матір ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Спадкоємців, які б прийняли спадщину немає. Оскільки, позивач допомагала при обряді поховання тітки, здійснює догляд за спадковим майном, крім того є особою похилого віку, то вважала, що спадщину прийняла, а тому після її смерті не зверталась до нотаріальної контори. За таких обставин вважає, що з поважних причин пропустила строк для звернення із заявою до нотаріальної контори і є підстави для визначення їй додаткового строку.

Позивач в попереднє судове засідання не з’явилась, проте подала на адресу суду письмову заяву, в якій просила попереднє судове засідання проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.

    Представник відповідача в попереднє судове засідання не з’явилась, проте подала суду письмову заяву, про те, що позов визнає, просить проводити попереднє судове засідання за відсутності представника відповідача.  

    Проаналізувавши обставини справи, представлені докази, враховуючи думку представника відповідача, суд вважає, що позовні вимоги є підставні та підлягають задоволенню з наступних підстав.

    В судовому засіданні встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 померла               ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується Свідоцтвом про смерть – серії НОМЕР_1 /ар. сп. 5 /. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй спадкове майно, частиною якого є нерухоме майно, а саме право на земельну частку (пай), що підтверджується Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВЛ №026254 від 15 серпня 1996 року /а.с.  9/.

За життя вона не встигла розпорядитись належним їй майном шляхом складання та посвідчення заповіту, тому спадкування здійснюється за законом. Спадкоємці першої та другої черги за законом після смерті спадкодавця відсутні.

Спадкоємцем за правом представлення після смерті ОСОБА_2 є позивач, оскільки ОСОБА_5, сестра спадкодавця та матір позивача відповідно померла до відкриття спадщини, ІНФОРМАЦІЯ_2. Що підтверджується  Свідоцтвом про смерть – серії НОМЕР_2 /а.с. 6/.

Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8, кожен зокрема, підтвердили той факт, що позивач є рідною племінницею померлої ОСОБА_2, та разом з тим, що інші спадкоємці першої та другої черги за законом, які б прийняли спадщину, відсутні.

 Відповідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України,  племінники  спадкодавця спадкують ту частку спадщини,  яка належала б за законом  їхнім  матері,  батькові  (сестрі,  братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Отже, з показань свідків та наданих позивачем Свідоцтва про  народження ОСОБА_2  серії НОМЕР_3, Свідоцтва про її одруження серії  НОМЕР_4 / а.с. 7/, Свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_5 та повторного Свідоцтва про її одруження серії НОМЕР_6 /а.с.8/, вбачається, що ОСОБА_1 є рідною племінницею спадкодавця ОСОБА_2.

А тому, відповідно до  ч. 2 ст. 1266 Цк України позивач є спадкоємцем другої черги за правом представлення після смерті тітки ОСОБА_2.

Інших спадкоємців першої та другої черги, які б прийняли спадщину немає, що підтверджується довідкою нотаріальної контори від 18.11.2010 року за № 360/01-14, в якій зазначено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась /а.с. 24/.

    Згідно зі ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

    Відповідно до ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

    Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини на протязі шести місяців з дня смерті  спадкодавця.

    Покликання позивача на ті обставини, що вона не звернулась до нотаріальної контори,  оскільки допомагаючи при обряді поховання тітки та здійснюючи догляд за спадковим майном,  вважала, що спадщину прийняла, а тому після її смерті не зверталась до нотаріальної контори у зв'язку з чим пропустила строк для прийняття спадщини, суд рахує поважними.

    Отже, на підставі досліджених у справі доказів, суд приходить до висновку, що строк для прийняття спадщини пропущений позивачем з поважних причин.

    На підставі ст.ст. 1266, 1268, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 60, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд  

в и р і ш и в:

       Позов задовольнити повністю.

    Визначити ОСОБА_1 додатковий строк три місяці для подання в Шацьку державну нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2.  

    Строк рахувати з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області через Шацький районний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.                                           Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.  

Головуючий                                           Н.В.Храновська

  • Номер: 22-з/4805/52/25
  • Опис: заява про виправлення описки.
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 2-287/10
  • Суд: Житомирський апеляційний суд
  • Суддя: Храновська Наталія Вячеславівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.02.2025
  • Дата етапу: 24.02.2025
  • Номер: 22-з/4805/52/25
  • Опис: заява про виправлення описки.
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 2-287/10
  • Суд: Житомирський апеляційний суд
  • Суддя: Храновська Наталія Вячеславівна
  • Результати справи: відмовлено в задоволенні заяви (клопотання)
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.02.2025
  • Дата етапу: 27.03.2025
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація