Судове рішення #12233559

                                                                                                   Справа  № 2-а-2445/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

                                                     

   29 листопада 2010 року                                                                                                м.Прилуки

  Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі:                                 головуючого - судді  Коваленка А.В.,

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області  про визнання  дій неправомірними , зобов’язання здійснити перерахунок  пенсії , -                                            

  ВСТАНОВИВ :

      Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання бездіяльності  протиправною та зобов’язання нарахувати законодавчо встановлену пенсію на підставі Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  з  19 травня 2010 року по момент звернення до суду .

      Позивач в судове засідання не з»явився, хоча був повідомлений про час та місце слухання справи належним чином, але надав суду заяву в якій позовні вимоги підтримує та просить слухати справу в його відсутності.  

      Представник відповідача в судове засідання не з»явився, проте ним попередньо надано заперечення проти позову, у якому  він посилається на те, що нарахування та виплата пенсії позивачу здійснювалася у відповідності до вимог чинного законодавства на підставі Постанов Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року. Також зазначив , що оскільки ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»  визначено розмір мінімальної пенсії за віком , який може застосовуватися для визначення розмірів пенсії , призначених відповідно цього Закону , а тому застосовувати даний розмір мінімальної пенсії за віком, при обчисленні пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України   « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не має ніяких законних підстав, просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі та розглядати справу без його участі.

Суд визнав  за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження, за відсутності позивача та відповідача, які не з’явилися в судове засідання, але подали письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності, оскільки в справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін.     .

          Проаналізувавши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав:

          ОСОБА_1 являється інвалідом ІІ групи та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченнями та вкладкою до посвідчення ( а.с. 10-11).

     Відповідно до ст. 49 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закону) в редакції, що діяла до 1 січня 2008 року пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді :

а) державної пенсії,б) додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров’ю,яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
                  Відповідно до ст. 54 Закону в усіх випадках пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком .

 Згідно ст. 50 Закону в редакції , що діяла до 01.01.2008 року додаткова пенсія за шкоду, заподіну здоров’ю ,особам  віднесеним до категорії 1 виплачується у розмірах : інвалідам ІІ групи – 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

           Відповідно статті 50 Закону із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року особам , віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю , інвалідам ІІ групи в розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ,визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

      Статтею 54 Закону встановлено, що у всіх випадках розміри пенсії по інвалідності, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою ,не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

     Вищезазначені зміни, внесені Законом України  «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12 2007 року, визнано такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 .

      Згідно частини 2 статі 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними,  втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

     Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіну здоров’ю, відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб ,які втратили працездатність : 1) тим ,що належать до категорії 1 , інвалідам ІІ групи – 20 відсотків.

     Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» установлено, що починаючи з 1 липня 2008 року доплату окремим категорія осіб з тим , що їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги,пенсій за особливі заслуги перед Україною,сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством) досягли таких розмірів : в інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» : в учасників ліквідації на Чорнобильській АЕС у 1986 році : інвалідів ІІ групи- 1090 грн. .

        За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при призначенні розміру пенсії позивачеві та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю застосуванню підлягають статті 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а не постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16 липня 2008 року « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та № 530 від 28.05.2008 року « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

          Суд не бере до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  з якої вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії в розмірі, що не може бути меншим ніж 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до категорії 1, інваліда ІІ групи в меншому розмірі ніж це встановлено ст.ст. 50, 54 Закону України» Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

      Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

   Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1. до Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області  необхідно задовольнити, зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області  перерахувати з 19.05.2010 року по 19.11.2010 року ( момет звернення до суду ) позивачу пенсію, як інваліду ІІ групи  , щодо якої встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком  та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю, як особі віднесеної до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі – 75 процентів мінімальної пенсії за віком .

       На підставі ст.4 Декрету КМ України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати держмита /судового збору/ на користь держави.

       На підставі викладеного, керуючись  ст. 46 Конституції України, ст.ст. 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 2,4,6,8,9,69,104, ,159,160,163,186 КАС України ,   суд ,  -

                                                                   ПОСТАНОВИВ ::

     

     Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання  дій неправомірними , зобов’язання зробити перерахунок  пенсії - задовольнити.

    Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в  Прилуцькому районі Чернігівської області , щодо перерахунку та виплаті  пенсії  ( основної та додаткової) ОСОБА_1 в розмірі, що відповідає вимогам ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

             Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в   Прилуцькому районі Чернігівської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1  відповідно ст.ст. 50, 54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду ,  заподіяну здоров’ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком,   виходячи з розміру прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність з 19 травня 2010 року по 19 листопада 2010 року (по момент звернення до суду) з урахуванням раніше виплачених сум.

                    Постанова суду може бути оскаржена в Київському апеляційному адміністративному суді шляхом подання протягом десяти днів апеляційної скарги з дня її проголошення через Прилуцький міськрайонний суд, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

      Суддя                                                              Коваленко А.В  

     

 

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської області задовольнити частково.

Постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 17 березня 2009 року скасувати.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської області щодо нарахування не в повному обсязі ОСОБА_2 пенсії відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської області провести перерахунок та сплатити ОСОБА_2 пенсію відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01 серпня 2008 року по 17 березня 2009 року включно з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м.Прилуки Чернігівської області провести перерахунок та сплатити ОСОБА_2 додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 серпня 2008 року по 17 березня 2009 року включно з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги в порядку цивільного судочинства безпосередньо до Верховного суду України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація