Судове рішення #12236148

Апеляційний суд Запорізької області

Справа № 22- 9237/10                           Головуючий у 1 інстанції: Кляшторний В.С.

                                                                           Суддя-доповідач: Краснокутська О.М.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

       01 грудня 2010 року                                                                           м . Запоріжжя

Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі

           

            Головуючого:   Пільщик Л.В.

             суддів :             Краснокутської О.М.  

                               Сапун О.А.

            при секретарі    Петровій О.Б.

розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення  Шевченківського районного суду  м. Запоріжжя від 11 жовтня  2010 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до ОСОБА_3 про стягнення надмірно отриманої суми пенсії, -

  ВСТАНОВИЛА :

       

           В  грудні 2009 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надмірно  отриманої суми пенсії.

В позовній заяві позивач  зазначав, що Законом України  «Про державний бюджет України на 2007 рік» з 01.01.2007 року органам Пенсійного фонду України передані функції з призначення (перерахунку) пенсій на умовах Закону України № 2262 від 09.04.2006 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Виплата пенсій, призначених до 01.01.2007 року здійснюється Пенсійним фондом  на підставі даних пенсійних справ, переданих силовими міністерствами та відомствами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року « Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян». За нормами Закону України № 2262 пенсії призначаються за місцем фактичного проживання особи на території України. Згідно з ч. 2 ст. 62 Закону № 2262 пенсії, призначені звільненим  з військової служби особам в Україні до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 Закону №1058 виплата пенсій припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном. Пенсія, призначена в Україні, може бути виплачена за заявою пенсіонера за 6 місяців  наперед перед виїздом за кордон.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,отримував пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони з 01.01.1983 року. З 01.01.2007 року пенсійне справа ОСОБА_3 передана до головного управління ПФУ в Запорізькій області. Виплата пенсій  з цього періоду проводилась за наявними у справі документами. Для проведення індексації пенсії ОСОБА_3 21.04.2009 року було запрошено до Головного УПФУ. У зв’язку з неявкою ОСОБА_3, УПФУ було направлено запит до ВГІРФО головного управління МВС України в Запорізькій області з метою встановлення обставин, що дають право на виплату пенсії. Згідно отриманою відповіді від 10.07.2009 року ОСОБА_3 знятий з реєстрації за останнім відомим місцем проживання: АДРЕСА_1 та виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю.

Внаслідок зловживання з боку ОСОБА_3, а саме невиконання обов’язку повідомити про виїзд за кордон, ним за період з 12.11.1996 року по 30.06.2009 року незаконно отриманні кошти в сумі 121137 грн.62 коп.  До теперішнього часу зазначена сума в добровільному порядку відповідачем не повернута.

Посилаючись на викладені обставини, позивач  просив  суд стягнути з ОСОБА_4 121137 грн. 62 коп. в рахунок відшкодування переплаченої суми пенсії та судові витрати.

Рішенням Шевченківського районного суду  м. Запоріжжя від 11 жовтня  2010 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду,  Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення учасників  апеляційного розгляду, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно зі ст. 15 ЦПК України  суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Пунктами 1, 4 ч. 1 ст. 17 КАС України  передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, а також на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Судом встановлено, що вимоги пред'явлені Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області  за цим позовом як суб'єктом владних повноважень, стосуються безпосередньо прав та обов'язків  ОСОБА_3 як отримувача пенсії. .

Враховуючи наведене та те, що спір виник за зверненням  суб'єкта владних повноважень у порядку та випадках, передбачених законодавством, зазначена справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

               Згідно до вимог ст.205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.  

              Суд при вирішенні справи на зазначене уваги не звернув та розглянув спір  в порядку, визначеному цивільним процесуальним законодавством.

За таких обставин ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з підстав, передбачених  ч. 1 ст.310 ЦПК України, із закриттям провадження у справі на підставі п. 1 ст. 205.

              Керуючись ст.ст. 205,307,310 ЦПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу   Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області   задовольнити частково.

Рішення Шевченківського районного суду Запорізької області від "15" липня 2010 року в цій справі скасувати і провадження по даній справі закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте вона може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.  

Головуючий:

 

Судді:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація