2-а-2543/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.11.2010 року суддя Ленінського районного суду м. Вінниці Зайцев А.Ю., розглянувши у скороченому провадженні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок, виплату пенсії, нараховувати та виплачувати в подальшому, -
В С Т А Н О В И В:
В суд звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці предметом якого є визнання дій, щодо перерахунку пенсії з 29.03.2010 року за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, неправомірними; зобов’язання провести перерахунок з 29.03.2010 року з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік; визнання неправомірними дій щодо відмови у проведенні належного нарахування та виплати з 01.01.2006 року по час звернення до суду державної соціальної підтримки дітей війни у вигляді підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобов’язання виплатити недотриману з 01.01.2006 року по час звернення до суду різницю між фактично виплаченою пенсією та пенсією з урахуванням необхідного підвищення у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та зобов’язання нарахувати та виплачувати таку допомогу в подальшому.
Ухвалою суду від 14.10.2010 року позовні вимоги заявлені поза межами шестимісячного строку звернення до суду залишені без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних положень.
Згідно ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
В зв’язку з тим, що попередня редакція ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, визнана рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року не конституційною, урядом України було прийнято Постанову КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою були врегульовані дані питання.
Зокрема, відповідно до п.п. 3) п. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону .
Відповідач у своїй діяльності також керується нормативними актами Кабінету Міністрів України, зокрема у даному випадку має керуватись і чинною Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою він і керується про що свідчать посилання представника відповідача на постанову в обгрунтування заперечень проти позову.
Крім того, Постанова КМУ № 530 від 28.05.2008 року не містить посилань на застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, а тому такі твердження відповідача є безпідставними в зв’язку з чим вимоги позову є обгрунтовані.
Позивач ОСОБА_1 також має статус дитини війни відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 28.12.2007 р. внесені зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до яких дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року п.41 р.2 зазначеного Закону визнаний таким, що є неконституційним (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни внесені Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Оскільки у 2010 році положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», щодо розміру підвищення до пенсії дітям війни, не обмежувались та діють, а відповідач виплачував підвищення в заниженому розмірі, позовні вимоги є обґрунтованим.
Однак, оскільки позивачем не чітко викладені вимоги позову, які також не у повній мірі захищають порушене право, суд, на підставі ч.2 ст. 162 КАС України, приймає іншу постанову, якою зобов’язує відповідача провести перерахунок та виплату недоотриманої пенсії позивача з 11.04.2010 року по день прийняття рішення суду з врахуванням для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік. Визнає неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні належного нарахування та виплати з 11.04.2010 року по день прийняття рішення суду підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та зобов’язує виплатити недоотримане з 11.04.2010 року по день прийняття рішення суду підвищення до пенсії - 30% мінімальної пенсії за віком, згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача нараховувати та виплачувати соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в подальшому не відповідають змісту законодавства, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин, на що також звертав увагу Верховний Суд України при розгляді аналогічних справ.
На підставі викладеного, ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст. 28,40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та керуючись ст.ст. 4, 6-12, 71, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов’язання Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці провести перерахунок та виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_1 з 11.04.2010 року по день прийняття рішення суду з врахуванням для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці щодо відмови у проведенні належного нарахування та виплати з 11.04.2010 року по день прийняття рішення суду підвищення до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці виплатити ОСОБА_1 недоотримане з 11.04.2010 року по день прийняття рішення суду підвищення до пенсії - 30% мінімальної пенсії за віком, згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В задоволенні решти вимог позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 гривень.
Допустити постанову суду до негайного виконання.
Постанова суду набуває законної сили, якщо протягом десяти днів з дня її отримання не було подано апеляційної скарги.
Суддя:
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2543/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Зайцев Андрій Юрійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.03.2016
- Дата етапу: 02.03.2016
- Номер: 6-а/185/8/20
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-2543/10
- Суд: Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Зайцев Андрій Юрійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.06.2020
- Дата етапу: 25.06.2020
- Номер: 6-а/185/9/20
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-2543/10
- Суд: Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Зайцев Андрій Юрійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.07.2020
- Дата етапу: 13.07.2020
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2543/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Зайцев Андрій Юрійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.10.2010
- Дата етапу: 28.10.2010