Справа №2-а- 5843/2010р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2010 р. Личаківський районний суд м. Львова
в складі головуючого судді Гирича С.В.
з участю секретаря судових засідань Фурик Л.М.
в м. Львові
у відкритому судовому засіданні,
розглянувши у місті Львові адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання бездільності протиправною та покладення обов’язку здійснити перерахунок щомісячної соціальної допомоги дитині війни, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача просить визнати протиправною бездіяльність суб’єкта владних повноважень, які проявились у не проведенні нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та стягнути з відповідача недоотриману суму такої за 2009-2010рр. в розмірі 2853,90 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни, має право на отримання щомісячної соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Вважає, що відповідно п.2 ст.3 Закону, державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до п.5.4. рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. «законом, про держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження праві і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони». Оскільки у відповідності до ст..54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009р.» та ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у 2009р. складає з 1 січня – 498 грн., а з 1 листопада – 573 грн., тому вважає, що їй було неправомірно не донараховано та не виплачено щорічну соціальну допомогу «дітям війни» в зазначеному вище розмірі. А тому просить позов задоволити.
У судове засідання позивач не з’явилася, про розгляд справи була належним чином повідомлена, подала до суду заяву, якою позовні вимоги підтримує у повному об’ємі, просить справу слухати у її відсутності, у зв’язку із тим, що внаслідок різкого погіршення стану здоров’я не має можливості прибути у судове засідання, а тому суд вважає можливим розглянути справу у відсутності позивача.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова в судове засіданні не з’явився, про розгляд справи був належним чином повідомлений, причин неявки суду не повідомив, а тому суд вважає, що справу слід розглянути у його відсутності.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені суду документи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Закон України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року установлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Відповідно до ст.1 цього Закону до дітей війни належить особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5) і підпадає під категорію «дитина війни».
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік» дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було обмежено, у зв’язку з чим, відповідач не проводив нарахування та доплату позивачу підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік», якими обмежується дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Також дія норм ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2010р. не була зупинена чи обмежена Законом України «про Державний бюджет на 2010р.».
Тому слід визнати обґрунтованими вимоги позивача в частині визнання бездіяльності відповідача щодо не нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за період з 01.01.2009р. по 31.10.2010р., та зобов’язання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії за вказаний період.
Оскільки визначення розміру такої надбавки до пенсії покладається на відповідача, тому суд не може взяти до уваги розрахунок заборгованості по цій доплаті за вказаний, яку визначає позивач, а тому вимоги задовольняє частково і покладає обов’язок на відповідача провести нарахування та виплату позивачу за вказані вище періоди надбавки до пенсії, виходячи із розміру встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Крім цього, на час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і згідно з цією нормою мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись ст.ст. 10, 11, 17-19, 158 –161 КАС України, ст.22 Конституції України, ст..ст.1,6 Законом України “Про соціальний захист дітей війни“, ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова щодо не нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по 31 жовтня 2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова провести нарахування та виплату ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії згідно ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни“ з розрахунку, встановленого Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2010 року по 31 жовтня 2010 року. за виключенням нарахованих і сплачених позивачу сум.
В решті вимоги залишити без задоволення за безпідставністю.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга в порядку передбаченому Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 18.02.2010року до апеляційного суду Львівської області.
СУДДЯ: