Справа №2-1870/07
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 квітня 2007 р. Голосіївський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Нєсвєтової Н.М.,
при секретарі Літоміній Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1до Комунального підприємства „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" про визнання та реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2007 року позивачка ОСОБА_1. звернулась з позовом до суду про визнання права власності на об'єкт незавершеного будівництва на земельних ділянках № 81, 82, 107, 108 по вул. АДРЕСА_1та про зобов'язання відповідача - Комунальне підприємство „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" зареєструвати право власності на вказаний об'єкт незавершеного будівництва.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона є членом Колективу індивідуальних забудовників „Городник", а також інвестором будівництва котеджної малоповерхової забудови у АДРЕСА_1в частині будівництва індивідуального житлового будинку і господарських будівель на земельних ділянках №№ 81, 82, 107, 108 у АДРЕСА_1. Відповідно до ст. 331 ЦК України вона має право укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
У відповідності до вказаного закону вона звернулась до КП „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" з заявою про реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, але відповідач відмовив у реєстрації права власності, внаслідок чого позивачка позбавлена законного права укласти договір щодо об'єкту незавершеного будівництва.
В судовому засіданні представники позивачки позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надіслав письмові пояснення, згідно яких не визнає позовні вимоги та просить в їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що право власності на нерухоме майно виникає з моменту його прийняття до експлуатації, крім того, відповідно до пункту 1.6. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України № 7/5 від 07.02.02 року реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.
Заслухавши пояснення представників позивачки, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню з наступних підстав.
2
Судом встановлено, що Київська міська рада рішенням №638-12/798 IV сесії XXIV скликання від 10 липня 2003 передала колективу індивідуальних забудовників «Городник» в довгострокову оренду на 15 років земельні ділянки загальною площею 32,34 га для будівництва, експлуатації та обслуговування котеджної малоповерхової забудови в мікрорайоні Чапаєвка на вул. Бродівській Голосіївського району м. Києва.
Згідно Проекту коригування проекту будівництва котеджної малоповерхової забудови у АДРЕСА_1 в частині будівництва індивідуального житлового будинку і господарських будівель на земельних ділянках № №81, 82, 107, 108 у АДРЕСА_1 номер замовлення 09-03, інвестором будівництва є ОСОБА_1., а замовником Колектив індивідуальних забудовників „Городник", дозвіл на виконання будівельних робіт № 1539-Гл/Ш за адресою: АДРЕСА_1від 03 серпня 2005 року, виданий Колективу індивідуальних забудовників „Городник". Будівництво здійснювалось господарським способом.
Позивачка звернулась до відповідача з заявою від 18.12.2006 р. про реєстрацію за нею права власності на об'єкт незавершеного будівництва на земельних ділянках № № 81, 82,107,108 у АДРЕСА_1. При цьому, до заяви позивачка додала копії документів, що підтверджують право користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва, але, як вбачається з останньої сторінки заяви від 18.12.2006 р. перелік додатків перекреслено і вчинено напис „без додатків".
Листом від 25.12.2006 р. №45341 відповідач відмовив в реєстрації права власності за позивачем на об'єкт незавершеного будівництва на підставі п. 1.6. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18 лютого 2002 року за N 157/6445), згідно з яким реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти, а об'єкт, стосовно якого позивач подав заяву про реєстрацію права власності не закінчений будівництвом і не зданий в експлуатацію.
Частиною першою статті 331 Цивільного кодексу України в редакції Закону України від 15.12.2005 р. № 3201-IV встановлено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи замовником будівництва на земельних ділянках № 81, 82, 107, 108 по АДРЕСА_1є Колектив індивідуальних забудовників „Городник", а інвестором будівництва виступає ОСОБА_1.
Як передбачено п. 40 Статуту Колективу індивідуальних забудовників „Городник" особі, яка була прийнята до членів Колективу, передається у власність збудований за її кошти котедж (будинок малоповерхової забудови).
Таким чином, право власності на новостворене нерухоме майно на земельних ділянках №81, 82, 107, 108 по АДРЕСА_1після введення його в експлуатацію виникає у інвестора.
2
В судове засідання представник позивача надав також копії наступних документів: Державного Акту серія ЯД № 916563 від 29 грудня 2006 р. на право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку, розташовану на лінії №7, діл 3 (у АДРЕСА_1; Державного Акту серії ЯД № 916562 від 29 грудня 2006 р. на право власності ОСОБА_1на земельну ділянку розташовану на лінії №6, діл 4 (у АДРЕСА_1; Договору спільного користування земельними ділянками від 21.06.2005 p., укладеного між ОСОБА_1, як забудовником та ОСОБА_3; як користувачем земельної ділянки, та Договору спільного користування від 21.06.2005 p., укладеного між ОСОБА_1, як забудовником та ОСОБА_4, як користувачем земельної ділянки. Цільове призначення земельних ділянок - будівництво, експлуатація та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Крім того, як вбачається з висновку № 120 від 18.01.2006 р. спеціаліста Київського НДІСЕ Маліка В.П., будівельна готовність будинку по АДРЕСА_1, розташованого на території земельних ділянок № 81, 82,107,108 на час обстеження складає 84,78 %. Залишок невиконаних робіт складає 15,22%.
Частиною третьою ст. 331 ЦК України визначено, що до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, що в майбутньому набуде права власності на новостворене нерухоме майно, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Згідно з вимогами пункту п'ятого прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" до створення єдиної системи органів державної реєстрації прав реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Отже, право укласти договір щодо об'єкту незавершеного будівництва прямо передбачене положеннями ст. 331 ЦК України, але фактично позивач позбавлений права укласти такий договір, оскільки відповідач відмовив у реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва.
Бюро технічної інвентаризації проводять державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно згідно із вимогами Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18 лютого 2002 року за N 157/6445), на підставі документів, що визначені цим Тимчасовим положенням. Підзаконного нормативного акту, згідно якого бюро технічної інвентаризації здійснювали б реєстрацію прав власності на об'єкти незавершеного будівництва, на сьогоднішній день ще не прийнято та не затверджено Міністерством юстиції України.
Враховуючи, що норми ст. 331 ЦК України, якими передбачене право особи укладати угоди стосовно об'єктів незавершеного будівництва мають вищу юридичну силу, ніж норми Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5, на яке посилається відповідач, як на підставу своєї відмови в реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, суд вважає, що така відмова в реєстрації права власності є необгрунтованою, і такою що суперечить нормам Цивільного кодексу України.
2
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,60,212-215 ЦПК України, ст.331 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1до Комунального підприємства „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" про визнання та реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1власником об'єкту незавершеного будівництва індивідуального житлового будинку і господарських будівель на земельних ділянках №№ 81, 82, 107, 108 у АДРЕСА_1.
Зобов'язати Комунальне підприємство „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна" зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на об'єкт незавершеного будівництва -індивідуальний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1(на земельних ділянках № 81, 82,107,108).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.