Справа № 2-3682-1/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2010 року Солом’янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого-судді Кізюн Л.І.,
при секретарі Рівному Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк “ПриватБанк” до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості, посилаючись на те, що з відповідачем ОСОБА_1 12 березня 2008 року було укладено договір №SAMDN03000020399223 про відкриття картрахунку та обслуговування платіжної картки, відповідно до умов якого на платіжну картку встановлено кредитний ліміт «Фінансовий» у розмірі 100000,00 грн. і відкрито відповідачу картковий рахунок та видано платіжну картку типу MC Word Signia, строком на один рік, у валюті картрахунку – гривня. Але відповідачем умови договору не виконуються, кредит та відсотки за його користування не повертаються. Також позивач просив стягнути з відповідача судові витрати.
Представник позивача в судове засідання не з’явилася, до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час і місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надійшло. Тому суд, відповідно до ст. 224 ЦПК України вважає за можливе проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, між позивачем та відповідачем 12 березня 2008 року було укладено договір №SAMDN03000020399223 про відкриття картрахунку та обслуговування платіжної картки, відповідно до умов якого на платіжну картку встановлено кредитний ліміт «Фінансовий» у розмірі 100000,00 грн. і відкрито відповідачу картковий рахунок та видано платіжну картку типу MC Word Signia, строком на один рік, у валюті картрахунку – гривня.
Відповідно до п. 1 договору про відкриття картрахунку та обслуговування платіжної картки, базова відсоткова ставка по кредитному ліміту на момент укладення договору – 1,8 % щомісячно із розрахунку 360 днів на рік. Протягом перших 30 днів з моменту виникнення заборгованості за кредитним лімітом (пільговий період) відсотки нараховуються в розмірі 0,01 % річних. У випадку непогашення такої заборгованості в 30-денний термін з моменту її виникнення відповідач сплачує комісію за несвоєчасне погашення кредитного ліміту протягом пільгового періоду 1,8% від заборгованості. Починаючи з 31-го дня виникнення заборгованості за кредитним лімітом, нарахування відсотків за користування кредитним лімітом проводиться виходячи з базової відсоткової ставки. Відсотки за користування кредитним лімітом підлягають сплаті щомісячно в строк до 30 числа кожного місяця.
Згідно п. 1.1. додаткової угоди № 1 до договору № SAMDN03000020399223 від 25.03.2008 року про відкриття картрахунку і обслуговування платіжної карти, було збільшено кредитний ліміт «Фінансовий» до 200000,00 грн. та базова відсоткова ставка по кредитному ліміту на момент укладання договору - 2,1 % щомісячно із розрахунку 360 днів на рік. Протягом перших 30 днів з моменту виникнення заборгованості за кредитним лімітом (пільговий період) відсотки нараховуються в розмірі 0,01 % річних. У випадку непогашення такої заборгованості в 30-денний термін з моменту її виникнення відповідач сплачує комісію за несвоєчасне погашення кредитного ліміту протягом пільгового періоду - 2,1 % від заборгованості. Починаючи з 31-го дня виникнення заборгованості за кредитним лімітом нарахування відсотків за користування кредитним лімітом проводиться виходячи з базової відсоткової ставки. Відсотки за користування кредитним лімітом підлягають сплаті щомісячно в строк до 30 числа кожного місяця
Крім того, відповідно до п.п. 6.5 Умов та правил надання банківських послуг, які є невід'ємною частиною договору відповідач зобов'язався погашати заборгованість за кредитним лімітом, по відсотках за його користування, а також сплачувати комісії на умовах, передбачених цим договором, Правилами користування платіжними картками і Тарифами банку.
Згідно з п. 5.2.1. Правил користування платіжною карткою погашення кредитного ліміту - поповнення картрахунку клієнта, а саме ОСОБА_1, здійснюється шляхом внесення коштів готівкою та у безготівковому порядку і зарахуванням їх банком на картрахунок. Строк погашення відсотків по кредитному ліміту відповідно до п.п.5.2.2. Правил здійснюється помісячно за попередній місяць.
Поряд з цим п.п. 5.2.3. Правил вказує, що строк погашення кредитного ліміту, тобто погашення заборгованості по кредитному ліміту здійснюється на протязі всього строку дії платіжної карти, при цьому на момент останнього дня місяця, вказаного на платіжній картці в полі Month, погашення ліміту повинно бути здійснено у повному обсязі.
Згідно з п.п. 5.3.2. Правил нарахування відсотків здійснюється в останній операційний день кожного місяця, а п.п. 5.3.3. вищевказаних Правил вказує, що при виникненні перевищення платіжного ліміту або порушення строку погашення кредитного ліміту відповідачу нараховується збільшена платня у відповідності до діючих тарифів банку.
Відповідно до ст.1054 ЦК України договір є кредитним договором, за умовами якого банк або інша фінансова установа зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти. Але позичальником умови договору не виконуються, кредит та відсотки за його користування не повертаються.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов’язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 526 ЦК України зобов’язання повинні виконуватися належним чином.
Позивач свої зобов'язання за кредитним договором виконав в повному обсязі.
Відповідач в свою чергу зобов’язання по договору не виконує, кредит та відсотки за його користування не повертає, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед банком, яка станом на станом на 06.09.2010 року становить 338015,73 грн., а саме: заборгованість за кредитом - 195 199,13 грн. та заборгованість за відсотками - 142816,60 грн., що підтверджується даними розрахунку заборгованості наданим позивачем.
Зазначені правовідносини регулюються ст.ст. 526, 530, 536, 549, 611, 1054 ЦК України.
Враховуючи викладене, оскільки відповідач не виконує умови договору, у нього є заборгованість перед банком, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України судові витрати в розмірі 1820,00 грн. (судовий збір в сумі 1700,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120,00 грн.) підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 10, 27, 31, 60, 88, 214, 215, 224 ЦПК України, на підставі ст. ст. 525, 526, 530, 536, 549, 1054 ЦК України, -
в и р і ш и в :
Позов Публічного акціонерного товариства комерційний банк “ПриватБанк” до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк “ПриватБанк” заборгованість за договором №SAMDN03000020399223 про відкриття картрахунку та обслуговування платіжної картки від 12.03.2008 року, в розмірі 338015,73 грн. та судові витрати в розмірі 1820,00 грн., а всього – 339835 (триста тридцять дев’ять тисяч вісімсот тридцять п’ять) грн. 73 коп.
Заяву про перегляд судового рішення може бути подано до районного суду протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Л.І. Кізюн