Судове рішення #12277186

Справа № 2-а-2678/10  

 

 

  П О С Т А Н О В А    

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

  11 листопада 2010 року                                             м. Чернігів  

Новозаводський районний суд міста Чернігова  

В складі:  головуючого-судді Косач І.А.  

секретаря              Пучиній А.Ф.  

розглянувши   в судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові адміністративну справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1  до   Управління   Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії, –  

В С Т А Н О В И В:  

  26.10.2010 року ОСОБА_1.0   звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про поновлення строку  звернення до суду, визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії по ст. 50, ч.3 ст. 54, ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов’язання  відповідача провести перерахунок  основної державної пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно діючого законодавства у відповідності  зі ст. 49, 50, ч. 4  ст. 54, ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення пенсії в залежності від розміру прожиткового мінімуму, в який були внесені зміни спеціальним ЗУ від 05.10.2006 року № 231-5 (набрав чинність з 01.11.2006 року) по другій групі інвалідності  в розмірі 8 мінімальних пенсії за віком з 16.02.2010 року з подальшим нарахуванням  розміру мінімальної  пенсії за віком та провести виплату, зобов’язання відповідача провести перерахунок   як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно діючого законодавства у відповідності  зі ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по другій групі інвалідності  в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 16 лютого 2010 року з подальшим нарахуванням розміру вказаної пенсії в зв’язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком та провести виплату.  

Свої вимоги мотивував наступним: позивач є  учасником  ліквідації наслідків аварії на  ЧАЕС 1 категорії  та інвалідом 2 групи по захворюванню, пов’язаному з аварією на ЧАЕС.  Позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача  про перерахунок  пенсії відповідно  ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В проведенні перерахунку позивачу було відмовлено посилаючись    на  постанову  КМУ  № 654 від 16.07.2008 року та  постанову КМУ  № 530 від 28.05.2008 року. Відмовляючи в перерахунку пенсії   згідно з нормами ст.ст. 50, 54 ч.4, 67 ч. 3   Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  відповідач грубо порушує його конституційні права.  

Ухвалою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 26.10.2010 року, позовна заява  ОСОБА_1  в частині вимог з 16.02.2010 року по 26.04.2010 року залишена без розгляду.  

В судове засідання позивач не з’явився, просив суд розглядати справу без його участі, позов підтримує повністю.  

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, до суду надав письмові заперечення, в яких просить справу розглянути без його участі та відмовити в задоволенні позову позивачу.  

Враховуючи, що сторони надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, суд, відповідно до ч. 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглянути справи в порядку письмового провадження на основі наявних в справі матеріалів.        

Вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.  

Судом встановлено, що   ОСОБА_1   має статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 2 групи за захворюванням пов‘язаним з роботами на ЧАЕС (а.с.5-8), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова.  

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров‘я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.  

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров‘ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров‘ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 2 групи – 75 % мінімальної пенсії за віком.  

Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.  

Нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії та у зв‘язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина 4 ст. 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв‘язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі – 8 мінімальних пенсій за віком.  

Пунктом 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2008 року внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Відповідно до п. 2 Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, зокрема, пункту 28 розділу ІІ  «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких  законодавчих актів України» від 28 грудня 2008 року.  

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнанні неконституційними. Відповідне рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.  

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому при прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Положення статей, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення - тобто з 22.05.2008 року.  

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.  

Відповідачем в судове засідання не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо не нарахування та невиплати позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.  

Згідно ч. 3 ст. 67 спеціального Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров‘ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім‘ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 996-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.  

Таким чином, для позивача як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.  

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково: необхідно визнати неправомірними  дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова щодо відмови в перерахунку і виплаті пенсії позивачу  згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;     зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова   здійснити  позивачу перерахунок та виплату державної (основної) пенсії   у розмірі 8 мінімальних  пенсій  за віком і додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі  75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.  50, 54 ч.4, 67 ч. 3  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991 року   з 26.04.2010 року по 11.11.2010 року (день винесення судом рішення).  

Щодо вимог позивача про зобов’язання відповідача в подальшому нараховувати  розмір пенсії в зв’язку зі змінами  розміру мінімальної пенсії  за віком, то відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Будь-яких доказів про порушення прав, свобод або інтересів позивача в подальшому щодо нарахування основної та додаткової пенсії суду не надано, а отже в цій частині позовні вимоги задоволенню  не підлягають.  

Оскільки позивач відноситься до особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням, відповідно до п.18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» судові витрати необхідно віднести за рахунок держави.  

Керуючись ст.ст. 8-11, 69-72, 99, 100, 104-106, 158-163 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -  

 П О С Т А Н О В И В:  

  Адміністративний позов ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок   – задовольнити частково.  

Визнати неправомірними  дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова щодо відмови в перерахунку і виплаті пенсії ОСОБА_1   згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

З   обов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова   здійснити  ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної (основної) пенсії   у розмірі 8 мінімальних  пенсій  за віком і додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі  75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.  50, 54 ч.4, 67 ч. 3  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-12 від 28.02.1991 року   з 26.04.2010 року по 11.11.2010 року.  

Судові витрати віднести за рахунок держави.  

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.  

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду  через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі десяти днів.  

  Суддя Новозаводського  

районного суду м. Чернігова           Косач І.А.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація