Судове рішення #12277579

          Справа № 2-а-2205/10  

Постанова  

Іменем України  

19 листопада 2010 року             м.Чернігів                                      

Новозаводський районний суд міста Чернігова  

в складі: головуючого – судді       Маслюк Н.В.  

при  секретарі       Дасюк Н.В.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії,  

встановив:  

19.10.2010 року ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку і виплаті пенсії згідно ст. 50, ч.3 ст.54, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату державної (основної) пенсії у розмірі 6 мінімальних  пенсій  за віком і додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50, ч.3 ст.54, ч.3 ст.67  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2008 року з урахуванням кожного збільшення мінімальної пенсії за віком.  

    Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона є інвалідом 3 групи   по захворюванню, пов’язаного  з впливом аварії на ЧАЕС, і відноситься до 1 категорії.   Зазначає, що відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй повинна бути призначена пенсія розміром, не нижчим ніж шість мінімальних пенсій за віком та надбавка до пенсії (ст. 50 Закону) в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.   Невиплата пенсії, передбаченої ст.ст.50, 54 Закону є протиправною, оскільки згідно ст. ст. 19 ч. 2, 22 ч. 3 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов‘язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.    

Ухвалою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 22.10.2010 року позов ОСОБА_1 в частині вимог за період з 01.06.2008 року по 18.04.2010 року залишений без розгляду.  

У судове засідання позивач не з’явилася, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.  

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день та час розгляду повідомлений належним чином, на адресу суду надійшли письмові заперечення проти позову,  відповідно до яких просить в задоволенні позову відмовити повністю, справу розглянути без участі представника відповідача.  

Відповідно до ч.4 ст. 128 КАСУ, суд розглядає справу без участі сторін.  

Оскільки особи, що беруть участь у справі в судове засідання не з’явилися, відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.  

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.  

ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, копією вкладки № НОМЕР_2 до вказаного посвідчення (а.с.9); є інвалідом ІІІ групи за захворюванням пов’язаним з впливом  аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки медико-соціальної експертної комісії МСЕ-ЧНВ   № 354462 (а.с. 5).  

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я  довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.  

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров‘ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров‘ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 3 групи – 50 % мінімальної пенсії за віком.  

Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.  

Нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії та у зв‘язку з втратою годувальника.  

Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина 4 ст. 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв‘язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі – 6 мінімальних пенсій за віком.  

Вищезгадана пенсія за інвалідністю (основна та додаткова) в 2010 році виплачувалася в розмірах, встановлених Постановою КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 № 530. Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не вносились зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Згідно частини 2 статті 8 Конституції України,  ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому при прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.    

Враховуючи вищезазначене та беручи до уваги пріоритетність законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії та надбавки до пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19.04.2010 року.  

Згідно ч. 3 ст. 67 спеціального Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров‘ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім‘ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

    Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 996-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно ст. 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

    Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.  

Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» установлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня – 695 гривень, з 01 квітня – 706 гривень, з 01 липня – 709 грн.  

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.  

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.  

Враховуючи, що відповідачем не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо не нарахування та невиплати позивачу пенсії з 19.04.2010 року по 19.11.2010 року відповідно до ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок державної (основної) пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю за період з 19.04.2010 року по 19.11.2010 року (день винесення судом рішення), підлягають задоволенню.  

Оскільки позивач відноситься до особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення (а.с.9), відповідно до п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» судові витрати необхідно віднести за рахунок держави.  

Керуючись ст.ст. 8-11, 69-72, 99, 197 ч. 2, 100, 122, 104-106, 158-163 КАС України,   Конституцією України,   Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,   Законом України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,   Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито», -  

Постановив:  

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити.  

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку і виплаті пенсії згідно ст. 50, ч.3 ст.54, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19.04.2010 року по 19.11.2010 року.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної (основної) пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 50 %  мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 19.04.2010 року по 19.11.2010 року, за виключенням сум фактично проведеної виплати за вказаний період.  

Судові витрати віднести за рахунок держави.  

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду  через Новозаводський  районний суд міста Чернігова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання копії постанови.  

 

  Суддя Новозаводського  

районного суду м. Чернігова                     Н.В.МАСЛЮК  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація