Справа № 2а-2508/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2010 року Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Попович С.М., розглянувши в місті Олександрії в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії про визнання дій неправомірними і зобов’язання перерахувати пенсію,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся 15.10.2010 року до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії про визнання неправомірними дій суб’єкта владних повноважень та зобов’язання відповідача вчинити перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком з 22.05.2008 року, виходячи із розмірів мінімальної пенсії за віком з урахуванням вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та перерахувати згідно ст. 50 зазначеного Закону призначену позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідач, отримавши копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі, подав заперечення проти позову, посилаючись на те, що пенсія позивачу обчислювалася на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України та згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року щодо визнання неконституційними окремих положень зазначеного Закону управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії при нарахуванні пенсій чорнобильцям керувалося постановами Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за № 530 та від 16.07.2008 року за № 654.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини, вважає, що є достатні підстави для прийняття судового рішення про задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є постраждалим від наслідків катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції І категорії та інвалідом 3 групи, щодо якої встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, і що підтверджується відповідними копіями посвідчення НОМЕР_1 від 18.06.2008 року та довідкою МСЕ серії 2-18А4 № 022993 і експертним висновком Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 16.03.1995 року.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Олександрії Кіровоградської області, де отримує пенсію по інвалідності.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії І, ІІ, ІІІ, ІV встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткові пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 54 Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язки з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по 3 групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 Закону особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, зокрема інвалідам 3 групи – 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону шляхом викладення їх в новій редакції.
Так, згідно ст. 54 Закону у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по 3 групі інвалідності – 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 50 Закону особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах, зокрема інвалідам ІІІ групи – 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року п.п. 12 та 15 ст. 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними.
Відповідно до п. 6 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України зазначене рішення має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при розрахунку позивачеві пенсії, передбаченої ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Пільги, пенсії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження підзаконним актом змісту та обсягу права, наданого Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є безпідставним.
З наведених підстав суд приходить до висновку щодо протиправності відмови відповідачем в перерахунку позивачеві з 22.05.2008 року державної та додаткової пенсії в розмірах, що передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 86, 94, 159 – 163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку державної пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідності до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідності до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 6 (шість) мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних громадян, з 22.05.2008 року.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду на протязі 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: