Справа № 2-386/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2010 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Круглика В.В.
при секретарі Волинець О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Оратівського району Вінницької області в інтересах Чернявської сільської ради Оратівського району Вінницької області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про зобов»язання повернення незаконно зайнятої земельної ділянки, за відсутності сторін,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла позовна заява прокурора Оратівського району Вінницької області в інтересах Чернявської сільської ради Оратівського району Вінницької області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про зобов»язання повернення незаконно зайнятої земельної ділянки, згідно із якою в серпні 2009 року (без зазначення точної дати) Чернявським сільським головою ОСОБА_1 укладено з жителем АДРЕСА_1 ОСОБА_2 договір оренди земельної ділянки площею 0,97 га, що знаходиться в межах АДРЕСА_1.
Відповідно до умов договору орендна плата вноситься в касу сільської ради в розмірі 1 грн за одну соту двічі на рік , але не пізніше як до 15 листопада.
Відповідно до умов договору він набуває чинності з дня підписання його сторонами та реєстрації у Чернявській сільській раді.
Згідно договору вказана земельна ділянка передана в користування ОСОБА_2 з моменту підписання договору, останній використовує її для власних потреб та за використання сплачував орендну плату, тобто договірні зобов»язання відбулись.
Зазначений договір є недійсним через невідповідність його вимогам чинного законодавства. Так, у договорі відсутні наступні істотні умови - строк дії договору оренди, розмір індексації орендної плати, порядок її перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об»єкта оренди, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об»єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін, крім того, документи, що є невід»ємною частиною договору земельної ділянки, не укладались, не розроблялись та відсутні, договір оренди землі у встановленому законом порядку не зареєстрований.
Прокурор Оратівського району Вінницької області просить суд зобов»язати ОСОБА_2 повернути Чернявській сільській раді Оратівського району земельну ділянку площею 0,97 га, що знаходиться в межах АДРЕСА_1.
Відповідач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлена про день та час розгляду справи, в судове засідання не з»явилася, надавши заяву про слухання справи за своєї відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2, будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, в судове засідання не з»явився, надавши заяву про слухання справи за своєї відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Суд, вивчивши матеріали справи, зокрема, договір оренди, довідку № 143 від 20.10.2010 року, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню. До такого висновку суд прийшов на підставі слідуючого.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є об'єкт оренди, строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об»єкта оренди, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об»єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін.
В порушення вимог ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» у договорі відсутні наступні істотні умови: строк дії договору оренди, розмір індексації орендної плати, порядок її перегляду та відповідальності за її несплату, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об»єкта оренди, існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об»єкта оренди чи його частини, відповідальність сторін.
Згідно із ч. 2 ст.15 Закону України «Про оренду землі» відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статтей 4 -6,11,17,19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ч.4 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» невід'ємною частиною договору оренди землі є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
В порушення вимог ч.4 ст.15 Закону України «Про оренду землі » документи, що є невід»ємною частиною договору земельної ділянки не укладались, не розроблялись та відсутні.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про оренду землі» чинність договору оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
В порушення вказаних вимог закону договір оренди землі у встановленому законом порядку не зареєстрований.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Статтею 125 ЗК України визначено, що виникнення права на земельну ділянку та права оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст.203 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст.ст. 15, 18, 20 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 203, 215 ЦК України, ст. 125 ЗК України, керуючись ст.ст. 81, 212, 213, 214, 215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задоволити. З обов»язати ОСОБА_2 повернути Чернявській сільській раді Оратівського району Вінницької області земельну ділянку площею 0,97 га, що знаходиться в межах АДРЕСА_1 Вінницької області.
Стягнути з ОСОБА_2 17 грн державного мита на користь держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
суддя: