Судове рішення #12295223

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2010 року                             м. Вінниця

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області  в складі:


Головуючого Колоса С.С.,

суддів: Іващука В.А., Нікушина В.П.,

при секретарі: Андреєвій О.В.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області про визнання дій неправомірними та перерахунок і виплати пенсії,

за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області на рішення Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 17 серпня 2010 року,

у с т а н о в и л а :

           Рішенням  Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від                   17 листопада 2010 року позов задоволено.

        Визнано дії управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області пов’язані з нарахуванням і виплатою ОСОБА_5 державної (основної) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірах менших ніж передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали від Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

    Зобов’язано управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_5 пенсії, починаючи з 1 січня 2010 року і  на подальший термін, виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність відповідно до  ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали від Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 10-ти мінімальних пенсій за віком та 100% мінімальної пенсії за віком, що розраховується незалежно від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у разі збільшення прожиткового мінімуму.

    Стягнуто з  управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області на користь ОСОБА_5 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду зазначеної справи.

    Державне мито компенсовано за рахунок держави

    У апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

   Перевіривши законність і обґрунтованість постанови у межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення останньої.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка що постраждала   внаслідок  Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом  І групи. Розмір державної пенсії для нього, враховуючи вище зазначене, встановлено у розмірі не нижче десяти мінімальних пенсій за віком. Додаткова пенсія встановлена у розмірі  100 % мінімальної пенсії за віком .  

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Нормами ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами першої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів першої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.

За таких обставин правильним і таким, що відповідає закону, є висновок суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 10 мінімальних пенсій за віком, на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Окрім цього, колегія суддів погоджується і з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачеві пенсії з             1 січня 2010 р. виходячи з такого.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. були внесені зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. положення п. 28 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнані неконституційними.

Відповідно до вимог 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, суд першої  інстанції дійшов вірного висновку, що бездіяльність відповідача є протиправною з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд першої інстанції дійшов до обгрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених  ст. ст. 50, 54 ЗУ  " Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для  осіб, які втратили працездатність, встановленого законами про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком .

Положення частини третьої ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлені обставини справи та відповідні їм правовідносини та правильно застосовані норми матеріального права.

За вказаних обставин колегія суддів приходить до висновку, що рішення постановлене з додержанням вимог матеріального та процесуального права,  є законним, справедливим та обгрунтованим, тому підстав для його скасування не вбачає.

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст.303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,

   у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці Вінницької області відхилити.

Рішення  Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від                        17  серпня  2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя :

Судді:

                            З  оригіналом згідно  :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація