Судове рішення #12302492

справа № 2-2560/2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2010 року                                     м. Саки

Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого, судді             Щербіни Д.С.,

при секретарі                 Костюковій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Племзавод «Кримський», Фонду комунального майна Сакської міської ради АР Крим про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання права власності на житловий будинок, розташований за адресою: Сакський район, АДРЕСА_1, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті батька залишилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 Сакського району АР Крим, який належав батьку – ОСОБА_3 – на підставі договору купівлі-продажу складеним між Держплемптицезаводом «Кримський» та ОСОБА_3 Після смерті батька залишилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 Сакського району АР Крим. Інших спадкоємців, крім позивача, не має. Для оформлення спадщини позивачу необхідний правовстановлюючий документ на будинок, оскільки Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторія» відмовило у реєстрації договору купівлі-продажу у зв’язку з тим, що відповідно до вимог Цивільного кодексу України договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається в письмовому вигляді та підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації.

В ході судового розгляду позивач надав клопотання про заміну відповідачів Відкрите акціонерне товариство «Племзавод «Кримський» та Фонд комунального майна Сакської міської ради АР Крим на належного – Кримську сільську раду Сакського району АР Крим.

Ухвалою Сакського міськрайонного суду АР Крим від 27.09.2010р. було замінено відповідачів Відкрите акціонерне товариство «Племзавод «Кримський» та Фонд комунального майна Сакської міської ради АР Крим на належного – Кримську сільську раду Сакського району АР Крим.

Позивач в судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав та просив визнати за ним право власності на зазначене нерухоме майно у порядку спадкування.

Відповідач – Кримська сільська рада Сакського району АР Крим – явку свого представника не забезпечив, повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи позовної заяви, прийнявши до уваги заяву позивача та відповідача, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.

Згідно з довідкою Кримської сільської ради Сакського району АР Крим від 02.02.2004р. спірний будинок АДРЕСА_1 Сакського району АР Крим закріплений за померлим ОСОБА_3, що підтверджується записом у господарчий книзі № 2 за 2004 рік.

Житловий будинок, розташований за адресою: Сакський район, АДРЕСА_1, належав ОСОБА_3 – на підставі договору купівлі-продажу складеним між Держплемптицезаводом «Кримський» та ОСОБА_3 Відповідно договору купівлі-продажу від 30 грудня 1989 року ОСОБА_3 придбав зазначений спірний будинок за 1724 рублі у Держплемптицезаводу «Кримський». Договір складений на російській мові, підписаний сторонами і посвідчений у Кримській сільській раді Сакського району, що вбачається з печатки на договорі. Реєстрації права власності в БТІ на той час не існувало.

Відповідно до ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» держава визнає право власності на майно набуте до набрання чинності цим Законом.

Таким чином ОСОБА_3 є власником спірного домоволодіння, його право власності існувало, його ніхто не оспорював і воно не зникло. Оскільки вказані обставини виникли до вступу нового Цивільного кодексу України і Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» держава визнає право власності громадянина на домоволодіння, яке зареєстроване у сільській раді. Визнання права власності державою породжує виникнення права і у громадянина.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 про що 26.01.2004р. зроблений відповідний актовий запис № 08 у Книзі реєстрації актів про смерть Кримською сільською радою АР Крим.

Позивач є сином ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 07 серпня 1961 року.

Позивач звернувся до нотаріуса для оформлення спадщини. Відповідно до відомостей Державного нотаріуса Сакської районної державної нотаріальної контори 29.06.2004р. заведена спадкова справа № 300/2004р після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 29.06.2004р. з заявою про прийняття спадщини за законом звернувся ОСОБА_1, та з заявою про відмову від спадщини звернувся ОСОБА_5. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось.

Відповідно зі ст.ст. 1217, 1268 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти або не прийняти її.  

В суді безспірно встановлено, що позивач звернувся до Сакскьої районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, після чого була заведена спадкова справа.

Згідно зі ст. 34 Закону України «Про нотаріат» нотаріусу, крім іншого, вчиняються такі нотаріальні дії: видають свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно з ч. 4 ст. 49 зазначеного Закону на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов'язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз'яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову. Законодавство про нотаріат передбачає оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні до суду.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Враховуючи викладене, суд не може підмінювати собою органи нотаріату, як наслідок задовольняти вимоги позивача про визнання права власності на спірне спадкове майно.  

З урахуванням викладеного, на підставі ст.ст. 1217, 1268 ЦК України керуючись статтями 10, 60, 61, 208, 209, 212 – 215 Цивільного процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1  – відмовити.  

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення.   Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

   

Суддя                                         Д.С. Щербіна

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація