Справа № 2-3198/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2010 року м. Саки
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді Щербіни Д.С.
при секретарі Костюковій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Виконавчого комітету Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання недійсним рішення виконкому Уютненської сільської ради та державного акту на право приватної власності на земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Виконавчого комітету Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання недійсним рішення виконкому Уютненської сільської ради Сакського району № 37 від 15.10.1997р. «Про передачу земельних ділянок громадянам у приватну власність» та державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,12 га по АДРЕСА_1 у с. Уютне Сакського району АР Крим, виданий ОСОБА_2 Уютненською сільською радою 23.12.1997р., зареєстрованому у книзі записів державних актів на право власності на землю за № 704, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що позивачу на підставі договору дарування від 27.06.1996р. належить житловий будинок з господарськими спорудами, розташований за адресою: Сакський район, с. Уютне, АДРЕСА_1. Як власнику житловому будинку йому перейшло право користування земельною ділянкою, на якій він розташований. При зверненні до Уютненської сільської ради з заявою про приватизацію земельної ділянки, йому стало відомо, що відповідно до оскаржує мого рішення вищенаведена земельна ділянка передана у власність ОСОБА_2 На підставі цього просив позов задовольнити.
Позивач у судове засідання не з’явився, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити.
Відповідач – ОСОБА_2 – у судове засідання не з’явився, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності не заперечував про задоволення позову.
Відповідач – Виконком Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим – також явку свого представника у судове засідання не забезпечив, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, покладаючись на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідно до договору дарування від 27.06.1996р. ОСОБА_2 подарував житловий будинок з господарськими спорудами АДРЕСА_1 у с. Уютне Сакського району АР Крим своєму онуку ОСОБА_3 Вказаний договір від ім’я ОСОБА_3 підписала законний представник позивача на той час – його мати – ОСОБА_4. Вказаний договір зареєстрований державним нотаріусом Сакської районної державної нотаріальної контори 27.06.1997р. у реєстрі за № 1-1424 та 30.10.1996р. у Євпаторійському бюро технічної інвентаризації у реєстровій книзі № 47 за реєстровим № 4024.
Рішенням Виконавчого комітету Уютненської сільської Ради № 37 від 15.10.1997 року « Про передачу земельних ділянок громадянам у приватну власність » позивачеві була виділена земельна ділянка площею 0,12 га для будівництва і обслуговування житлового будинку і надвірних споруд по АДРЕСА_1 в с. Уютне Сакського району АР Крим.
На підставі вказаного рішення 23.12.1997р. відповідачу ОСОБА_2 видано державний акт на право приватної власності на землю серії І-КМ № 072743, який зареєстровано в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 704.
Відповідно до ст. 30 Земельного кодексу України (в редакції станом на 1997р.) при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення і, якщо інше не передбачено у договорі відчуження - будівлі та споруди. У разі зміни цільового призначення надання земельної ділянки у власність або користування здійснюється в порядку відведення.
Згідно до ч. 2 ст. 95 Земельного кодексу України (дійсної редакції) порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Статтею 152 Земельного кодексу України встановлені способи захисту прав на земельні ділянки. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
При цьому, до нормативних відносяться акти, які встановлюють, змінюють або припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широкий коло осіб і застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні розпорядження, направлені на певного суб'єкта або юридичну особу, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі за конституційним уявленням Харківської міської ради про офіційне тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про відміну актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України прийшов до висновку, що органи місцевого самоврядування мають право ухвалювати рішення, вносити до них зміни і/або відміняти їх на підставі, в рамках повноважень і способом, передбаченими Конституцією або законами України.
Разом з тим, Конституційний Суд України відзначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Тобто ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Враховуючи, що рішення Виконавчого комітету Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим № 37 від 15.10.1997р. виконане шляхом видачі відповідачу – ОСОБА_2 Державного акту на право власності на земельну ділянку, у відповідача не має можливості самостійно його скасувати.
Таким чином, враховуючи самостійно не мають можливості усунути ці недоліки, суд вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом визнання недійсним рішення Виконавчого комітету Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим № 37 від 15.10.1997р. в частині передачі безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,12 га по АДРЕСА_1 у с. Уютне Сакського району АР Крим.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 11, 60, 88, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним Виконавчого комітету Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим № 37 від 15.10.1997р. в частині передачі безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,12 га по АДРЕСА_1 у с. Уютне Сакського району АР Крим.
Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії І-КМ № 072743, виданий на ім’я ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,12 га, розташовану в с. Уютне по АДРЕСА_1, який зареєстровано в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 704 .
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Д.С. Щербіна
- Номер: 6/552/189/15
- Опис: Про видачу дубліката виконавчого листа по справі за позовом Суздалєвої Ю.І. до Суздалєва А.О. стягнення аліментів
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-3198/2010
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Щербіна Дмитро Сергійович
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.07.2015
- Дата етапу: 03.08.2015
- Номер: 4-с/357/60/21
- Опис:
- Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
- Номер справи: 2-3198/2010
- Суд: Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Щербіна Дмитро Сергійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.11.2021
- Дата етапу: 01.11.2021