Справа № 2а-6187/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2010 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Якухно О.М., розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій протиправними, перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -
ВСТАНОВИВ :
Позивач просить визнати дії відповідача по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат щодо невиплати щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, протиправними та зробити перерахунок та виплату їй коштів, що передбачені ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, за період 01.05.2010 року по 31.10.2010 року у вказаному розмірі, зобов’язати відповідача з 1.11.10 проводити нарахування доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком мотивуючи тим, що вона має право на підвищення до пенсії як дитина війни, що передбачено Законом України “Про соціальний захист дітей війни”. Підвищення до пенсії виплачувалось в розмірі 10 % мінімального прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Відповідач у встановлений строк не надіслав заперечення.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 має статус дитини війни та перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, де отримує підвищення до пенсії як дитина війни згідно довідки №4918/02 від 12.11.2010 року в такому розмірі : з 1 січня 2008 року – 47 грн., з 1 квітня 2008 року – 48,10 грн., з 1 липня 2008 року – 48,20 грн., з 1 жовтня 2008 року – 49,80 грн., з 1 січня 2010 року по даний час – 49,80грн.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України ?ро державний бюджет України на 2008 рік” дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було обмежено. Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувались в меншому ніж визначено Законом розмірі, і лише інвалідам.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року положення Закону України ?ро державний бюджет України на 2008 рік” були визнані неконституційними, таким чином виплата підвищень дітям війни в повному обсязі відновлюється з моменту визнання вищевказаних положень неконституційними.
Положення частини 3 статті 28 закону №1058-ІV, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов’язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.
Даної правової позиції дотримується і Верховний Суд України, що підтверджується його висновком, викладеним в Постанові Судової палати в адміністративних справах ВСУ від 12.10.2008 року у справі №61-699/08.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив : з 1 квітня 2010 року - 706 грн., з 1 липня 2010 року – 709 грн., з 1 жовтня 2010 року – 723 грн..
Постановою КМ України № 530 від 28.05.08 визначено конкретні розміри підвищення до пенсії – 10 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Законом України “Про соціальний захист дітей війни” не передбачено механізм проведення доплат до пенсії, проте відповідно до ст.58 Закону України ?ро загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” Пенсійний фонд забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат , які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.
Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останніми.
Рішення суду повинно бути законне і обґрунтоване.
Із змісту ст.ст.2, 6, 99 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав, свобод чи інтересів осіб . Кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Строк звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів, а тому вимога про зобов’язання відповідача проводити нарахування та виплату коштів в подальшому є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено можливості оскарження дій, що не відбулися в часі.
Думка позивача, що нарахування коштів в подальшому буде також здійснюватися з порушенням вимог Закону є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у зв’язку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми Закону, зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до Закону.
Позивач не надавав доказів про те, що в подальшому нарахування вищевказаних коштів буде проводитися з порушенням вимог Закону, а тому в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при здійсненні нарахувань та виплат коштів, передбачених ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни”, за період з 1.05.10 по 31.10.10 діяв всупереч Закону, а тому його дії слід визнати протиправними.
Від сплати судового збору сторони звільнені згідно : позивач - п.18 ст.4, відповідач – ст.5 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” та рішення Овруцької міської ради від 11.02.10.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині визначення ОСОБА_1 розміру підвищення до пенсії за ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” за період з 1 травня по 31 жовтня 2010 року в розмірі меншому ніж 30 % мінімальної пенсії за віком протиправними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії, встановленої для дітей війни, в розмірі, визначеному ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що дорівнює 30 % від мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", за період з 1 травня по 31 жовтня 2010 року, щомісячно.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати постанову негайно.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Київський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: