Судове рішення #12308608

Справа № 2-а-1384/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2010 року                        Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

 

в складі головуючого судді:                             Краснопольської Л.П.

при секретарі судового засідання:                         Лясковській О.М.

   

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.  Новоархангельськ справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу РАЦС Новоархангельського районного управління юстиції, про внесення змін до актового запису про дату смерті,

В С Т А Н О В И В :

    Позивач звернувся до суду з позовом про внесення змін до актового запису про дату смерті, зазначивши, що її син ОСОБА_2 трагічно загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Новоархангельськ Кіровоградської області. Він загинув під час дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Новоархангельськ. При видачі довідки про причину смерті ОСОБА_2 судово-медичний експерт помилково вказав дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_3. Згідно даної довідки відповідачем у актовому записі у реєстрі та у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 внесено відповідний запис, тобто внесено дату смерті невірно - ІНФОРМАЦІЯ_3. Відповідач відмовив внести зміни до актового запису про смерть ОСОБА_2, тому позивач змушений звертатися до суду з даним позовом.

    Просить зобов'язати відділ РАЦС Новоархангельського районного управління юстиції внести зміни до актового запису № 108 від 29.09.2010 року про смерть ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, змінивши дату смерті на ІНФОРМАЦІЯ_3.

    Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, зазначивши, що її син ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3, хоча помилково в актовому записі у реєстрі та у свідоцтві про смерть записано ІНФОРМАЦІЯ_3. Просить позов задовольнити повністю.

    Відповідач — представник відділу РАЦС Новоархангельського районного управління юстиції Коробко О.М. в судовому засіданні позовні вимоги визнала повністю, не заперечувала проти задоволення позову.

    Заслухавши сторони, дослідивши докази в сукупності з іншими матеріалами справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

    Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.  

    Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

    Згідно ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть. Народження фізичної особи та її походження, шлюб, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

    У відповідності до п. 1.1 розділу 1 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року № 86/5, внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи реєстрації актів цивільного стану). За наявності спору між заінтересованими особами зміни в актових записах цивільного стану провадяться на підставі судового рішення.

    Таким чином, державні органи РАЦС при зміні, доповненні, поновленні та анулюванні актових записів здійснюють від імені держави публічно-владні повноваження щодо державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, смерті.

    Крім того, положеннями пункту 7 розділу VII Перехідні та прикінцеві положення КАС України, аналогічний зміст яких визначено у п. 9 розділу XI ЦПК України, передбачено, що після набрання чинності КАС України заяви у справах про відмову органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.

    З огляду на викладене, суд вважає що між позивачкою і відповідачем - суб'єктом владних повноважень наявний публічно-правовий спір, який полягає у зобов'язанні вчинити на користь позивачів певні дії у сфері публічно-правових відносин, а тому дану справу належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.

    Відповідно до принципу верховенства права, зміст якого розкрито в ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

    Крім того, згідно ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Абзацем 3 ст. 51 Конституції України визначено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

    Нормами Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 р. N 86/5 (Положення) встановлено п. 2.1.2.9 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є:

    - рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; - постанова адміністративного суду.;

    Згідно вимог ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану відноситься проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, шлюбу, зміни імені, смерті, внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання їх; формування Державного реєстру актів цивільного стану громадян і ін.

    Відповідно  до п. 1.1 Положення  про  порядок  зміни,  доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 року № 86/5 (далі Положення) внесення змін, доповнень (далі - зміни) до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи реєстрації актів цивільного стану).

    Внесення змін до актових записів цивільного стану проводиться відділом реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням запису, який підлягає виправленню (п. 1.8 Положення).     Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

      Матеріали справи свідчать, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 06.05.1992 року син позивача ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис № 36 /а.с 5/.  При реєстрації смерті ОСОБА_2 зроблено запис про смерть — ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с. 6, 7/.

    В судовому засіданні встановлено, що запис про причину смерті ОСОБА_2 здійснений на підставі довідки № 4639 від 26.09.2010 року /а.с. 8/, виданою судово-медичним експертом.

    Згідно довідки судово-медичного експерта зазначено, що у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 помилково зроблено запис ІНФОРМАЦІЯ_3. Вірною датою смерті слід вважати ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с. 9/.

    Відповідачем відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису про смерть ОСОБА_2, що підтверджується листом № Л-2-03/2-13 від 30.09.2010 року /а.с 10/.

    Таким чином, відмова відповідача у внесенні змін та доповнень, не містить достатньо обґрунтованих підстав, що суперечить п. 2.8 «Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану»,

    Суд дійшов висновку, що відповідач має повноваження по доповненню актових записів, якщо відомості, якими належить доповнити запис, виходять з певного кола документів

    Виходячи із норм, викладених в ст. 71 КАС України, встановлено, що за загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. При розгляді справи щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція невинуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Суб'єкт владних повноважень — відповідач у справі зобов'язаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справи незалежно від того на чию користь вони можуть бути використані — на користь відповідача чи навіть позивача.

    Відповідно до ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

    Враховуючи вищевикладене, докази наявні в матеріалах справи, факт визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню а порушене право - захисту, тому необхідно зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Новоархангельського районного управління юстиції внести зміни до актового запису про смерть ОСОБА_2 № 108 від 29.09.2010 року, змінивши дату смерті на ІНФОРМАЦІЯ_3,  вчиненого відділом РАЦС Новоархангельського районного управління юстиції.

    На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 71, 72, 94, 158, 161-163, 256 КАС України, Положенням про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 р. N 86/5, ст.ст. 122, 124, 125, 126, 127  СК України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

    Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

    Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Новоархангельського районного управління юстиції внести зміни до актового запису про смерть ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за № 108 від 29.09.2010 року, змінивши дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 на ІНФОРМАЦІЯ_3.

    Видати позивачу нове свідоцтво про смерть ОСОБА_2 з урахуванням відповідних змін.

    Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Новоархангельський районний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення.

    Суддя:                     (підпис)

    Копія вірно:

    Суддя:                                             Л.П. Краснопольська

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація