Справа №2а-6137/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2010 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Якухно О.М., розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій протиправними, перерахунок пенсійних виплат відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач просить визнати дії УПФУ в Овруцькому районі по відмові у перерахунку коштів за ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон) та подальшій їх виплаті неправомірними, зобов’язати УПФУ в Овруцькому районі здійснювати їй з 1.11.2010 року нарахування коштів за ст.54 Закону із розрахунку не менше 8 мінімальних пенсій за віком та за ст.50 Закону в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком мотивуючи тим, що вона є пенсіонером і має другу групу інвалідності. Їй повинні проводити виплату пенсії в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, але виплата проводиться у меншому розмірі, що призвело до порушення її прав. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії.
Відповідач у встановлений строк заперечень не надіслав.
Перевіривши докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі позивач є пенсіонером та має другу групу інвалідності, що пов’язана з Чорнобильською катастрофою. Основний розмір пенсії нарахований з 12.10.10 в розмірі 655 грн., додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 144,6 грн..
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон) передбачені слідуючи виплати :
- - ст.50 Закону – інвалідам 2 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком ;
- - ст.54 Закону - обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :
по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до ст.50, ч.3 та ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, які викладені в новій редакції :
"Ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах:
інвалідам II групи — 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Ст.54 Закону - в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, що яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими :
для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по II групі інвалідності — 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.»
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.08 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2–4, 6–8, 10–18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20–22, 24–34 підпунктів 1–6, 8–12 пункту 35, пунктів 36–100 розділу ІІ ?несення змін до деяких законодавчих актів України“ та пункту 3 розділу ІІІ ?рикінцеві положення“ Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“.
Положення Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“, визнаних неконституційними.
Постановами КМУ № 654 від 16.07.08 та № 530 від 28.05.08, які застосовані відповідачем, встановлено конкретний розмір пенсії та додаткової пенсії, зокрема:
- - з травня 2008 року : для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, що мають 2-ю групу інвалідності, – 20% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність ;
- - в інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою - ІІ групи : з липня 2008 року – 655 грн..
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, за змістом частини 3 зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.
Розмір мінімальної пенсії за віком згідно встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив : з 1 січня 2010 року – 695 грн., з 1 квітня 2010 року – 706 грн., з 1 липня 2010 року – 709 грн., з 1 жовтня 2010 року – 723 грн..
Останніми також встановлено, що розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Іншими Законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України на 2010 бюджетний рік розміри державних соціальних гарантій, в т.ч. мінімального прожиткового мінімуму для обчислення мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, не визначено, а тому обмеження щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для визначення пенсії позивачу відсутні.
Рішення суду повинно бути законне і обґрунтоване.
Із змісту ст.ст.2, 6, 99 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав, свобод чи інтересів осіб . Кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Строк звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів, а тому вимога про зобов’язання відповідача проводити нарахування та виплату коштів в подальшому є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено можливості оскарження дій, що не відбулися в часі.
Думка позивача, що нарахування коштів в подальшому буде також здійснюватися з порушенням вимог Закону є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у зв’язку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми Закону, зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до Закону.
Доказів про нараховану суму коштів за ст.ст.50, 54 Закону з 1.11.10 позивачем не надано і на даний час не може бути надано, оскільки виплати за ст.ст.50, 54 Закону є щомісячними і про можливе порушення права позивача можна буде дізнатися тільки після закінчення листопада, тобто в грудні 2010 року.
Позивач не надавав доказів про те, що в подальшому нарахування вищевказаних коштів буде проводитися з порушенням вимог Закону, а тому в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.
Від сплати судового збору сторони звільнені згідно : позивач - п.18 ст.4, відповідач – ст.5 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” та рішення Овруцької міської ради від 11.02.10.
Керуючись та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій протиправними, перерахунок пенсійних виплат з 1 листопада 2010 року відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Київський апеляційний адміністративний суду протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ :