Справа № 2-5622/10
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
05 жовтня 2010 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Шевченко Т.М.
з участю секретаря Загорулько Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Сведбанк» до ОСОБА_1, третя особа – ТОВ «Тридента агро», про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
позивач ПАТ «Сведбанк» звернувся у суд з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором № 448 від 03.03.2006 р. у розмірі 6 936 781,01 доларів США, посилаючись на те, що 11.07.2006 р. між ЗАТ «ТАС-Інвестбанк», правонаступником якого є ПАТ «Сведбанк», та ОСОБА_1 був укладений договір поруки № 448/П-1, за умовами якого відповідач зобов’язувався перед банком відповідати за виконання фінансових зобов’язань, що випливають із кредитного договору № 448, укладеного між ЗАТ «ТАС-Інвестбанк» та ТОВ «Тридента агро», проте відповідач взятих на себе зобов’язань не виконав, внаслідок чого виникла заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов з вищевказаних підстав.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся судом.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
11.07.2006 р. між ЗАТ «ТАС-Інвестбанк», правонаступником якого є ПАТ «Сведбанк», та ОСОБА_1 був укладений договір поруки № 448/П-1, за умовами якого відповідач зобов’язувався перед банком відповідати за виконання фінансових зобов’язань, що випливають із кредитного договору № 448, укладеного між ЗАТ «ТАС-Інвестбанк» та ТОВ «Тридента агро». Договір поруки є невід’ємною частиною кредитного договору.
За умовами кредитного договору (п.п. 1.1 та 1.2) банк відкрив позичальнику відновлювальну кредитну лінію з лімітом заборгованості за кредитною лінією (додаток № 1 до кредитного договору), сплачувати щомісячно, з моменту перерахування коштів траншу (траншів) кредиту до повного фактичного погашення заборгованості за траншем (траншами) кредиту на загальну суму залишку непогашеної заборгованості за траншем (траншами) кредиту, не пізніше 05 числа кожного місяця за період з першої по останню дату попереднього місяця або разом з повним погашенням суми кредиту, якщо таке погашення відбувається раніше 05 числа місяця, проценти за користування ними та виконати інші обов’язки, передбачені кредитним договором.
Станом на 30.06.2010 р. сума заборгованості позичальника перед позивачем з повернення кредитних коштів, відсотків, комісії становить 6 160 116,27 доларів США, яка складається з заборгованості за кредиту у розмірі 5 128 586,70 доларів США, заборгованості по процентам у розмірі 969 986,53 доларів США та заборгованості за щорічною комісією у розмірі 61 543,04 доларів США.
За невиконання зобов’язань зі своєчасного повернення кредитних коштів та сплати процентів п. 6.2 та п. 6.3 кредитного договору передбачено відповідальність у вигляді пені, яку боржник сплачує банку за кожен день прострочення платежів у гривнях за курсом НБУ на день здійснення платежу, у розмірі, що розраховується, виходячи із подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період, за який сплачується пеня, та суми своєчасно не повернутих коштів.
Загальна сума пені станом на 30.06.2010 р. становить 776 664,74 доларів США.
Таким чином, загальна сума заборгованості позичальника перед банком за кредитним договором станом на 01.07.2010 р. становить 6 936 781,01 доларів США.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язаний надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
На підставі п. 8.2 кредитного договору позивач направив на адресу позичальника повідомлення щодо повернення отриманих кредитних коштів та сплату відповідних процентів, яке було залишено без задоволення.
Зобов’язання позичальника, виконання яких забезпечується порукою, визначені у п. 1 договору поруки № 448/П-1 від 11.07.2006 р., а саме: зобов’язання із повернення у валюті кредиту фактично наданої суми кредиту у межах загального ліміту заборгованості 5 648 925 доларів США у строки, передбачені графіком встановлення та зменшення ліміту заборгованості за кредитною лінією з граничним строком повернення не пізніше 31.05.2010 р.; зобов’язання із сплати у валюті кредиту щомісячно суми процентів, що визначається заставкою 15,5% річних, у терміни, встановлені кредитним договором; зобов’язання позичальника із сплати у гривнях комісії за надання кредиту і управління кредитом у розмірі 0,6% від розміру ліміту заборгованості за кредитною лінією, що сплачується згідно з кредитним договором на підставі розрахунку кредитодавця; зобов’язання зі сплати у гривнях комісій, що передбачені тарифами, у разі внесення змін до кредитного договору протягом його дії, на підставі рахунків кредитодавця; зобов’язання із сплати у гривнях пені, розмір якої розраховується, виходячи із подвійної ставки НБУ, що діє у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення від суми своєчасно не повернутих коштів кредиту та своєчасно не сплачених процентів, комісій; зобов’язання із сплати у гривнях штрафів, передбачених кредитним договором та зобов’язання із відшкодування збитків, завданих порушенням виконання зобов’язань.
Згідно п. 5 договору поруки у разі невиконання позичальником вищевказаних зобов’язань або одного із зобов’язань за кредитним договором у строк, зазначений у кредитному договорі, поручитель погашає борг (прострочену заборгованість) позичальника після виникнення боргу (простроченої заборгованості) за першою вимогою банку протягом 5 робочих днів.
Направлена банком на адресу поручителя відповідна вимога виконана не була.
Відповідно до п. 4 договору поруки поручитель відповідає за кредитним договором в частині виконання визначених зобов’язань в тому обсязі, що і позичальник.
Згідно ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов’язку боржників кредитор має право вимагати виконання обов’язку частково або у повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-якого з них окремо.
На підставі вказаних норм закону, оскільки відповідач не виконав взяті на себе зобов’язання за договором кредиту та договором поруки, суд вважає, що позовні вимоги ПАТ «Сведбанк» підлягають задоволенню, а тому необхідно стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь ПАТ «Сведбанк» 6 936 781,01 доларів США заборгованості по кредитному договору № 448 від 03.03.2006 р. та договору поруки № 448/П-1 від 11.07.2006 р.
На підставі ст. 88 ЦПК України стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь ПАТ «Сведбанк» 1700 грн. судового збору та 120 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи.
Керуючись ст.ст. 526, 543, 554, 625 та 1054 ЦК України, ст.ст. 10, 30, 60, 212, 213 та 226 ЦПК України, суд –
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Сведбанк» 6 936 781,01 доларів США заборгованості по кредитному договору № 448 від 03.03.2006 р. та договору поруки № 448/П-1 від 11.07.2006 р., 1700 грн. судового збору та 120 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Суддя