С права № 22ц-19852/2010р. Головуючий в 1 інстанції Скляров В.В.
Категорія 5 Доповідач Хейло Я.В.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Новікової Г.В.
суддів Хейло Я.В., Осипчук О.В.
при секретарі Яменко А.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу Шабельківської селищної ради Краматорської міської ради Донецької області на рішення Краматорського міського суду від 1 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Шабельківської селищної ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та колодязем,визначення меж земельних ділянок, внесення змін в державні акти на землю ,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи свої вимоги тим, що у 2000 році успадкувала житловий будинок по вул.АДРЕСА_1 та у 2001 році оформила право власності на земельну ділянку, на якій він розташований, отримав 09.08.2001 року державний акт про право власності на землю. Власником суміжного домоволодіння та земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 є відповідач на підставі державного акту на землю від 21жовтня 1998 року. Вважає, що при видачі обох державних актів було допущено помилки, а саме не враховано розмір належній їй земельної ділянки, визначений рішенням Шабельківської селищної ради від 25.08.1995 року. На спірній території розташований колодязь, який вона вважає власним, оскільки він значиться в її технічних документах, проте через невірне зазначення в державних актах розмірів земельної ділянки, він фактично знаходиться на території відповідача, яка фактично користується ним та заважає позивачу, як власнику користуватися колодязем. Просила суд винести рішення, яким внести зміни до Державних актів на право власності на землю сторін,визначити межі її земельної ділянки, виходячи з розмірів, зазначених у рішенні Шабельківської селищної ради від 25.08.1995 року, усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою та колодязем з боку відповідача.
Рішенням Краматорського міського суду від 1 липня 2010 року позовні вимоги задоволено частково.
Визначено межі земельної ділянки ОСОБА_1 розташованої по вул. АДРЕСА_1 згідно рішення Шабельківської селищної ради від 25.08.1995 року та зобов’язано Шабельківську селищну раду внести зміни до державного акту на землю ОСОБА_1 від 09.08.2001 року, згідно цього рішення.
Заборонено ОСОБА_2 користуватися колодязем, якій належить ОСОБА_1 на праві власності. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
З судовим рішенням не погодився відповідач – Шабельківська селищна рада м. Краматорська та оспорює рішення суду в частині зобов’язання селищної ради за рішенням суду, оскільки вважає, що рішення суду не відповідає вимогам закону та фактичним обставинам справи.
Визначаючи межі земельної ділянки позивача, суд неправомірно посилався на рішення Шабельківської селищної ради від 25.08.1995 року, яким були узгоджені розміри земельної ділянки попереднього власника. Вказане рішення суду не є правовстановлюючим документом для позивача, оскільки її право власності на земельну ділянку підтверджується державним актом від 09.08.2001 року, розмір її земельної ділянки при видачі державного акту був узгоджений з суміжними землекористувачами та був відомий позивачу. Розмір земельної ділянки позивача зазначений в акті повністю відповідає розміру земельної ділянки на місцевості. Суд безпідставно зобов’язав селищну раду внести зміни до державного акту позивача, тоді як за законом рада не має таких повноважень , а оформлення та видачу державних актів здійснює Центр Державного земельного кадастру.
В засіданні апеляційного суду представник відповідача за дорученням ОСОБА_3 доводи апеляційної скарги підтримала і просила її задовольнити.
Позивач та її представник проти задоволення апеляційної скарги заперечували, просили її відхилити, рішення суду залишити без зміни.
Представник ОСОБА_2 – ОСОБА_4 в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, проси рішення суду скасувати.
Апеляційний суд, заслухав доповідача, сторони, вивчив матеріали справи, доводи апеляційної скарги,вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно із роз’ясненням Пленуму Верховного Суду України, що міститься в п.2 постанови „ Про судове рішення у цивільній справі ” № 14 від 18 грудня 2009 року, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до ст.2 ЦПК , вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до ст.8 ЦПК , а також правильно витлумачив ці норми. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого – суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Обгрунтованим вважається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставинах, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень,підтверджених доказами, які були досліджені у судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також, якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення заявлених позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки розмір земельної ділянки зазначений у державному акті про право приватної власності на землю ОСОБА_1 по вул. АДРЕСА_1 НОМЕР_2 від 09.08.2001 року не відповідає розміру земельної ділянки за зазначеною адресою, визначеному у рішенні Шабельківської селищної ради від 25.08.1995 року, слід визначити межі земельної ділянки позивача згідно цього рішення та зобов’язати селищну раду внести до державного акту на земельну ділянку відповідні зміни.
Апеляційний суд не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі Державного акту про право приватної власності на землю НОМЕР_2, виданого 09.08.2001 року на підставі рішення Шабельківської селищної ради від 27.06.2001 року позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, розташованій по АДРЕСА_1
На підставі Державного акту про право приватної власності на землю НОМЕР_1, виданого 28.03.1997 року відповідачка ОСОБА_2 є власницею земельній ділянки по вул. АДРЕСА_2
Відповідно до ст.125 Земельного Кодексу України право власності та право користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа , що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа , що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно ст.126 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Відповідно до ст.152 Земельного Кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть, якщо ці порушення не пов’язані з правом володіння.
Захист прав громадян та юридичних осіб на землю здійснюється шляхом :
- визнання прав ;
- відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують право або створюють небезпеку порушення прав;
- визнання угоди недійсною;
- визнання недійсними рішень органів державної влади чи місцевого самоврядування;
- відшкодування заподіяних збитків;
- застосування інших, передбачених законом способів.
Згідно ст.158 Земельного Кодексу України, земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок , що перебувають у власності чи користування громадян та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо меж районів у містах.
Таким чином, визначення меж земельних ділянок власників чи користувачів земельних ділянок не відноситися до компетенції суду. Рішення Шебельківської міської Ради від 25.08.1995 року на яке посилається позивач як на підставу своїх вимог не може бути прийнято судом до уваги, оскільки не є правовстановлюючим документом про право приватної власності на землю позивача та не має правового значення. Позивач є власником земельної ділянки згідно Державного акту про право приватної власності на землю НОМЕР_2, виданого 09.08.2001 року на підставі рішення Шабельківської селищної ради від 27.06.2001 року, яке є чинним на теперішній час.
Позовні вимоги позивача про внесення змін до Державного акту про право приватної власності на землю не ґрунтується на законі, оскільки діючим законодавством не передбачена можливість внесення змін до Державного акту про право приватної власності на землю.
Відповідно до ст.303 ЦПК України під час розгляду справи у апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до ст.309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи викладене, апеляційний суд вважає необхідним рішення суду в частині визначення меж земельної ділянки згідно рішення Шабельківської селищної ради від 25.08.1995 року та зобов’язання Шабельківської селищної раду внести зміни до державного акту на землю ОСОБА_1 від 09.08.2001 року скасувати та у задоволенні цієї частини позовних вимог відмовити.
В іншій частині рішення не оскаржується.
Керуючись ст. ст. 307, 309, 315,316 ЦПК України, апеляційний суд,-
В и р і ш и в :
апеляційну скаргу Шабельківської селищної ради Краматорської міської ради Донецької області задовольнити.
Рішення Краматорського міського суду від 1 липня 2010 року у частині визначення межі земельної ділянки ОСОБА_1 розташованої по вул. АДРЕСА_1 згідно рішення Шабельківської селищної ради від 25.08.1995 року та зобов’язання Шабельківську селищну раду внести зміни до державного акту на землю ОСОБА_1 від 09.08.2001 року скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Шабельківської селищної ради про визначення меж земельних ділянок, внесення змін до державного акту на право власності на землю відмовити.
Рішення набирає чинності з моменту його проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий : Судді: