Справа 20881 Голов в 1 інст. Принцевська Н.М.
Категорія 01 Доповідач Зубова Л.М.
Ухвала
Іменем України
16 листопада 2010 року м.Донецьк
Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючий суддя Зубова Л.М.
судді Єлгазіна Л.П., Азевич В.Б.
секретар Голубцов А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3
про визнання недійсним договору купівлі-продажу
з апеляційною скаргою позивача
на рішення Ленінського районного суду м. Донецька від 5 жовтня 2010 року.
Вислухавши доповідача, пояснення сторін, пояснення представника позивача ОСОБА_4, перевіривши матеріали цивільної справи, апеляційний суд, -
в с т а н о в и в :
Справу неодноразово розглядали суди.
Рішенням Ленінського районного суду м. Донецька від 5 жовтня 2010 року у задоволенні позову відмовлено , з чим не поголився позивач і у апеляційній скарзі просив його скасувати, ухвалити рішення про задоволення позову, посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи , неналежну оцінку судом обставин справи та наданих доказів.
Апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи у апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному , повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона передає другій стороні майно у власність , а друга сторона приймає майно і зобов’язана сплатити певну грошову суму.
Згідно ст. 203ч.3 волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі .
Згідно ст. 230 , ч. 1 ст. 229 ЦК України якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин , які мають істотне значення, а саме щодо природи правочину , прав та обов’язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливості використання за цільовим призначенням , такий правочин визнається судом недійсним.
З обставин справи видно , що позивач 8.12.2009 року пред’явив позов( а.с. 5) про визнання недійсним нотаріально посвідченого договору від 15.08.2005 року про продаж позивачем відповідачу підвального приміщення у будинку 26 по пр. Ленінський м. Донецька на підставах , зазначених у ст ст. 229 ,230 ЦК України з посиланням на те, продаж було вчинено за значно нижчу ціну , ніж нерухомість коштувала , вважав, що покупець умисно занизив ціну і ввів позивача( продавця ) в оману стосовно істотної умови договору – ціни.
Відмовляючи у задоволенні позову , суд 1 інстанції дійшов висновку про недоведеність позову - наявності умислу відповідача на оману позивача при здійсненні купівлі-продажу об’єкта нерухомості – підвального приміщення у будинку 26 по пр. Ленінський м. Донецька , позаяк встановив та з виходив з того , що сторони домовились про ціну договору як його істотну умову , а законом передбачено свобода договору як загальна засада цивільного законодавства ( ст.5 ЦК України ) та позивач не навів у позові обставини , які є обов’язковими для доведення як підстава визнання правочину недійсним.
Згідно ст. 3 ЦК України свобода договору є загальною засадою цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 2,4 ст. 60 ЦК України докази подаються сторонами та іншими особами , які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях
Оскільки відповідач ( покупець ) не визнав позову , стверджував , що сторони досягли обопільної згоди стосовно всіх умов договору , зокрема , ціни , що підтверджено нотаріально посвідченим договором сторін, та позивач не навів у позові підстав , передбачених законом для визнання договору недійсним , а його твердження про умисне заниження покупцем ціни носить вірогідний характер, тому не має правового значення, то апеляційну скаргу слід відхилити.
Керуючись ст. 308 , 303 ч. 1 ЦПК України , апеляційний суд,-
ухвалив:
Апеляційну скаргу відхилити.
Рішення Ленінського районного суду м. Донецька від 5 жовтня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає чинності негайно та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до касаційного суду протягом 20 днів з дня проголошення.
Головуючий Судді