справа № 2а-218/10р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 листопада 2010 року м. Дніпропетровськ
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої судді: Залімської Н.В,
при секретарі Карпенко А.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Ленінської районної в місті Дніпропетровську ради про визнання незаконною бездіяльності, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду із позовом до Управління праці і соціального захисту населення Ленінської районної в місті Дніпропетровську ради про визнання незаконною бездіяльності. В обґрунтування свої вимог зазначила, що вона перебуває на обліку у відповідача, оскільки має дитину – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідач є органом, що призначає та виплачує державну допомогу сім’ям з дітьми, однак їй відповідачем була нарахована та виплачена допомога в розмірі що є меншим, ніж це передбачено діючим законодавством. Вважає дії відповідача неправомірними, з огляду на наступне.
Так, згідно ст. 43 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік» було призупинено дію зазначених норм, однак рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року дані положення були визнані неконституційними.
Також їй повинні були сплачувати допомогу кожний місяць в розмірі прожиткового мінімуму, а сплачували у значно меншому розмірі, що призвело до недоплати за 2007-2008 р.р.
Просила визнати неправомірними дії відповідача, зобов’язати його зробити перерахунок виплат зі стягненням з нього недоотриманих сум допомоги та зобов’язати відповідача в подальшому здійснювати виплати відповідно до прожиткового мінімуму на дитину.
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити. В обґрунтування своїх вимог посилалась на обставини зазначені в позовній заяві. Суду пояснила, що відповідачем були невірно нараховані та сплачені їй суми, просила визнати неправомірними дії відповідача, зобов’язати його зробити перерахунок виплат зі стягненням з нього недоотриманих сум допомоги та зобов’язати відповідача в подальшому здійснювати виплати відповідно до прожиткового мінімуму.
У судове засідання представник відповідача не з’явилась, надала суду письмові заперечення в яких позовні вимоги не визнала в повному обсязі. Зазначила, що по-перше, позивачкою пропущено строк позовної давності, по-друге всі виплати відповідач здійснював у відповідності до діючого законодавства, яке було чинним на момент виплат.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторони, дослідивши письмові докази у справі, з`ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги належить задовольнити частково з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні праці і соціального захисту населення Ленінської районної в місті Дніпропетровську ради з 15.08.2007 року та отримує допомогу по догляду за дитиною до трьох років, як особа зареєстрована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та має дитину – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
За даний період їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років в розмірі: серпень 2007 року – 72,74 грн.., вересень 2007 року – 132,64 грн., жовтень 2007 року – 130,64 грн., листопад 2007 року – 130,64 грн., грудень 2007 року – 130,64 грн. /а.с. 34/.
Так, згідно ст. 43 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Однак п. 3 ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку передбаченому КМУ.
Відповідач здійснював дані виплати (допомога по догляду за дитиною до 3-х років) відповідно до вимог ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Але 09 липня 2007 року рішенням Конституційного суду України даний пункт (п. 3 ч. 2 ст. 56) ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратив чинність, як такий, що визнаний неконституційним.
Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року слід керуватись ст. 43 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» з урахуванням зазначеного рішення КСУ.
Недоплачена сума допомоги за 2007 рік на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (в період з 15 серпня по 31 грудня 2007 року) становить суму в розмірі 1529,60 грн. (розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років – розмір виплаченої допомоги = недоплачена сума).
В зв’язку з зазначеним суд вважає, за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15 серпня 2007 року до 31 грудня 2007 року в розмірі 1529,60 грн.
Що стосується виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то вони проводились відповідачем відповідно до п. 23 пл. 7 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», яким було викладено ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в наступній редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Дані положення рішенням КСУ від 22 травня 2008 року не визнавались неконституційними, що свідчить про їх чинність та правомірність дій відповідача щодо нарахування і виплати допомоги позивачці.
Положення ст. 43 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» не застосовувались у зв’язку з тим, що вона була виключена на підставі змін, внесених до даного законну ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік».
В зв’язку з зазначеним суд вважає, за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання відповідача перерахування позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік.
В задоволенні вимог стосовно зобов’язання відповідача про проведення позивачці виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років в подальшому також необхідно відмовити, оскільки даної умови не закріплено в жодному нормативному Акті, що діє на даний час в теперішній його редакції.
До думки представника відповідача про пропуск позивачкою строку звернення до суду, згідно ст. 99 КАС України (ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк , який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів) суд відноситься критично, і не вважає, що позивачкою було пропущено строк для звернення до суду, оскільки з моменту коли вона дізналась що її права порушено і до моменту її звернення до суду річний строк не сплинув.
На підставі викладеного та керуючись ст. 43 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням», ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», п. 3 ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», п. 23 пл. 7 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року за №6-рп/2007, ст. ст. 7, 8, 17, 70, 86, 104, 158, 159, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Ленінської районної в місті Дніпропетровську ради про визнання незаконною бездіяльності – задовольнити частково.
Зобов’язати Управління праці і соціального захисту населення Ленінської районної в місті Дніпропетровську ради донарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману нею у період з 15 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі 1529,60 грн.
В задоволенні позовних вимог в іншій частині – відмовити.
Постанова суду може бути оскаржене в адміністративний апеляційний суд Дніпропетровської області через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: Н.В. Залімська