Судове рішення #12339891

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах

Верховного Суду України в складі:


головуючого Селівона О.Ф.,

суддів Ковтюк Є.І. та Школярова В.Ф.,

за участю прокурора Кравченко Є.С.,

розглянувши в судовому засіданні в м. Києві 19 жовтня 2010 року кримінальну справу за касаційним поданням прокурора, який брав участь у розгляді справи судом апеляційної інстанції, на судові рішення щодо ОСОБА_5,

встановила:

вироком Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11 березня       2009 року засуджено:

                                 ОСОБА_5,

                                ІНФОРМАЦІЯ_1,

                                раніше не судимого,

- за ч. 1 ст. 115 КК України до позбавлення волі на строк 9 років;

- за ч. 1 ст. 309 КК України до позбавлення волі на строк 1 рік.

На підставі ст. 70 КК України ОСОБА_5 визначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 9 років.

Відповідно до ст.96 КК України до ОСОБА_5 застосовано примусове лікування від алкоголізму;

                                 ОСОБА_6,

                                ІНФОРМАЦІЯ_2,

                                раніше не судимого,

- за ч. 1 ст. 396 КК України до позбавлення волі на строк 2 роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_6 звільнено від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком 2 роки.

Ухвалою Апеляційного суду Одеської області від 24 листопада 2009 року даний вирок залишено без зміни.

За вироком суду ОСОБА_5 визнано винним у тому, що він 04 січня 2008 року, приблизно о 22 годині, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, у флігелі будинку АДРЕСА_1, під час сварки на ґрунті особистих неприязних стосунків з ОСОБА_7, з метою умисного вбивства завдав останньому, за обставин наведених у вироку, численні удари кулаками в голову та по тулубу, а потім металевим гвоздодером завдав ще 3 удари в голову та по шиї, внаслідок чого настала смерть потерпілого.

05 січня 2008 року ОСОБА_6, якому стало достовірно відомо про вчинене ОСОБА_5 вбивство ОСОБА_8, усвідомлюючи, що він приховує особливо тяжкий злочин, допоміг ОСОБА_5 перемістити труп потерпілого з будинку на вулицю, де його і було виявлено.

Крім того, ОСОБА_5 у невстановленому слідством місці та у невстановлений час зірвав та зберігав для особистого вживання без мети збуту особливо небезпечний наркотичний засіб – канабіс, вагою 12,9 г., який 05 січня 2008 року в нього було вилучено працівниками міліції під час особистого огляду.

У касаційному поданні прокурор посилається на неправильне застосування судом кримінального закону в частині застосування до ОСОБА_5 примусового лікування від алкоголізму і просить змінити судові рішення, виключивши з них рішення про застосування до засудженого зазначеного лікування.

Заслухавши доповідача, прокурора, який підтримав подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені в поданні доводи, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.

Висновки суду про доведеність винності ОСОБА_5 у вчиненні ним зазначених у вироку злочинів по суті не оспорюються в поданні прокурора, відповідають фактичним обставинам справи і підтверджені розглянутими в судовому засіданні та викладеними у вироку доказами, яким судом дана належна оцінка.

Дії ОСОБА_5 за ч. 1 ст. 115,ч.1 ст. 309 КК України кваліфіковано правильно.

Покарання засудженому ОСОБА_5 призначене справедливе, оскільки воно відповідає ступеню тяжкості вчинених ним злочинів, даним про його особу та є необхідним і достатнім для його виправлення й попередження нових злочинів.

Разом з тим, суд безпідставно застосував до ОСОБА_5 примусове лікування від алкоголізму.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 96 КК України примусове лікування може бути застосоване судом, незалежно від призначеного покарання, до осіб, які вчинили злочини та мають хворобу, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб.

Згідно з роз’ясненням, що міститься в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 7 “Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування”, алкоголізм є соціально небезпечним захворюванням і до хвороб, що становлять небезпеку для здоров’я інших осіб, не належить.

З огляду на зазначене, вирок щодо ОСОБА_5 підлягає зміні шляхом виключення з нього рішення суду про застосування до засудженого на підставі ст. 96 КК України примусового лікування від алкоголізму.

Крім того, суд, прийнявши рішення про стягнення в доход держави судових витрат з ОСОБА_5 і ОСОБА_6 у сумі 405 грн. 64 коп., невірно стягнув цю суму із засуджених у солідарному порядку.

Згідно з ч.2 ст. 93 КПК України при визнанні підсудного винним суд постановляє стягнути з нього судові витрати. В тому разі, якщо винними буде визнано декількох осіб, суд постановляє, в якому розмірі повинні бути стягнені витрати з кожного з них, ураховуючи при цьому ступінь вини та майновий стан засуджених.

Отже, враховуючи конкретну участь та роль кожного із засуджених у вчиненні зазначених у вироку злочинів, колегія суддів вважає за необхідне в порядку ст. 395 КПК України змінити судові рішення в частині відшкодування судових витрат та стягнути в доход держави судові витрати з ОСОБА_5 ?305 грн. 64 коп., з ОСОБА_6 – 100 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 394-396 КПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

касаційне подання прокурора, який брав участь у розгляді справи судом апеляційної інстанції, задовольнити.

Вирок Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 11 березня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Одеської області від 24 листопада 2009 року щодо ОСОБА_5  змінити.

Виключити з них рішення про застосування до ОСОБА_5, на підставі ст. 96 КК України, примусового лікування від алкоголізму.

В порядку ст. 395 КПК України зазначені вирок і ухвалу щодо ОСОБА_5 і ОСОБА_6 змінити в частині рішення суду про судові витрати.

Стягнути в доход держави судові витрати з ОСОБА_5 ? 305 грн. 64 коп., з ОСОБА_6 – 100 грн.

У решті судові рішення залишити без зміни.

с у д д і :

Селівон О.Ф.                    Ковтюк Є.І.                       Школяров В.Ф.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація