Категорія №6.6.4
УХВАЛА
про залишення без розгляду
12 листопада 2010 року Справа № 2а-8477/10/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Агевич К.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 5072,62 грн. ,-
ВСТАНОВИВ:
10.11.2010 Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг в сумі 5072,62 грн. Крім того, Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську подано до суду клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Суд, розглянувши матеріали позовної заяви та клопотання про поновлення строку зазначає наступне.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (абз. 1 ч. 2 ст. 5 КАС України).
Пунктом 5 ч. 1 ст. 107 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інших інтересів встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку (ст.100 КАС України).
Як видно з матеріалів позовної зави та клопотання про поновлення строку, заборгованість відповідача перед бюджетом утворилась внаслідок несплати узгодженого податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб, що підтверджується податковим повідомленням-рішенням №0002971710/0 від 17.08.10, яким нараховано податкове зобов’язання у сумі 5072,62 грн. на підставі перерахунку за 2 квартал 2009 року від 17.08.2009.
Таким чином, позивач не звернувся до суду в межах річного строку, який був встановлений статтею 99 КАС України до внесення змін Законом України "Про судоустрій та статус суддів" № 2453-VI та діяв на той момент, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Щодо строків звернення податкових органів із вимогою про стягнення податкового боргу з платників податків, то для пред’явлення таких позовів спеціальних строків Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.
Частиною 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів»не містить положень щодо застосування строків звернення до суду, встановлених до набрання чинності цим Законом, при оскарження рішень, прийнятих до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи те, що 30.07.2010 року набрав чинності Закон України "Про судоустрій та статус суддів", яким були внесені зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у статтю 99 КАС, відповідно до яких змінено строк звернення до суду з річного на шестимісячний, суд вважає, що позивачем пропущений строк для звернення до адміністративного суду.
Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську з адміністративним позовом про стягнення з відповідача нарахованого йому податкового боргу в розмірі 5072,62 грн. звернулась до суду тільки 10 листопада 2010 року, тим самим пропустивши строк, передбачений ст. 99 КАС України.
Посилання Державної податкової інспекції у м. Чернівці на те, що строк звернення до суду нею пропущено з поважних причин, не дають підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду, оскільки вказані обставини не були перешкодою для звернення податкового органу до суду з позовом про стягнення заборгованості.
Частиною 2 ст. 107 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Оскільки позов Державною податковою інспекцією у м. Чернівці подано після закінчення строків звернення до суду без поважних причин, суд вважає, що є підстави для залишення позовної заяви без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 99, 100, 107 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 5072,62 грн. - залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення адміністративного позову без розгляду невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п’ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя
К.В. Агевич