Судове рішення #12344297

Справа 2а-4298-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

( в порядку скороченого провадження)

06 грудня 2010 року                                 м. Мар`їнка

Мар`їнський районний суд Донецької області у складі головуючого:

судді Пономарьова О.П.,

при секретарі Зволінській Т.А.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі про перерахування пенсії та стягнення недоотриманої пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

    Позивач ОСОБА_1 звернувся до Мар’їнського районного суду Донецької області з вказаною позовною заявою, в якій просить: - визнати неправомірною відмову управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі у перерахунку пенсії у відповідності з вимогами ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та підпункту 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік; - зобов’язати відповідача управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 01 вересня 2010 року з застосуванням показника заробітної плати в галузях національної економіки за 2009 календарний рік, передуючий року перерахунку пенсії; - зобов’язати управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією.

ОСОБА_1, позивач по даній адміністративній справі, після призначення пенсії за віком продовжує працювати, в наслідок чого у відповідності до вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» набув право на перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням страхового стажу, тому він 15 вересня 2010 року звернувся до управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області, відповідача по даній цивільній справі, з відповідною заявою. Управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі при перерахунку пенсії не застосувало вищевказаний показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, а використало такий показник за 2007 рік, у зв’язку з чим розмір пенсії занижено. Вищезазначене зумовило ОСОБА_1  звернутись до суду за захистом своїх прав.

Сторони, які у встановленому законом порядку оповіщені про час і місце судового засідання, до суду не з’явилися. Позивач ОСОБА_1 до суду не явився, однак надав суду заяву у якій просить розглянути справу у його відсутність. Відповідач Управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі будучи належним чином повідомленим про час і місце слухання справи до судового засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив. Заперечення до суду не направив.

Згідно рішення Вищого адміністративного суду України за вхідним номером 1425 від 13 жовтня 2010 року із 09 вересня 2010 року відновлено дію положення Кодексу адміністративного судочинства, що діяло до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами», зокрема, положення пункту 3 частини першої статті 18, якими  встановлювалося, що всі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб’єктами владних повноважень з приводу обчислення, признаення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг застосовується скорочене провадження.

За таких обставин і відповідно до ст. 183-2 КАС України суд визнав можливим розглянути справу без участі сторін та на підставі доказів, наданих у справі в порядку скороченого провадження.  

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія за віком, після чого позивач продовжував працювати, що підтверджується довідкою з місця роботи, яка додана до позовної  заяви. Позивач звернувся до відповідача 15 вересня 2010 року із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення. Відповідно до листа управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області встановлено, що був проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1, при додаванні страхового стажу роботи. При цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).        

Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності – 1 січня 2004 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

          В силу ст. 40 ч. 1 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.  

          Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачав, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Так, часом звернення за перерахунком пенсії є 15 березня 2010 року, а тому до спірних відносин має бути застосовано затверджений показник середньої заробітної плати за 2009 рік – 1650,43 гривень.      

          Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІV.    

           У статті 40: абзац 4 частини 2 викладено у такій редакції: «Зс – середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».  

          У статті 42: частину 4 викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

          У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

          Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.  

          Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.».  

          Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.  

           У відповідності до ст. 152 ч. 2 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

          З того часу відновили дію положення статей 40 і 42 Закону № 1058-ІV у попередній редакції.  

          Отже, особам, які у 2010 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІV, такий перерахунок має бути  здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.    

          Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону № 1058-ІV, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.  

Доводи управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на законі.  

          Роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, про застосування цього показника не узгоджуються з вимогами Закону № 1058-ІV і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.  

Визначаючи період, з якого необхідно провести перерахунок пенсії, суд приймає до уваги положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду з заявою про перерахунок та виплату пенсії 15 вересня 2010 року, а тому відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії з 01 вересня 2010 року.

З аналізу спеціальних законодавчих актів, які підлягають застосуванню у справах із соціальних відносин, що носять публічно-правовий характер (Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261 та Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 (з відповідними змінами) – Управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії інші виплати відповідно до чинного законодавства), а тому суд може визнати дії відповідача законними чи незаконними та в разі незаконності дій – зобов’язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону.  

    На підставі вищевикладеного, положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 100, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі про перерахування пенсії та стягнення недоотриманої пенсії задовольнити.

Визнати неправомірною відмову управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності з вимогами ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.

    Зобов’язати управління пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області на підставі заяви ОСОБА_1, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку здійснити перерахунок пенсії з 01 вересня 2010 року відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.  

   

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також при прийнятті постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація