Справа №22ц-1449/10 Головуючий в 1 інстанції:
Францішко Ю.В.
Доповідач: Приходько Л.А.
УХВАЛА
2010 року червня місяця 10 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:
головуючого Кузнєцовій О.А.
суддів Бездрабко О.В.
Приходько Л.А.
при секретарі Ляшенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Голопристанського районного суду Херсонської області від 26 березня 2010 року в справі
за позовом
ОСОБА_3 до Голопристанської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
встановила:
Ухвалою Голопристанського районного Херсонської області від 26 березня 2010 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Голопристанської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить ухвалу скасувати, справу повернути до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Письмові заперечення на апеляційну скаргу до апеляційного суду не надходили.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши додержання вимог закону, в межах визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Як вбачається зі змісту позовних вимог ОСОБА_3 звернувся до суду з вимогою визнати за ним право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті його матері ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, посилаючись на те, що він прийняв спадщину після смерті матері у встановленому законом порядку, проте у строки, встановлені законом не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
За таких обставин суд першої інстанції, з врахуванням роз’яснень постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7, згідно яких за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про права на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають, дійшов правильного висновку, що позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Також слід зазначити, що у разі відсутності у спадкоємця відповідних документів на підтвердження факту прийняття спадщини у встановленому діючим законом порядку, у зв’язку із чим йому було відмовлено нотаріусом в оформлені спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
У разі неприйняття спадщини в установлений законом строк, особа може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України.
Враховуючи, що ухвала постановлена судом з додержанням вимог закону, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстави для скасування ухвали відсутні.
Керуючись ст. 303,307,312 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.
Ухвалу Голопристанського районного суду м. Херсона від 26 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання законної сили безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий:
Судді: