Судове рішення #12347530

                                                                                                                 Справа №  2 - а - 1282/10

                                                           П О С Т А Н О В А

                                                        ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

                19 листопада  2010 року    Амвросіївський районний суд Донецької області

                                   у  складі:  головуючої            -            судді  Ладе В.Р.,

                                                 при секретарі            -                       Бачуріній М.В.,

                                       за  участю позивача            -                       ОСОБА_1,

                                    представника відповідача      -                       М»ясникова А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Амвросіївка адміністративний позов  ОСОБА_1    до управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі  про визнання дій неправомірними та зобов»язання  зробити перерахунок пенсії відповідно до ст. 51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,

                                                           В С Т А Н О В И В:

28 жовтня 2010 року позивач ОСОБА_1  звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі  про визнання дій відповідача неправомірними та покладення  обов»язку  зробити перерахунок  додаткової пенсії на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 жовтня 2010 року.

На обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що  він, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – 2-ї категорії. Перебуває на обліку та отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі за віком, починаючи з 21.03.2005 року.

10.10.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок  додаткової пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої особам, віднесеним до 2-ї категорії, призначається щомісячна  додаткова надбавка до пенсії за шкоду, спричинену здоров»ю.

Рішенням заступника начальника відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі від 20.10.2010 року позивачу відмовлено в перерахунку  пенсії.

Позивач вважає, що порушено його право,  просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати відповідача  зробити перерахунок додаткової пенсії на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги повністю, наполягає на їх задоволенні.  Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі, що виразилися у відмові в перерахунку його додаткової пенсії, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,  по 2-й категорії  неправомірними і зобов»язати  відповідача  зробити йому  перерахунок  додаткової пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі  ст. 51 Закону  України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вказуючи, що, відповідно до  ст. 49 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до 3 категорії, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Позивач вимагає встановлення йому додаткової пенсії в розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому, частиною третьою цієї статті передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом ( статтю 28 доповнено частиною третьою згідно із Законом  № 2505-1У від 25.03.05 р.). Тобто, ця норма забороняє застосовувати мінімальний розмір пенсії, встановлений цією статтею, для визначення розмірів пенсій, у т.ч. і відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи, що Закони « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мають рівну юридичну силу, відсутні підстави для застосування норм, зазначених в першому, ігноруючи норми іншого.

Згідно зі статтею  117 Конституції Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов»язковими для виконання. З метою реалізації прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 1 від 03.01.02 р. (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.04 р. № 894, з 01.09.2004 р.). Передбачені виплати по ст. 51 Закону не може бути нижчим 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв»язок з Чорнобильською катастрофою, управління не порушує та виконує в цілому.

Просить відмовити позивачу в позові.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані.

В судовому засіданні встановлено, що  позивач ОСОБА_1, 1955 року народження, віднесений до 2 категорії учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 19 листопада 1992 року.

Відповідно до Закону України № 231-У від 05.10.2006 року, який набрав чинності з 31.10.2006 року «Про внесення змін до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров»я довкілля та на відшкодування завданої  порушенням цього права шкоди.

Розділ 8 вищевказаного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього Закону визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю,  у відповідних розмірах, виплата зазначеної пенсії, відповідно до ст. 53 цього Закону, здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-1У (далі Закон № 1058), який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Згідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

За приписами частини 3 статті 4 Закону України « Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14 ( в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року) прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в Законі  про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня – 470 гривень, з 1 квітня – 481 гривня, з 1 липня – 482 гривні, з 1 жовтня – 498 гривень.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України положення  п. 28 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

З метою реалізації права осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 1 від 03.01.2002 року (зі змінами, внесеними  постановами КМУ від 13.07.2004 року № 894).

Згідно ст. 16 Конституції України подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов»язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України – конституційні права та свободи гарантуються  і не можуть бути скасовані. При  прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначені Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-3, за приписами ст. 17 якого до основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком. Частиною другою зазначеної статті встановлено, що основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом  існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 19 цього Закону виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Виходячи із загального законодавства України, закони мають вищий юридичний статус у порівнянні з нормативними актами КМУ.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, оскільки не відповідають вимогам ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

На підставі   Закону України «Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування» , Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року,  керуючись ст.ст. 2,11,17,18, 87,  158, 159, 160, 161, 162, 163, 167  та 186 КАС України, суд

                                            П О С Т А Н О В И В:    

Позовні вимоги   ОСОБА_1   до управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про визнання дій  неправомірними та зобов»язання зробити перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства   задовольнити   п о в н і с т ю.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Амвросіївському районі щодо  здійснення перерахунку  додаткової пенсії по 2-й категорії  ОСОБА_1 відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком.

З о б о в » я з а т и   управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі  Донецької області  з д і й с н и т и   ОСОБА_1   перерахунок  та виплату  додаткової пенсії   за шкоду, заподіяну здоров»ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи», починаючи  з 01 жовтня 2010 року.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до  Донецького апеляційного адміністративного суду  через Амвросіївський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

                                         Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація