Судове рішення #12360807

                                                              Справа № 2-а-126

                                                    2010 рік

  П О С Т А Н О В А

  І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

08 грудня 2010 року                          смт. Березанка

Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

                                 в с т а н о в и л а :

Позивач ОСОБА_1 15.11.2010 року звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 тому відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» як дитина війни має право на підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, але відповідачем в порушення вказаного Закону в 2007 році вказане підвищення не нараховувалося, в 2008, 2009, 2010 роках виплати у вказаному розмірі не проводились. Тому позивач просив визнати вказану бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату щомісячної надбавки до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст..6 Закону України «Про державну допомогу дітям війни» з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по день винесення рішення.

Ухвалою судді від 30 листопада 2010 року частково задоволено заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, визнано початком перебігу строку звернення до адміністративного суду 14 січня 2010 року, позовні вимоги в частині зобов»язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної надбавки до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період до 14 січня 2010 року залишено без розгляду у зв»язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав заперечення на позов, мотивовані тим, що розмір мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус «діти війни», законодавчо не врегульовано, а мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, і не може бути застосований для визначення розмірів соціальних виплат непрацездатним громадянам. Крім того, підвищення до пенсії на підставі Закону України «Про соціальний захист дітей війни» повинне виплачуватись за рахунок коштів Державного бюджету України,  а не за рахунок коштів Пенсійного фонду, і вказаним Законом не передбачено обов»язок саме відповідача здійснювати призначення та виплату пенсій дітям війни. Крім того, вважає, що при визначенні розміру допомоги «дітям війни» застосовується ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції Закону від 28.12.2007 року.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.    

Судом встановлено, і сторонами не оспорюється, що ОСОБА_1 відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни та отримує з 01.10.2008 року державну соціальну допомогу як дитина війни у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Зазначені обставини підтверджено копією паспорта, тимчасової довідки, довідкою УПФУ в Березанському районі (а.с.5, 7-8).  

    Відповідно до   Положення   про   Пенсійний   фонд   України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 N  1261,  основними завданнями Пенсійного фонду є керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного  пенсійного страхування, призначення (перерахунок) пенсій,  забезпечення  своєчасного і в повному обсязі  фінансування та виплати  пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Відповідно до зазначених завдань Пенсійний фонд   України,  зокрема,  організовує,  координує  та контролює роботу головних управлінь Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій;  забезпечення  своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених  законодавством;  проведення правильності призначення (перерахунку) і виплати пенсій та інших виплат; здійснює в межах своїх повноважень контроль за цільовим використанням  коштів  Пенсійного  фонду  України,  інших  коштів, призначених для виплати пенсій.
                 Згідно з пунктом 15 зазначеного  Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.
            Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах,  містах  і  районах  у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2,  управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах  у  містах  забезпечує  своєчасне  і  в   повному  обсязі фінансування та виплату пенсій,  безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує  пенсії  та  інші  виплати  відповідно до чинного законодавства, отже, є відповідачем у справах щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсій за позовами ветеранів війни, дітей війни, жертв нацистських переслідувань.
                Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено,  що  дітям  війни пенсії або щомісячне грошове довічне  утримання  чи  державна  соціальна  допомога,  що виплачується   замість   пенсії,   підвищуються  на  30  відсотків мінімальної пенсії за віком.

    Законом України  "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України "Про  соціальний захист дітей війни" та статтю 6 цього Закону викладено в такій редакції:  "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус   ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується  замість  пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів  війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів".

    Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 N 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 N 107-IV , щодо розмірів  підвищення  пенсії  дітям  війни  визнано такими,  що не відповідають   Конституції   України (є неконституційними).

    Ураховуючи положення  Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі,  положення статті  6  Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у редакції 2004 року поновили  свою дію у 2008 році з 22.05.2008,  отже, позивач має право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених Законом України  "Про соціальний захист дітей війни", з 22.05.2008 року.

    Відповідач,  ігноруючи зазначені норми матеріального права, не здійснив це підвищення пенсії, чим порушив указане право позивача. Тому вимоги позивача щодо визнання бездіяльності відповідача при здійсненні перерахунку та підвищенні пенсії як дитині війни протиправною та зобов»язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної надбавки до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком є правомірними і підлягають задоволенню

    Положення статті 7  Закону  України  "Про  соціальний  захист дітей   війни",  якою  передбачено,  що  фінансове забезпечення  державних  соціальних  гарантій,  передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України, та на яку посилався  відповідач, обґрунтовуючи свою бездіяльність щодо непідвищення пенсії тим, що кошти до Пенсійного фонду України з державного бюджету не надходили, суд до уваги не бере з таких підстав.
            Статтею 88 Закону України "Про Державний  бюджет  України  на 2007  рік"   установлено,  що  в  разі  недостатності виділених із  державного  бюджету  України  коштів  за  бюджетними програмами,  пов'язаними з розмежуванням джерел виплати пенсій між державним бюджетом України та Пенсійним  фондом  України,  пенсії, визначені   законодавством  для  відповідних  категорій  громадян, виплачуються  у  повному  обсязі  за  рахунок  власних  надходжень Пенсійного фонду України. Тобто цією нормою по-іншому врегульовано питання  щодо  фінансування  забезпечення   такої   гарантії,   як підвищення  пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  І оскільки ця норма прийнята пізніше,  то  вона  має  пріоритет  над нормою,  закладеною  у  статті  7  Закону  України "Про соціальний захист дітей війни".

Відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеного підвищення до пенсії позивачу також не є підставою для невиконання Пенсійним фондом України своїх зобов'язань, встановлених статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Отже, безпідставними є посилання відповідача на відсутність надходжень з державного бюджету України як на підставу ненарахування позивачу зазначеного підвищення до пенсії.

За чинним  законодавством  розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише  за  правилами,  передбаченими  частиною  першою статті   28   Закону  України  "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Іншого нормативно-правового акта,  який  би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Тому суд не бере до уваги положення частини третьої  статті  28  Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення  розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації  позивачем  конституційної гарантії та права на підвищення  пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України "Про соціальний  захист дітей війни".

На підставі ст.94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача сплачені ним судові витрати.

Керуючись ст. ст. 10, 11,86,158-163, 183-2 КАС України,   

ПОСТАНОВИЛА:   

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю .

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області при здійсненні перерахунку та підвищення до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги «дітям війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 14 січня 2010 року по 08 грудня 2010 року включно.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області на користь ОСОБА_1 3 (три) гривні 40 копійок в рахунок сплаченого судового збору.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною, і підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Суддя    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація