Судове рішення #12362678

                                                         

                                              П О С Т А Н О В А                                       справа №2а-726/10

                                        І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

28.10.2010 року Франківський районний суд м. Львова в складі :

головуючого судді         Гулієвої М.І.

при секретарі              Петришин О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом  ОСОБА_1  до управління  Пенсійного  фонду України у Франківському р-ні м.Львова про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,-

                                               в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд постановити рішення про визнання дій управління  Пенсійного  фонду України у Франківському р-ні м.Львова  неправомірними та зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії, стягнути суму недоплаченої пенсії, посилаючись на те, що після призначення пенсії за віком, він продовжує працювати.28.07.09р.звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії від додаткового стажу до заробітку.Відповідач провів перерахунок пенсії із застосуванням показника зарплати в середньому на  особу в цілому по Україні -1197,91грн.Однак, даний перерахунок не відповідає вимогам закону.У зв»язку з визнанням неконституційними змін ,внесених Законом України №107 від 28.12.2007р. в ст.40,42 ЗУ»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», дані статті діють в попередній редакції.Тому при проведенні перерахунку пенсії відповідач мав виходити з середньої зарплати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто 1573,99грн.(показник на 2008рік), натомість відповідачем застосовано показник на 2007р., відповідно до постанови КМУ №530 від 28.05.2008р.»Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», що призвело до недоотримання ним коштів та звуження його прав.

 У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, давши аналогічні пояснення. Просить позов задоволити.

    Представник в ідповідача у судовому засіданні 23.09.10р. позов не визнала та пояснила , що пенсія позивачу перехована правильно, оскільки, до законодавчого врегулювання даного питання, перерахунки пенсій проводяться у відповідності до вимог постанови КМУ №530 від 28.05.2008р.із застосуванням показника зарплати в середньому на 1 особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007р.-1197,91грн .Просить застосувати строк позовної давності.

            У судове засідання 28.10.2010р. представник відповідача не з»явилась, про причини неявки суд не повідомила, хоч належно увідомлена  про час та місце слухання справи. З матеріалів вбачаються права та взаємовідносини сторін,тому суд вважає за можливе справу слухати у її відсутності.

Заслухавши пояснення , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити.

Відповідно до ст.8  КАСУ, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Судом встановлено, що позивачу з 07.05.2007р.призначено пенсію за віком.У зв»язку  з продовженням праці після призначення пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії.

Як вбачається з  повідомлення управління Пенсійного фонду у Франківському р-ні м.Львова від 07.09.2009р. позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.08.2009р.із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні-1197,91грн.

             Умови призначення та здійснення перерахунку пенсії визначає Закон України»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

        Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

        Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

        Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік"у статті 40,42 Закону України»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»було внесено зміни та передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати(доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст..40 Закону.

       Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року) зміни ,внесені до ст..40,42 Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»  визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними.

         З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення визнані неконституційними положення  Закону України «Про Державний бюджет на 2008р» втратили чинність, отже, з цього часу відновлено дію ст.40,42 Закону України " Закон України»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»". Таким чином, у разі,якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії із заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні ,за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

         Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку і правовідносинами, які виникли  внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.

         У рішенні від 14.12.2000р.№15рп/2000(справа про порядок виконання рішень Коституційного Суду України) Конституційний Суд України зазначив, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов»язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (ч.2 ст.150).

          На 2008р,затверджено показник середньої заробітної плати(доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні в сумі 1573,99грн.

        Судом встановлено, що всупереч Рішення Конституційного Суду України Управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова перерахунок пенсії позивачу проведено відповідно до пп.3п.11 постанови КМУ від 28.05.2008р.№530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника  зарплати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007р.-1197,91грн.  , тому позов щодо визнання дій відповідача протиправними , зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити пенсію підлягає до задоволення.

            Згідно положень ст..21,105,162 КАСУ, адмінпозов може містити вимоги про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності, зобов»язати вчинити певні дії, відшкодувати шкоду,заподіяну незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю.  

           Враховуючи наведене , суд приходить до висновку, що відповідача, як орган, на який покладено обов”язок нарахування та виплати  пенсії, слід зобов”язати провести перерахунок та виплату недоплаченої позивачу пенсії ,виходячи з того, що перерахунок пенсії має бути проведено відповідно до вимог ст.40,42 Закону України “ Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»», а не вирішувати питання про стягнення недоплаченої пенсії у конкретному розмірі.

          Відповідно до ст.99 КАСУ ( в ред.2005р., що діяла на момент звернення позивача до суду)для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи, встановлено річний строк,який обчислюється з дня коли особа дізналась про порушення своїх прав.

             В судовому засіданні встановлено, що позивач про порушення його права дізнався   07.09.2009р. після отримання відповіді УПФ у Франківському р-ні м.Львова.

            За наведених обставин, суд вважає, що строк для звернення до суду позивачем не пропущено, позов подано в межах строку, встановленого ст.99 КАСУ.

     

Керуючись ст.ст.7-11,17,158-163,167 КАС України,  суд, -

                                                  П о с т а н о в и в :

Позов задоволити.

Визнати  дії Управління Пенсійного Фонду України у Франківському р-ні м.Львова неправомірними.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України у Франківському р-ні м.Львова провести перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 переховану пенсію, відповідно до Закону України Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008рік-1573,99грн.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя                                           М.І.Гулієва

     Стаття 40. Порядок визначення заробітної плати (доходу) для
                обчислення пенсії

     1. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід)
за будь-які  60  календарних  місяців страхового стажу  підряд  до
1 липня  2000  року,  незалежно  від  перерв,  та  за  весь період
страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

     У разі якщо  страховий  стаж  становить  менший  період,  ніж
передбачено  абзацом  першим цієї частини,  враховується заробітна
плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

     За  вибором  особи,  яка звернулася за пенсією, з періоду, за
який  враховується  заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії,
виключається  період  до  60  календарних місяців страхового стажу
підряд  за  умови, що зазначений період становить не більше ніж 10
відсотків  тривалості  страхового  стажу, врахованого в одинарному
розмірі.  У  всіх  випадках,  крім  випадку, передбаченого абзацом
другим  частини  першої  цієї статті, період, за який враховується
заробітна   плата,   після   виключення  10  відсотків  тривалості
страхового  стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Абзац третій частини першої статті 40 в редакції Закону N 107-VI
(  
107-17  ) від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно
з  Рішенням  Конституційного Суду N 10-рп/2008 (
v010p710-08  ) від
22.05.2008 }

     Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до  частини
другої  статті  27  цього  Закону  заробітна  плата для обчислення
частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим
Законом   визначається   на   умовах  і  в  порядку,  передбачених
законодавством,  що діяло раніше,  а для обчислення частини пенсії
за період  страхового  стажу після набрання чинності цим Законом -
на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

     Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня
2000   року   враховується   для  обчислення  пенсії  на  підставі
документів про  нараховану  заробітну  плату  (дохід),  виданих  у
порядку,  встановленому  законодавством,  а  за  період страхового
стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними,  що  містяться  в
системі персоніфікованого обліку.

     2. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається
за формулою:

     Зп = Зс х (Ск : К), де:

     Зп -  заробітна  плата  (дохід)   застрахованої   особи   для
обчислення пенсії, у гривнях;

     Зс  -  середня  заробітна  плата (дохід) в середньому на одну
застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові
внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для
обчислення  пенсії,  за календарний рік, що передує року звернення
за  призначенням  пенсії. Порядок визначення показників зазначеної
заробітної   плати  затверджується  Пенсійним  фондом  України  за
погодженням  з  центральними  органами  виконавчої влади у галузях
статистики,  економіки,  праці  та соціальної політики і фінансів;
 Абзац  четвертий  частини  другої  статті  40 в редакції Закону
N   107-VI   (  
107-17    )   від   28.12.2007   -  зміну  визнано
неконституційною    згідно   з   Рішенням   Конституційного   Суду
N 10-рп/2008 (
v010p710-08  ) від 22.05.2008 }

     Ск -  сума  коефіцієнтів  заробітної плати (доходу) за кожний
місяць (Кз  +  Кз  + Кз  + ... + Кз );
          1      2     3           n

     К - кількість місяців страхового стажу,  за  які  розраховано
коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

     У  разі  відсутності  на  момент призначення пенсії даних про
заробітну  плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в
цілому  по  Україні,  з  якої  сплачено  страхові  внески  та  яка
відповідно  до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за
попередній   рік   для   визначення   заробітної   плати  (доходу)
враховується  наявна  заробітна плата (дохід) в середньому на одну
застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові
внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для
обчислення   пенсії,  за  місяці  попереднього  року  з  наступним
перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після
отримання  даних  про заробітну плату (дохід) в середньому на одну
застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові
внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для
обчислення  пенсії,  за календарний рік, що передує року звернення
за призначенням пенсії. { Абзац сьомий частини другої статті 40 із
змінами,  внесеними  згідно  із  Законом  N  107-VI (
107-17  ) від
28.12.2007  -  зміну  визнано  неконституційною  згідно з Рішенням
Конституційного Суду N 10-рп/2008 (
v010p710-08  ) від 22.05.2008 }

     Коефіцієнт заробітної  плати  (доходу) застрахованої особи за
кожний місяць страхового стажу,  який враховується при  обчисленні
пенсії, визначається за формулою:

     Кз = Зв : Зс, де:

     Кз -   коефіцієнт  заробітної  плати  (доходу)  застрахованої
особи;

     Зв - сума заробітної плати (доходу)  застрахованої  особи,  з
якої  сплачено  страхові  внески та яка відповідно до цього Закону
враховується  для   обчислення   пенсії   за   місяць,   за   який
розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

     Зс   -   заробітна   плата   (дохід)  в  середньому  на  одну
застраховану  особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові
внески   та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується  для
обчислення  пенсії,  за  місяць, за який розраховується коефіцієнт
заробітної  плати  (доходу).    Абзац  дванадцятий частини другої
статті  40  із  змінами,  внесеними  згідно  із  Законом  N 107-VI
(  
107-17  ) від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно
з  Рішенням  Конституційного Суду N 10-рп/2008 (
v010p710-08  ) від
22.05.2008 }

     Сума заробітної   плати  (доходу)  застрахованої  особи,  яка
відповідно до цього Закону враховується для обчислення  пенсії  за
місяць,   за   який  розраховується  коефіцієнт  заробітної  плати
(доходу), визначається за формулою:

     Зв = З + Зд, де:

     Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи,  яка
відповідно  до  цього Закону враховується для обчислення пенсії за
місяць,  за  який  розраховується  коефіцієнт   заробітної   плати
(доходу);

     З -  сума  заробітної  плати (доходу) застрахованої особи,  з
якої фактично сплачено страхові внески згідно  з  цим  Законом  за
місяць,   за   який  розраховується  коефіцієнт  заробітної  плати
(доходу);

     Зд - сума  заробітної  плати  (доходу)  застрахованої  особи,
розрахована  виходячи  із  передбаченої частиною третьою статті 24
цього Закону доплати,  за місяць,  за який визначається коефіцієнт
заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

           Д
     Зд = --- х 100%, де:

           Т

     Д -  сума  доплати,  здійснена  відповідно до частини третьої
статті 24 цього Закону;

     Т -  розмір  страхового  внеску  до  солідарної   системи   у
відповідному місяці.

     У разі  подання  застрахованою  особою для обчислення розміру
пенсії  даних  про  заробітну  плату  (дохід) за період до 1 січня
1992 року  при  визначенні  коефіцієнта  заробітної плати (доходу)
середня заробітна плата за рік (квартал)  у  відповідному  періоді
вважається  щомісячною  середньою  заробітною  платою працівників,
зайнятих  у   галузях   економіки   України,   відповідного   року
(кварталу).

     У разі  відсутності  на  момент  призначення пенсії даних про
щомісячну середню заробітну плату працівників,  зайнятих у галузях
економіки України,  за попередні місяці для визначення коефіцієнта
заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна
плата  працівників,  зайнятих  у  галузях  економіки  України,  за
наявний попередній місяць  з  наступним  перерахунком  коефіцієнта
заробітної  плати  (доходу)  після  отримання  даних про щомісячну
середню заробітну плату працівників,  зайнятих у галузях економіки
України,  за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням
пенсії.

     3. При обчисленні заробітної плати (доходу),  з якої фактично
сплачено  страхові внески згідно з цим Законом за місяць,  за який
розраховується   коефіцієнт   заробітної   плати   (доходу)    для
застрахованих  осіб,  які  здійснювали підприємницьку діяльність і
обрали особливий спосіб оподаткування  своїх  доходів  (фіксований
податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок,
придбання спеціального торгового патенту),  та членів їхніх сімей,
що   беруть   участь   у  здійсненні  підприємницької  діяльності,
отриманий  ними  дохід  за  відповідний  місяць  визначається   за
формулою:

          П х Ч
     З = ------, де:

            Т

     З -  сума  заробітної  плати (доходу) застрахованої особи,  з
якої фактично сплачено страхові внески згідно  з  цим  Законом  за
місяць,   за   який  розраховується  коефіцієнт  заробітної  плати
(доходу);

     П - сума фактично сплаченого відповідного податку  (плати  за
патент) у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях;

     Ч -   відсоток  відрахувань  до  Пенсійного  фонду  від  суми
фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент), чинний
в межах відповідного періоду;

     Т -   розмір   страхового  внеску  до  солідарної  системи  у
відповідному місяці.

     Під час  визначення  доходу   фізичної   особи   -   суб'єкта
підприємницької  діяльності  для визначення коефіцієнта заробітної
плати (доходу) враховується розмір податку (плати за  патент),  що
сплачує така фізична особа,  без збільшення розміру податку (плати
за патент),  передбаченого законодавством,  за членів його  сім'ї,
які    беруть   участь   у   здійсненні   цією   фізичною   особою
підприємницької діяльності,  та за осіб,  які перебувають з нею  у
трудових відносинах.

     Під  час  визначення  доходу  члена  сім'ї  фізичної  особи -
суб'єкта  підприємницької  діяльності  для  обчислення коефіцієнта
заробітної  плати  (доходу)  враховується  сума  податку (плати за
патент),  внесена  за  одного  члена  сім'ї,  на яку відповідно до
законодавства  збільшується  відповідний податок (плата за патент)
зазначеної фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності.

     4. При обчисленні заробітної плати (доходу),  з якої фактично
сплачено  страхові внески згідно з цим Законом за місяць,  за який
розраховується   коефіцієнт   заробітної   плати   (доходу)    для
застрахованих  осіб,  які  сплачують страхові внески у фіксованому
розмірі,  в тому  числі  членів  їх  сімей,  що  беруть  участь  у
здійсненні  підприємницької  діяльності,  отриманий  ними дохід за
відповідний місяць визначається за формулою:

          Ф
     З = --- х 100%, де:

          Т

     З - сума заробітної плати  (доходу)  застрахованої  особи,  з
якої  фактично  сплачено  страхові  внески згідно з цим Законом за
місяць,  за  який  розраховується  коефіцієнт   заробітної   плати
(доходу);

     Ф -  сума фактично сплаченого страхового внеску у фіксованому
розмірі за відповідний місяць;

     Т -  розмір  страхового  внеску  до  солідарної   системи   у
відповідному місяці.

     Стаття 41. Виплати (доходи), що враховуються в заробітну
                плату (дохід) застрахованої особи для обчислення
                пенсії

     До заробітної    плати   (доходу)   для   обчислення   пенсії
враховуються:

     1) суми виплат  (доходу),  отримуваних  застрахованою  особою
після набрання чинності цим Законом,  з яких згідно із цим Законом
були фактично обчислені та сплачені страхові внески до  Пенсійного
фонду  в  межах  встановленої законодавством максимальної величини
заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески;

     2) суми виплат (доходу),  отримуваних застрахованою особою до
набрання чинності цим Законом,  у межах сум,  на які відповідно до
законодавства,  що діяло раніше, нараховувалися внески на державне
соціальне  страхування  або  збір на обов'язкове державне пенсійне
страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального
розміру  заробітної плати (доходу),  з якої сплачувалися зазначені
внески (збір),  - у межах сум, які відповідно до законодавства, що
діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася
пенсія  відповідно  до  Закону України "Про пенсійне забезпечення"
(  
1788-12   ),  і  не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної
плати в Україні на день отримання зазначених сум.

     Для   осіб,   які   у   період   до  запровадження  обмеження
максимального   розміру   заробітної   плати   (доходу),   з  якої
сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір  на
обов'язкове  державне  пенсійне страхування,  отримували заробітну
плату  (дохід)  за  результатами  роботи,  термін  виконання  якої
перевищував  календарний місяць,  до заробітної плати (доходу) для
обчислення  пенсії  враховуються   суми   виплат   (доходу),   які
відповідно  до  законодавства,  що  діяло раніше,  включалися і до
заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону
України "Про пенсійне забезпечення" (
1788-12  ),  і не перевищують
5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні,  у розрахунку на
кожний  місяць  виконання  роботи.  Перелік  таких  осіб,  а також
порядок  визначення  для  них  заробітної   плати   (доходу)   для
обчислення    пенсії   (
306-2005-п  )   встановлюється   Кабінетом
Міністрів  України; ( Пункт  другий  статті 41  доповнено  абзацом
згідно із Законом N 2343-IV (
2343-15  ) від 13.01.2005 )

     3) суми заробітної  плати  (доходу),  визначені  виходячи  із
здійсненої  застрахованою  особою  доплати,  передбаченої частиною
третьою статті 24 цього Закону.

     Стаття 42. Індексація та перерахунок пенсій у зв'язку із
                збільшенням середньої заробітної плати
                працівників, зайнятих у галузях економіки
                України, прожиткового мінімуму та страхового
                стажу

(  Назва  статті  42  із  змінами,  внесеними  згідно  із  Законом
N 2291-IV ( 2291-15  ) від 23.12.2004 )

     1. Пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно
до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

     2.  Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї
статті,  у  разі  якщо  величина середньомісячної заробітної плати
штатного  працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого
центрального  органу  виконавчої  влади  у  галузі  статистики  за
минулий  рік  зросла,  то з 1 березня поточного року розмір пенсії
підвищується  на  коефіцієнт,  який  відповідає  не  менше  ніж 20
відсоткам   темпів  зростання  середньомісячної  заробітної  плати
штатного  працівника  в  Україні  порівняно з попереднім роком, за
винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік
перевищило  цей  коефіцієнт.  Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних
виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то
збільшення   пенсій   здійснюється   з   урахуванням  попереднього
підвищення.    Абзац  перший частини другої статті 42 із змінами,
внесеними згідно із Законами N 2505-IV (
2505-15  ) від 25.03.2005,
N   107-VI   (  
107-17    )   від   28.12.2007   -  зміну  визнано
неконституційною    згідно   з   Рішенням   Конституційного   Суду
N 10-рп/2008 (
v010p710-08  ) від 22.05.2008 }

     Розмір та порядок такого  підвищення  пенсії  визначаються  у
межах  бюджету  Пенсійного  фонду  за  рішенням Кабінету Міністрів
України.

     3.  У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб,
які  втратили  працездатність,  визначеного законом,  підвищується
розмір пенсії,  визначений відповідно до статті 28  цього  Закону.
Перерахунок  пенсії  провадиться з дня встановлення нового розміру
прожиткового  мінімуму.  (  Статтю 42 доповнено частиною згідно із
Законом N 2291-IV (
2291-15  ) від 23.12.2004 )

     4.  У  разі  якщо застрахована особа після призначення пенсії
продовжувала   працювати,   провадиться   перерахунок   пенсії   з
урахуванням  не  менше  ніж  24  місяців  страхового  стажу  після
призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв
у роботі.  Перерахунок пенсії  здійснюється  із  заробітної  плати
(доходу),  з  якої  була обчислена пенсія.  За бажанням пенсіонера
перерахунок пенсії провадиться  із  заробітної  плати  за  періоди
страхового  стажу,  зазначені  в  частині  першій  статті 40 цього
Закону,  із застосуванням  показника  середньої  заробітної  плати
працівників  в  середньому  на одну застраховану особу в цілому по
Україні,  з якої сплачено страхові внески  та  яка  відповідно  до
цього  Закону  враховується для обчислення пенсії,  за календарний
рік,  що передує року перерахунку пенсії.  При цьому з періоду, за
який  враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії,
період після призначення пенсії не підлягає виключенню  згідно  із
абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

     У разі    якщо    застрахована    особа   після   призначення
(перерахунку) пенсії має менше ніж  24  місяці  страхового  стажу,
перерахунок  пенсії  провадиться не раніше як через два роки після
призначення (попереднього перерахунку)  з  урахуванням  страхового
стажу  після  призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням
заробітної плати,  з  якої  призначено  (попередньо  перераховано)
пенсію.

     Якщо пенсіонер,    продовжуючи    працювати,   набув   стажу,
достатнього для призначення пенсії відповідно  до  частини  першої
статті  28  цього  Закону,  то  за  заявою  пенсіонера провадиться
відповідний перерахунок пенсії,  незалежно від того,  скільки часу
минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням
заробітної плати,  з  якої  призначено  (попередньо  перераховано)
пенсію.

     Обчислення страхового  стажу,  який  дає право на перерахунок
пенсії відповідно до цієї частини,  здійснюється  не  раніше  дня,
наступного   за   днем,  по  який  обчислено  страховий  стаж  при
призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Частина четверта статті 42 в редакції Закону N 107-VI ( 107-17  )
від  28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням
Конституційного Суду N 10-рп/2008 ( v010p710-08  ) від 22.05.2008 }
 Установити,  що  у  2007  році перерахунок пенсії відповідно до
частини четвертої статті 42 провадиться з урахуванням не менше ніж
24   місяців  страхового  стажу  після  призначення  (попереднього
перерахунку)  пенсії  згідно  із  Законом  N  489-V ( 489-16  ) від
19.12.2006 }
 Щодо  дії  частини  четвертої  статті  42  додатково див. Закон
N 489-V ( 489-16  ) від 19.12.2006 }

     

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

«__»________2004 року. Франківський районний суд м. Львова в складі :

головуючого судді         Мартинишин М.О.

при секретарі             Кметь А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

06 жовтня 2004 року позивач звернувся до суду з заявою, в якій просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців. Заяву мотивує тим, що він проходив службу на посаді начальника організаційно-планового відділу – заступника начальника служби ракетно-артелирійського озброєння управління озброєння Західного оперативного командування. Наказом Міністра оборони України № 773 від 25.12.2002 р. був звільнений в запас за пунктом 67, підпункту «Б» (за станом здоров»я). З 16.01.2003р. Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в заяві мотиви. Просить позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав та пояснив, що пенсія позивачу нарахована в належному розмірі, з врахуванням вимог Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та постанови Кабінету України „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей”. Просила в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши думку учасників процесу, з”ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Померлий чоловік позивачки, ОСОБА_3, проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за вислугою років.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 9.4.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ч.З ст.63).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. № 414 з метою соціального захисту військовослужбовців, права яких обмежені у зв’язку з допуском до державної таємниці був виданий наказ Міністра оборони України № 50 від 6. 3 1995 р. “Про введення в дію Інструкції про розміри і порядок виплати надбавки військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці”, який визначив порядок та розміри виплати надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України  у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці у штабах видів Збройних Сил України, військових округах, в об’єднаннях, з’єднаннях, військових частинах. Надбавка до посадового окладу у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, виплачується військовослужбовцям, які за своїми функціональними обов’язками займаються розробленням, обліком, зберіганням та використанням документів, що містять державну таємницю і її розмір залежить від ступеня секретності інформації.

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23. 02. 2002 р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 5.3.2001 р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.3% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,3 відсотка місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.3% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується зі сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію .

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Враховуючи наведене, керуючись ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), ст.ст. 203, 209 ЦПК України,

в и р і ш и в :

    Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії в разі втрати годувальника, ОСОБА_4 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,3% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків з 3 листопада 2000 р.;

- щомісячної 40% надбавки за службу у Збройних Силах України з 3 листопада 2000 року по 31 грудня 2002 року;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 1 січня 2003 року;

- щомісячної 70% надбавки за безперервну службу з 1 травня 2003 року.

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн.. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                                     М.О. Мартинишин

Ў Справа № 2-11896/04

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

26.11.2004 року. Франківський районний суд м. Львова в складі :

головуючого судді         Мартинишин М.О.

при секретарі             Кметь А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців. Вимоги мотивує тим, що він проходив службу на посаді заступника начальника кадрів Західного оперативного командування. Наказом Міністра оборони СССР № 233 від 04.04.1981р. був звільнений в запас за ст.59, пункту «а» (за віком). Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в позові мотиви. Просить позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, не заперечує проти задоволення такого.

Заслухавши думку учасників процесу, з”ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Заявник проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за віком.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23.02.2002р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.3% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,33 відсотка місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.3% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується із сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію .

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.15,30,62,203,209 ЦПК України, ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), суд, -

в и р і ш и в :

    Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_5 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,3% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків;

- щомісячної 40% надбавки за вислугу років з урахуванням щомісячної надбавки за службу в ЗСУ з 01.01.1999р. по 01 січня 2003р.;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 16 січня 2003 року;

-   -     щомісячної 90% надбавки за безперервну службу з 1 травня 2003 року;

-   -     щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення за інвалідністю.

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн.. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                                     М.О. Мартинишин

Ў Справа № 2-11895/04

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

26.11.2004 року. Франківський районний суд м. Львова в складі :

головуючого судді         Мартинишин М.О.

при секретарі             Кметь А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_6  до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців. Вимоги мотивує тим, що він проходив службу на посаді начальника кадрів Одеського військового округу. Наказом Головнокомандуючого сухопутних військ СССР № 0463 від 22.05.1973р. був звільнений в запас за ст.59, пункту «б» (за хворобою). Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в позові мотиви. Просить позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, не заперечує проти задоволення такого.

Заслухавши думку учасників процесу, з”ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Заявник проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за віком.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23.02.2002р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.3% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,33 відсотка місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.3% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується із сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію .

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.15,30,62,203,209 ЦПК України, ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), суд, -

в и р і ш и в :

    Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_7 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,3% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків;

- щомісячної 40% надбавки за вислугу років з урахуванням щомісячної надбавки за службу в ЗСУ з 01.01.1999р. по 01 січня 2003р.;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 01 січня 2003 року;

-   -     щомісячної 90% надбавки за безперервну службу з 5 травня 2003 року;

-   -     щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення за інвалідністю.

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн.. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                                     М.О. Мартинишин

Ў Справа № 2-12828/04

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

07.12.2004 року.                         Франківський районний суд м. Львова

в складі :

головуючого судді         Юрківа О.Р.

при секретарі             Слєсарчук Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_8 до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців, покликаючись на те, що він проходив службу в званні плковника, на посаді начальника квартирно-експлуатаційного управління Прикарпатського військового округу. Наказом Міністра оборони України № 189 від 17.05.1995р. був звільнений в запас за ст.65, пункту «В» (за станом здоров’я). Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в позові мотиви. Просить позов задоволити.

    Представник в ідповідача у судове засідання не з’явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча належно був повідомлений про час та місце слухання справи, а тому згідно ст.172 ЦПК України, суд вважає, що справу слід слухати у його відсутності, оскільки у справі є достатньо матеріалів для її розгляду по суті.

Заслухавши думку позивача, дослідивши інші матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити.

Заявник проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за віком.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23.02.2002р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.3% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,3% місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.3% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується із сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію .

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Керуючись ст.ст.15,30,62,172,203,209 ЦПК України, ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), суд, -

в и р і ш и в :

Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_8 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,3% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків з 1 січня 1996 року;

- щомісячної 40% надбавки за вислугу років з урахуванням щомісячної надбавки за службу в ЗСУ з 1.09.1999р. по 1 грудня 2002р.;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 1 січня 2003 року;

- щомісячної 90% надбавки за безперервну службу з 1 травня 2003 року;

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн.. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                             О.Р.Юрків

Ў Справа № 2-12830/04

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

07.12.2004 року.                         Франківський районний суд м. Львова

в складі :

головуючого судді         Юрківа О.Р.

при секретарі             Слєсарчук Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_9  до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців. Вимоги мотивує тим, що він проходив службу в званні полковника на посаді заступника командиру дивізії по тилу-начальника тилу. Наказом Міністра оборони України № 238 від 29.05.2001р. був звільнений в запас за ст.65, пункту «В» (за станом здоров’я). Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в позові мотиви. Просить позов задоволити.

    Представник в ідповідача у судове засідання не з’явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча належно був повідомлений про час та місце слухання справи, а тому згідно ст.172 ЦПК України, суд вважає, що справу слід слухати у його відсутності, оскільки у справі є достатньо матеріалів для її розгляду по суті.

Заслухавши думку позивача, дослідивши інші матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити.

Заявник проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за віком.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23.02.2002р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.3% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,3% місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.3% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується із сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію.

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Керуючись ст.ст.15,30,62,172,203,209 ЦПК України, ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), суд, -

в и р і ш и в :

   

Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_9 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,3% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків з 07.06.2001 р.;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 01 січня 2003 року;

- щомісячної 70% надбавки за безперервну службу з 01 травня 2003 року;

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн.. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                                     О.Р.Юрків

Ў Справа № 2-12830/04

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

07.12.2004 року.                             Франківський районний суд м. Львова

в складі :

головуючого судді         Юрківа О.Р.

при секретарі             Слєсарчук Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_10 до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців, покликаючись на те, що він проходив службу в званні полковника на посаді заступника начальника відділу виховної роботи 14 авіаційного корпусу Військово-Повітряних Сил України. Наказом Міністра оборони України № 144 від 09.04.2001р. був звільнений в запас за ст.65, пункту «В» (за станом здоров»я). Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в позові мотиви. Просить позов задоволити.

    Представник в ідповідача у судове засідання не з’явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча належно був повідомлений про час та місце слухання справи, а тому згідно ст.172 ЦПК України, суд вважає, що справу слід слухати у його відсутності, оскільки у справі є достатньо матеріалів для її розгляду по суті.

Заслухавши думку позивача, дослідивши інші матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити.

Заявник проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за віком.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23.02.2002р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.3% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,3% місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.3% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується із сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію .

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Керуючись ст.ст.15,30,62,203,209 ЦПК України, ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), суд, -

в и р і ш и в :

    Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_10 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,3% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків з 08.05.2001р.;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 01 січня 2003 року;

- щомісячної 90% надбавки за безперервну службу з 01 травня 2003 року;

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                         О.Р.Юрків

Ў Справа № 2-12866/04

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

14.12.2004 року. Франківський районний суд м. Львова в складі :

головуючого судді         Мартинишин М.О.

при секретарі             Кметь А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_11 до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з заявою, в якій просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців. Заяву мотивує тим, що він проходив службу в ЗСУ на посаді старшого помічника військового прокурора Західного регіону. Наказом Міністра оборони України № 372 від 10.07.2001 р. був звільнений в запас за пунктом 65, підпункту «Б» (за станом здоров»я). З 04.09.2001р. Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в заяві мотиви. Просить позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, не заперечує проти задоволення такого.

Заслухавши думку учасників процесу, з”ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Заявник проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за станом здоров”я.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. № 414 з метою соціального захисту військовослужбовців, права яких обмежені у зв’язку з допуском до державної таємниці був виданий наказ Міністра оборони України № 50 від 06.03.1995р. “Про введення в дію Інструкції про розміри і порядок виплати надбавки військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці”, який визначив порядок та розміри виплати надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України  у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці у штабах видів Збройних Сил України, військових округах, в об’єднаннях, з’єднаннях, військових частинах. Надбавка до посадового окладу у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, виплачується військовослужбовцям, які за своїми функціональними обов’язками займаються розробленням, обліком, зберіганням та використанням документів, що містять державну таємницю і її розмір залежить від ступеня секретності інформації.

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23.02.2002р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 5.3.2001 р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.3% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,3% місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.3% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується зі сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію .

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.15,30,62,203,209 ЦПК України, ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), суд, -

в и р і ш и в :

    Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_11 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,3% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків з 04 вересня 2001р.;

- щомісячної 10% надбавки за роботу із секретними документами з грифом “особливої важливості” з 01 травня 2002р.;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 01 січня 2003 року;

- щомісячної 90% надбавки за безперервну службу з 1 травня 2003 року.

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн.. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                                     М.О. Мартинишин

Ў Справа № 2-12841/04

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

10.12.2004 року. Франківський районний суд м. Львова в складі :

головуючого судді         Мартинишин М.О.

при секретарі             Кметь А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_12 до Львівського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд постановити рішення, яким зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру належної йому пенсії за вислугу років, у зв’язку з введенням нових додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія у відповідних категорій військовослужбовців. Заяву мотивує тим, що він проходив службу на посаді начальника факультету-заступника начальника військового училища. Наказом начальника училища № 114 від 18.05.1990 р. був звільнений в запас за пунктом 59, підпункту «Б» (за станом здоров»я). Львівським обласним військоматом була призначена пенсія. На даний час підвищення пенсійного забезпечення не відбувалось.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, покликаючись на викладені в заяві мотиви. Просить позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, не заперечує проти задоволення такого.

Заслухавши думку учасників процесу, з”ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Позивач проходив військову службу і був звільнений з призначенням пенсії за станом здоров”я.

Чинне законодавство передбачає перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців.

Призначені військовослужбовцям, які мають право на пенсію у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ (із змінами та доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІУ) пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталася після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, провадиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 1 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з якого обчислюються пенсії (ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України станом на 20.11.2003р. за №1803).

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям і членам їх сімей у зв'язку зі зміною розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії після звільнення зі служби військовослужбовців, провадиться з тієї ж дати, з якої підвищується грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (ст.118 "Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей", затверджене наказом Міністерства оборони України за №205 від 08.08.1994р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України за №212/422 від 05.09.1994р. (із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністра оборони України від 12 березня 1997 року № 83, від 11 березня 2000 року № 64).

Підставою для перерахунку призначених пенсій за вислугу років є наступні зміни грошового забезпечення військовослужбовців:

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. № 414 з метою соціального захисту військовослужбовців, права яких обмежені у зв’язку з допуском до державної таємниці був виданий наказ Міністра оборони України № 50 від 06.03.1995р. “Про введення в дію Інструкції про розміри і порядок виплати надбавки військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці”, який визначив порядок та розміри виплати надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України  у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці у штабах видів Збройних Сил України, військових округах, в об’єднаннях, з’єднаннях, військових частинах. Надбавка до посадового окладу у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, виплачується військовослужбовцям, які за своїми функціональними обов’язками займаються розробленням, обліком, зберіганням та використанням документів, що містять державну таємницю і її розмір залежить від ступеня секретності інформації.

Указом Президента України „Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України” № 847 від 14. 7. 1999 р. для військовослужбовців була введена щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 % від посадового окладу. Вказана надбавка виплачувалася військовослужбовцям і входила у грошове забезпечення, з якого обчислюється пенсія з 1 вересня 1999 р. до 1 січня 2003 р.

Виплата цієї надбавки була припинена у відповідності до Указу Президента України № 173 від 23.02.2002р., в якому відзначалося, що Указ Президента України № 847 від 14. 7. 1999 р. втратив чинність.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" за №173/2002 від 23.02.2002р. (із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 22 березня 2002 року N289/2002, від 29 березня 2002 року N 308/2002) встановлено військовослужбовцям щомісячну надбавку у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), які мають виплачуватися військовослужбовцям Військово-Морських Сил з 1 липня 2002 року у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України, іншим військовослужбовцям - з 1 січня 2003 року (ч.2 ст. 1 Указу).

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу" за №389/2003 від 05.05.2003 р. встановлено військовослужбовцям Збройних Сил України щомісячні надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 20 років - до 70%, понад 25 років - до 90%, яка виплачується з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, розмір надбавки визначається у відсотках до місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються суми окладу грошового утримання: оклад за військове звання, посадовий оклад за основною або тимчасово виконуваною посадою, щомісячні надбавки та доплати (п.2.1 “Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 року за №149, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 28.05.2003р. №411/7732 ; із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністра оборони України від 31.10.2003р. за №367).

З метою посилення соціального захисту військовослужбовців Указом Президента України  № 615/95 від 14.07.1995 року „Про надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України ” командирам військових частин вперше було надано право преміювати військовослужбовців відповідно до їх особистого вкладу в результати роботи. В подальшому це підтверджувалось наказом Міністра Оборони України №184 від 28.07.1995 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.5. 2000 р. “Про грошове забезпечення військовослужбовців” і наказом Міністра оборони України № 75 від 5.3.2001 р.

При обчисленні розміру пенсії фінансово-пенсійні органи Міністерства оборони України виходять з такої бази обчислення, яка не враховує премію, що є додатковим видом грошового забезпечення, питома вага котрого дорівнює приблизно п’ятій частині загальної суми грошового забезпечення особового складу військових формувань. Виключення премії з бази розрахунку розміру пенсій військових пенсіонерів є порушенням принципу рівності громадян України. У свою чергу, премія віднесена до додаткових видів як відповідно до структури заробітної плати, визначеної статтею 2 Закону України “Про оплату праці” № 108 від 24. 3. 1995 р., так і відповідно до структури грошового забезпечення, визначеного пунктом 1.1. ”Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України" (затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №251/5442 від.20.03.2001р.), в якому сказано, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання (оклади за військовим званням та посадові оклади) та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, одноразові й щомісячні винагороди, морське грошове забезпечення, матеріальні та грошові допомоги і премії) .

Премія 33.33% враховує екстремальні умови проходження військової служби та є щомісячною плановою надбавкою.

Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, створеного в розмірі чотиримісячного фонду грошового забезпечення, без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами (ч.2 п.34.1 Положення).

Командиром військової частини до початку планового періоду затверджується плановий фонд преміювання за кожним структурним підрозділом, визначеним штатом або штатним розписом (п.34.2 Положення). При обчисленні фонду преміювання враховуються: облікова чисельність військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби); оклади грошового утримання; додаткові види грошового забезпечення (п.34.3 Положення). У разі зміни облікової чисельності військовослужбовців, норм грошового забезпечення, а також уведення (скасування) видів виплат, що впливають на розмір фонду грошового забезпечення, в розрахунок фонду преміювання вносяться відповідні зміни (п.34.4 Положення).

Виплата премій здійснюється щомісячно за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,33 відсотка місячного фонду грошового забезпечення, за квартал - 100 відсотків). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищих командирів) (п.34.5 Положення).

Премія є плановою, бо виділяється із обов'язкового спеціального фонду, розмір якого залежить виключно від облікової чисельності військовослужбовців. Можливе заперечення, що премія за певний період проходження військової служби може і не виплачуватися, але це не свідчить про непостійний характер цієї виплати, тому що виплата й інших видів грошового забезпечення, які визначаються постійними і враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовців, може також в окремих випадках тимчасово перериватися: оклади грошового утримання (п.10,11 Положення), посадові оклади (п.9 Положення), надбавки за особливі умови служби (п.14 Положення), надбавки за кваліфікацію (п.18 Положення), морське грошове забезпечення (п.29 Положення).

Таким чином, щомісячна премія в розмірі 33.33% за підтримання бойової готовності і бездоганного виконання службових обов'язків є плановою щомісячною надбавкою, яка повинна входити до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні пенсії за вислугу років.

Зростання суттєвих розбіжностей у розмірі пенсій осіб, звільнених у різні періоди, пов’язано з тим, що грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених в пізніші періоди, неодноразово підвищувалось і значно перевищує грошове забезпечення осіб, звільнених раніше. В той же час, пенсії військовослужбовців пропорційно рівню підвищення грошового забезпечення не перераховувалися.

Основною причиною утворення вищезазначених розбіжностей в розмірах пенсій є невиконання фінансово-пенсійними органами військових формувань вимог статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.2002 р. за № 2262-ХІІ, які передбачають перерахунок пенсій з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсії за зазначеним законом.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії за вислугу років неправомірна і він зобов'язаний провести перерахунок пенсій з урахуванням змін розмірів та введенням нових видів грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії, відповідних категорій військовослужбовців.

Рівність громадян перед законом полягає і у тому, що військовослужбовці, які займали рівні за штатною категорією посади, мають однакове військове звання, кваліфікацію, науковий ступінь і вчене звання, тривалість та умови проходження служби і не відрізняються за іншими ознаками, повинні отримувати пенсію, яка розраховується зі сучасного грошового забезпечення і розмір якої не може залежати від часу виходу на пенсію .

Вказане стверджується і в статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 27.11.2003р. за №1344-ІV): "Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів Їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України".

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.15,30,62,203,209 ЦПК України, ст.257, п.1 ст.261, ч.2 ст.4 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦК України від 16.01.2003р., ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб " (із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 3 квітня 2003 року за №662-ІV), суд, -

в и р і ш и в :

    Позов задоволити.

Відмову Львівського обласного військового комісаріату визнати неправомірною.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат провести перерахунок пенсії ОСОБА_12 з врахуванням:

- щомісячної премії в розмірі 33,33% за підтримання бойової готовності і бездоганне виконання службових обов'язків;

- щомісячної 15% надбавки за роботу із секретними документами;

- щомісячної 100% надбавки грошового забезпечення з 01 січня 2003 року;

- щомісячної 90% надбавки за безперервну службу з 1 травня 2003 року.

Розрахунок додаткових видів грошового забезпечення проводити з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років з яких нараховується пенсія.

Стягнути з Львівського обласного військового комісаріату в дохід держави 51 (п’ятдесят одну) грн.. держмита.

На рішення може бути подано апеляцію до апеляційного суду Львівської області протягом місяця з наступного дня після його оголошення.

Суддя                                     М.О. Мартинишин

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація