Судове рішення #12382952

                                                                           

Справа № 2а-1227

2010 рік

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2010 року суддя  Новоазовського  районного суду Донецької області  Кацаренко І.О.,

розглянувши в скороченому провадженні в м.Новоазовську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області (далі – УПФУ в Новоазовському районі) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

11.10.2010 року позивач звернулася до суду з даним позовом, вказуючи що її віднесено до категорії дітей війни і згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни» вона з 01.05.2010 року має право на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але відповідач всупереч вимогам цього Закону та Конституції України такої доплати не здійснював в повному обсязі, чим порушував права позивача. Раніше вона зверталася до суду з аналогічними позовами та рішеннями Новоазовського районного суду її позовні вимоги було задоволено за період з 2007 року по 30.04.2010 року. Просила визнати протиправною бездіяльність УПФУ в Новоазовському районі по невиконанню з 01.05.2010 року приписів ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» щодо не нарахування їй щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визнати її право на отримання невиплаченого підвищення до пенсії, зобов'язати зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії як дитині війни з 01.05.2010 року, та в подальшому нараховувати та виплачувати їй зазначену надбавку до пенсії.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження на підставі ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України у передбачені абз.2 ч.5 зазначеної норми КАС України на підставі повідомлених позивачем і відповідачем обставин.

Оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, вважаю достатніми підстави для прийняття судового рішення.

По справі встановлено обставини, які підтверджуються такими доказами.

ОСОБА_1  народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 має правовий статус дитини війни, що підтверджується копією посвідчення, яка міститься в матеріалах справи.

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який встановлює статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) другої світової війни було менше 18 років.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Дію ст.6 зупинено  на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 року №3235-1У «Про державний бюджет України на 2006 рік». Зупинення дії нормативного акту не дає право на його застосування, а тому у позивача не було права на отримання зазначеної в позові доплати до пенсії у 2006 році.

Питання щодо невідповідності Конституції України ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  Конституційним судом України в 2010 році не розглядалося, і, відповідно, дія ст.6 зазначеного Закону України не зупинялася Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», тому у 2010 році продовжує діяти норма згідно якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.          

На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

При визначенні розміру підвищення відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Згідно з ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до ч.6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на підставі якого призначено пенсію позивачу, суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, строк звернення до суду, встановлений ст.99 КАС України, у даному випадку не застосовується.

На підставі викладеного, вважаю, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню за зазначений позивачем строк по день винесення рішення, оскільки кінцева дата стягнення виплати позивачем не зазначена.

Позовні вимоги у частині зобов’язання відповідача робити нарахування та виплату доплати до пенсії надалі є необґрунтованими і не  підлягають задоволенню з таких підстав. Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов’язання УПФУ в Новоазовському районі в подальшому робити нарахування та виплату доплати до пенсії є безпідставними, оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин.

Керуючись ст.ст. 158-163, 183-2, 185-187 КАС України, суддя

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області щодо не нарахування щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни за період з 01.05.2010 року по 28.10.2010 року.

Визнати за ОСОБА_1 право на отримання невиплаченої соціальної допомоги (підвищення до пенсії), встановленої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на відповідний період часу, а саме з 01.05.2010 року по 28.10.2010 року.

 Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01 травня 2010 року по 28 жовтня 2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог позивачу відмовити.  

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новоазовський районний суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація