2-2968/2010
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2010 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Грідяєвої М.В.
при секретарі Коваленко О.І.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Гребенюк О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Росія» про визнання дій незаконними, зобов’язання забезпечити вугіллям,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ДП «Селидіввугілля» в особі ВП шахта «Росія» про визнання дій незаконними, зобов’язання забезпечити вугіллям, вказуючи на те, що він працював на шахті «Росія» біля 30 років, звідти вийшов на пенсію. Відповідно діючого законодавства відповідач взяв на себе зобов’язання забезпечити його твердим побутовим паливом. Він є ветераном праці, а тому повинен бути забезпечений вугіллям безкоштовно тім підприємством, з якого вийшов на пенсію. В 2009 році він здав чеки на отримання вугілля в контору відповідача, в якої його завірили, що при підходу його черги вугілля йому буде привезено додому, талони зберігалися на підприємстві. Він кілька разів їздив на підприємство, бо був стурбований тим, що вугілля йому не привозять, Йому завжди відповідали, що причиною цього є або відсутність вугілля або те, що ще не підійшла його черга. Так він їздив три-чотири разів, останній раз він був восени 2009 року, де йому сказали, щоб чекав. Літом 2010 року він знову звернувся до відповідача з цього питання, але йому повідомили, що він втратив право на отримання вугілля. З того приводу, що грубо були порушені його права та інтереси пенсіонера вугільного підприємства, він звернувся письмово до директора шахти, відповіддю йому було відмовлено в забезпеченні вугіллям за 2009 рік. Вважає дії відповідача неправомірними, такими, що не відповідають діючому законодавству та грубо порушують його права та інтереси. Просить визнати дії ВП шахта «Росія» в частині відмови в забезпеченні його твердим побутовим паливом за період 2009 року незаконними та зобов’язати відповідача забезпечити його вугіллям за 2009 рік.
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги, пояснив, що вугілля від ВП шахта «Росія» отримує близько 26 років. За цей час лише в 2009 році вугілля не отримав. Він звертався з заявою про отримання вугілля за 2009 рік, приїзджав на шахту з цього приводу декілька разів, а саме весною, в осені 2009 року та у серпні 2010 року, вугілля не отримав, йому поясняли, що не підійшла черга або відсутнє вугілля. Порядок видачі вугілля йому знайомий, а саме необхідно його особиста присутність для видачі вугілля, знає що існує черговість, що є списки черговості на підприємстві у доступному для огляду місці. Він за чергою був приблизно 2000. Вугілля ніколи своєчасно не видається. З осені 2009 року та станом на серпень 2010 року з заявою до підприємства про продовження строку видачі вугілля не звертався, не знав, що чеки, по яким вугілля людина не отримала через деякий час знищуються. 01.12.2009 року на шахту не приїзджав. Причин не відвідування ВП шахта «Росія» для отримання вугілля за 2009 рік з осені 2009 року до серпня 2010 року пояснити не може. Деякий час доглядав за дружиною, яка хворіла. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що право позивача на отримання вугілля ними не заперечується. Позивач дійсно є пенсіонером шахти «Росія» та має право на отримання вугілля на побутові потреби за 2009 рік. Порядок забезпечення вугіллям передбачений Положенням, яке є додатком до колективного договору. Особа звертається з заявою про видачу вугілля, надає паспорт та інші документи в підтвердження його права на отримання вугілля. На цій заві ставиться номер за чергою на отримання вугілля, для відома цієї особи, та номер табельного, який є і у пенсіонерів для зручності. Після чого необхідно особисте звернення особи, для отримання вугілля в той день, коли підійшла його черга, з наданням паспорту. В зв’язку з неодноразовими втратами чеків, чеки пенсіонерів на вугілля можуть залишатися на підприємстві. При видачі вугілля перевага відається, тим особам, які з’явились за його отримання за списком, тобто за черговістю, якщо вугілля залишилося потім за живою чергою. Списки черговості для отримання вугілля знаходяться на підприємстві у доступному для огляду місці, на неділю вперед. Черга позивача на отримання вугілля згідно списку черговості на отримання вугілля, була 01.12.2009 року, № черги 1441, але позивач в день отримання вугілля на шахті не з’явився. Вивіз вугілля здійснюється при наданні паспорту особою, на яку виписано вугілля, або представником при наявності довіреності. Вивіз вугілля населенню за 2009 рік був припинений у кінці року. За рішенням адміністрації та профспілки шахти «Росія» строк вивозу побутового вугілля населенню був продовжений до 01.07.2010 року. Після чого відповідно п.8.3. «Положення про забезпечення робітників та пенсіонерів ВП шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» побутовим пальним та компенсації витрат по сплаті житлово-комунальних послуг», яке є додатком до колективного договору, всі неоприходувані чеки були знищені в присутності комісії, що засвідчено актом. Вказане положення знаходиться на дошці на другому поверсі шахти «Росія» навпроти відділу кадрів в доступному для огляду місці. Позивач без поважних причин не звертався на шахту з приводу отримання вугілля на протязі більш півроку. Вугілля позивачу було би вивезено до 01.07.2010 року (навіть при умовах пропуску його черги на отримання вугілля). На теперішній час не витребуванні чеки, у кількості 161 були знищені та відновленню не підлягають. Ніяких незаконних дій з їх боку стосовно надання позивачу побутового вугілля за 2009 рік здійснено не було. Просить в позові відмовити.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, позов ОСОБА_3 до ДП «Селидіввугілля» в особі ВП шахта «Росія» про визнання дій незаконними, зобов’язання забезпечити вугіллям, не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, працював на ВП шахта «Росія» ДП «Селидіввігулля», звідки вийшов на пенсію, та має право на безоплатне забезпечення вугіллям на побутові потреби за нормою 5,9 тон на рік, як пенсіонер, що визнається та не заперечується сторонами по справі.
Згідно копії заяви, 18.11.2008 року позивач звернувся до відповідача з проханням надати йому за 2009 рік 5900 тон. вугілля, як пенсіонеру підприємства, з підземним стажем 21 рік. У правому верхньому куті, вказаної заяви стоїть №7291/65 (табельний номер позивача, як пенсіонера шахти), у правому нижньому куті заяви №1441, номер черги на отримання вугілля.
Згідно списку на отримання вугілля, вивіз вугілля позивачу за чергою 1441 таб.№1573 на 01.12.2009 року.
Згідно виписки з протоколу №46 від 04.06.2010 року засідання профкому ППО ПРУПУ шахти «Росія», профспілкою вирішено дати згоду адміністрації шахти «Росія» здійснити вивіз побутового вугілля працюючим та непрацюючим пенсіонерам шахти «Росія» за чеками 2009 року з переліком прізвищ до 01.07.2010 року.
Згідно ст.43 Гірничого Закону України, підприємства з видобутку вугілля та вугледобувні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах – не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців – для жінок; на роботах, пов’язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців – для жінок: на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках – не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років – для жінок..
Відповідно п.12.10. Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року, порядок забезпечення паливом на побутові потреби та компенсації витрат за спожиту електроенергію і газ працівникам і пенсіонерам Підприємств вугільної промисловості встановлюється колективними договорами на Підприємствах відповідно до Гірничого Закону України, даною Угодою. Безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру .
Згідно п.п2,4, 8.2.,8.3 «Положення про порядок забезпечення робітників та пенсіонерів ВП шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» побутовім паливом та компенсації витрат по сплаті житлово-комунальних послуг», яке є додатком до колективного договору ВП шахта «Росія», підприємство безоплатно надає вугілля на побутові потреби в розмірі 5,9 тон. відповідним категоріям осіб. Вивіз побутового пальна здійснюється само вивозом при пред’явленні паспорту. Відпуск побутового пальна здійснюється при пред’явленні паспорту або доручення за чеками на підставі списку осіб, які мають право безоплатного отримання вугілля на побутові потреби, затвердженого директором шахти та погодженим з профспілкою шахти. Не витребувані талони ліквідуються згідно акту списання, підписаного директором шахти та погодженим профспілкою шахти.
Згідно акту списання та знищення вугільних чеків працюючих та пенсіонерів за 2009 рік від 05.07.2010 року, підписаного директором шахти та погодженим профспілкою, були знищено 161 чеків, з яких під н/п136 таб.№7291 чек позивача.
В судовому засіданні оглянуто медичну картку дружини позивача ОСОБА_4, згідно якої вона знаходилась на стаціонарному лікуванні у Новогродівської міської лікарні з 14.04.2010 року по 26.04.2010 року та з 14.07.2010 року по 24.07.2010 року.
Таким чином, судом встановлено, що позивач відвідував відповідача з приводу отримання вугілля за 2009 рік, весною, в осені 2009 року та у серпні 2010 року. 01.12.2009 року в день отримання вугілля за своєю чергою на підприємство позивач не з’явився, з заявою до відповідача про продовження строку видачі вугілля не звертався. Позивачу був відомий порядок видачі вугілля, необхідність особистою присутності з пред’явленням паспорту, наявність черговості, списків видачі вугілля за чергою на доступному для огляду місці, як особі, яка впродовж 25 років отримувала побутове пальне від відповідача, що також не заперечується позивачем.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач своїм правом на безоплатне забезпечення вугіллям за 2009 рік від відповідача, як пенсіонер підприємства не скористався, у день видачі вугілля за його чергою на підприємство не приїхав, з заявою про продовження строку його видачі також не звертався, звернувся за отриманням вугілля лише у серпні 2010 року, в зв’язку з чим не витребуваний чек на вугілля позивача був знищений підприємством 05.07.2010 року, як бланк суворої звітності. З боку відповідача відсутні дії, якими було порушено право позивача на забезпечення вугіллям, дії відповідача ґрунтуються на діючому законодавстві та носять характер законних.
Керуючись Гірничим Законом України, Галузевою угодою між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001 року, «Положенням про порядок забезпечення робітників та пенсіонерів ВП шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» побутовім паливом та компенсації витрат по сплаті житлово-комунальних послуг», ст.ст.10, 60, 146, 212, 213, 215, 218 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
В позові ОСОБА_3 до Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Росія» про визнання дій незаконними, зобов’язання забезпечити вугіллям – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Новогродівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Повна частина рішення виготовлена 06.12.2010 року.
Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя:
- Номер: 6/243/222/2021
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2968/2010
- Суд: Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Грідяєва Марина Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.04.2021
- Дата етапу: 25.05.2021
- Номер: 2-в/243/67/2021
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 2-2968/2010
- Суд: Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Грідяєва Марина Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.07.2021
- Дата етапу: 19.07.2021