Справа № 2-54/2007 p.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2007 року Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді С.К.Медвецького при секретарі А.А.Сегеді за участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа орган опіки і піклування Гайсинської міської ради про припинення права на частку у спільному майні, сплату грошової компенсації, -
встановив:
13.10.2006 року ОСОБА_2. звернувся в суд з даним позовом, в якому просив припинити право власності ОСОБА_3, ОСОБА_4., ОСОБА_5 на 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 в м. Гайсині в зв'язку з неможливістю реального її розподілу та визнати за ним право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 в м. Гайсині.
В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав і пояснив, що відповідно до свідоцтва про право власності на житло № 826 від 09.03.1994 року йому та відповідачам на праві спільної часткової власності належить житлова квартира АДРЕСА_1 в м. Гайсині.
У 2001 році шлюб між ним та відповідачкою ОСОБА_3. було розірвано. Однак ще у 1998 році відповідачі виїхали із спірної квартири і проживають в смт. Доманівка Миколаївської області. На даний час в спірній квартирі він проживає разом зі своєю дружиною ОСОБА_6. та малолітнім сином ОСОБА_7. З 1998 року відповідачі не приймають участі в утриманні квартири, не оплачують комунальних послуг, не проводять поточний ремонт. У даний час квартира потребує капітального ремонту, на що необхідні значні матеріальні затрати, однак відповідачі не бажають брати участі в утриманні квартири, хоча зобов'язанні брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна. Дійсна вартість квартири складає 20 000 грн., а 3/4 частки відповідачів складають 15 000 грн. Реальний поділ спірної квартири на дві ізольовані квартири неможливий, а тому він погоджується сплатити відповідачам компенсацію вартості 1/4 частини квартири в сумі 15 000 грн.
Відповідачі на неодноразові виклики в судове засідання не з'явилися, хоча завчасно були повідомлені про час і місце розгляду справи, про що свідчать розписки про вручення повісток (а.с.81-82, 87-88).
Представник органу опіки і піклування Гайсинської міської ради в судове засідання не з'явився, однак подав письмову заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутність, проти задоволення позову не заперечує.
З'ясувавши позицію позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких міркувань.
Встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності на житло № 826 від 09.03.1994 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4. та ОСОБА_5. на праві спільної часткової власності належить житлова квартира АДРЕСА_1 в м. Гайсині (а.с.14).
У 1998 році відповідачі виїхали із спірної квартири на постійне місце проживання
-2-
в смт. Доманівка Миколаївської області. У березні 2000 року відповідачі виписалися із спірної квартири (а.с. 10-12). На даний час в спірній квартирі позивач проживає разом зі своєю дружиною ОСОБА_6. та малолітнім сином ОСОБА_7.; несе витрати на управління, утримання та збереження спільного майна. З 1998 року відповідачі не приймають участі в утриманні квартири, не оплачують комунальних послуг, не проводять поточний ремонт (а.с.10-12, 16-18). Такі висновки суду підтверджуються показаннями свідка ОСОБА_8.
Згідно звіту з незалежної оцінки частини житлового будинку поАДРЕСА_1 в м. Гайсині, вартість спірної квартири становить 20 000 грн. (а.с. 101-134).
Відповідно до квитанцій (а.с.92-93), позивач вніс на депозитний рахунок суду 15 000 грн., тобто вартість 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 в м. Гайсині.
Згідно ст.360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання або збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
За змістом ст.365 ЦК України право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо частка не може бути виділена в натурі, річ є неподільною, спільне володіння і користування майном є неможливим, таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї; суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.
Відповідно до роз'яснень, які містяться в п.12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року № 20 (із змінами від 25.05.1998 року № 15) „Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" (далі постанови) вирішуючи питання про грошові стягнення у справах за позовами про захист права приватної власності на майно, суди мають виходити з того, що вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутністю - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору; під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості; для її визначення при необхідності призначається експертиза.
Оскільки відповідачі з 1998 року не проживають у спірній квартирі, не беруть участі у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, їх частка не може бути виділена в натурі, квартира є неподільною, спільне володіння і користування нею є неможливим, позивачем попередньо внесено вартість частки відповідачів на депозитний рахунок суду, то необхідно припинити право власності ОСОБА_3, ОСОБА_4., ОСОБА_5 на 3/4 частини квартири АДРЕСА_1 в м. Гайсині, стягнути з ОСОБА_2 на користь відповідачів 15 000 (п'ятнадцять) грн. компенсації вартості 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 в м. Гайсині та визнати за ОСОБА_2 право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 в м. Гайсині Вінницької області.
Питання про розподіл судових витрат позивачем не порушувалося, а тому їх необхідно залишити за сторонами.
Керуючись ст.10, 11, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Припинити право власності ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 в м. Гайсині Вінницької області.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 15 000 (п'ятнадцять) грн. компенсації вартості 3А частини квартири АДРЕСА_1 в м. Гайсині Вінницької області.
-3-
Визнати за ОСОБА_2 право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 в м. Гайсині Вінницької області.
Судові витрати залишити за сторонами.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Вінницької області через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя