Судове рішення #124132311


Справа № 752/5877/21

Провадження № 2/752/5660/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України


30 вересня 2021 року місто Київ


Голосіївський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Кирильчук І. А.

при секретарі Сінчук І. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів,

в с т а н о в и в:

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає наступні обставини.

Заочним рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 25 травня 2018 року у справі № 752/2388/13 стягнуто з ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі ј доходу платника аліментів щомісячно, - починаючи з 05 лютого 2018 року і до закінчення навчання, тобто до 30 червня 2021 року.

Виконавче провадження № 56874116/5 щодо примусового виконання зазначеного судового рішення, здійснюється державними виконавцями Голосіївського РВ ДВС м. Києва ГТУЮ в м. Києві.

Постановою Київського апеляційного суду від 26 жовтня 2020 року у справі № 752/2077/20 про стягнення пені за прострочення сплати аліментів стягнуто на користь ОСОБА_1 з ОСОБА_2 пеню у розмірі 89 310 грн 25 коп. за несплату аліментів у період з 05 лютого 2018 по 31 січня 2020 року.

Відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, виданого державним виконавцем Голосіївського РВ ДВС м. Києва ГТУЮ в м. Києві Гаража Є. Г. від 18 лютого 2021 року у виконавчому провадженні № 56874116, відповідачем не здійснено сплату аліментів також у період з лютого 2020 року по січень 2021 року, внаслідок чого сукупний розмір заборгованості становить 141 128 грн 50 коп.

Отже, з 01 лютого 2020 року до 31 січня 2021 року свого деліктного обов`язку відповідач не виконував та жодних виплат за аліментами не робив, внаслідок чого за цей період виникла неустойка (пеня) за прострочення сплати аліментів у розмірі 52 775 грн, яку позивач просила суд стягнути на свою користь з відповідача.

Процесуальні дії у цивільній справ

Ухвалою судді Голосіївського районного суду міста Києва від 16 квітня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Вказаною ухвалою сторонам надано строк на подання заяв по суті спору.

Аргументи учасників справи

Відповідач про судовий розгляд справи повідомлявся у спосіб, передбачений ЦПК України, шляхом направлення копії ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками, яку відповідач отримав 17 липня 2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Проте, відзив на позов відповідачем у визначений термін не надано.

Відповідно до положень частини восьмої статті 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та прийшов до наступного висновку.

Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини

Судом установлено, що 25 травня 2018 року заочним рішенням Голосіївського районного суду міста Києва у справі № 752/2388/18 з ОСОБА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , стягнуто аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який продовжує навчання, - у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів, щомісячно, починаючи з 05 лютого 2018 року і до закінчення терміну навчання, тобто до 30 червня 2021 року, але не більше ніж до досягнення сином 23 річного віку.

На виконання зазначеного судового рішення 04 липня 2018 року Голосіївським районним судом міста Києва видано виконавчий лист № 752/2388/18.

Відповідач не сплачує аліменти, у зв`язку з чим станом на 01 лютого 2021 року виникла заборгованість у розмірі 141 128,5 грн, що підтверджується довідкою - розрахунком заборгованості по аліментах від 18 лютого 2021 року № 56874116, складеної державним виконавцем Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Гаража Є. Г.

Постановою Київського апеляційного суду від 26 жовтня 2020 року у справі 752/2077/20 стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 пеню за прострочення сплати аліментів за період з 05 лютого 2018 року по 31 січня 2020 року у розмірі 89 310 грн 25 коп.

Норми права, які застосовував суд, мотиви суду

Так, згідно із частиною четвертою статті 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до статті 51 Конституції України та статті 180 СК України батьки зобов`язанні утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі (частина третя статті 182 СК України).

У будь-якому випадку, чи то у разі стягнення аліментів у частці від доходу, чи у твердій грошовій сумі, цей платіж є періодичним і повинен сплачуватися платником аліментів кожного місяця.

Тобто, у разі несплати аліментів у поточному місяці, з 01 числа наступного місяця виникає заборгованість, яка тягне відповідальність у вигляді неустойки.

Згідно з частиною першою статті 196 СК України у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Згідно роз`яснень, які викладені у пункті 22 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у вигляді неустойки (пені), визначена у статті 196 СК України, настає лише за наявності вини цієї особи, на платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин, зокрема, у зв`язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, затримкою або неправильним перерахуванням аліментів банками. В інших випадках стягується неустойка за весь час прострочення сплати аліментів.

Отже неустойка, визначена у частині першій статті 196 СК України може бути стягнута з особи, яка є винною у простроченні сплати аліментів.

Під ухиленням від сплати аліментів закон розуміє як пряму відмову від надання утримання, так і різні дії (бездіяльність) зобов`язаної особи, спрямовані на повне або часткове ухилення від сплати аліментів; приховання особою дійсного розміру свого заробітку (доходу); зміну роботи або місця проживання з метою запобігання сплати аліментів; приховання свого місцезнаходження; інші дії, що свідчать про намір особи ухилитися від виконання обов`язків щодо утримання.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів враховується розмір несплачених аліментів за кожен місяць та кількість днів прострочення за кожним платежем окремо.

Аліменти нараховуються щомісячно, тому строк виконання цього обов`язку буде різним, а отже, кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.

Законодавець установив розмір пені - 1% за кожен день прострочення та період, за який нараховується пеня - за кожен день, починаючи з наступного, у який мала бути здійснена сплата аліментів за відповідний місяць, але таке зобов`язання не було виконане, і до дня, у який проведена сплата заборгованості чи до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.

Таке правило застосовується у разі прострочення виконання зобов`язання зі сплати аліментів за місяць, у який вони мали бути сплачені.

Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити на 1 відсоток.

Тобто формула така: заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.

За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.

Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем.

У разі виплати аліментів частинами, необхідно зазначити, що якщо такі часткові платежі вчинені протягом місяця, у якому повинні сплачуватися аліменти, і їх загальна сума становить місячний платіж, визначений у рішенні суду про стягнення аліментів, вважається, що той з батьків, який повинен сплачувати аліменти, виконав ці зобов`язання.

У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені - 1 %.

Строк прострочення вираховується з урахуванням раніше зазначеного правила і починає перебіг з першого дня місяця, наступного за місяцем внесення періодичного платежу, до дня, який передує дню сплати заборгованості.

У разі, якщо заборгованість зі сплати аліментів погашено частково в іншому місяці, то визначення пені на заборгованість зі сплати аліментів розраховується з урахуванням розміру несплаченої частки аліментів за певний місяць з дня сплати частки місячного платежу і до дня, який передує дню погашення заборгованості за відповідним місячним платежем, помножену на 1 %.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 333/6020/16-ц.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Доказів того, що відповідач вчасно та в повному обсязі сплачував аліменти на утримання дитини, матеріали справи не містять у зв`язку з чим в останнього виникла заборгованість за аліментами за період, який визначений держаним виконавцем у розрахунку заборгованості зі сплати аліментів.

Відповідач зобов`язаний був сплачувати аліменти, що свідчить про наявність презумпції вини платника аліментів у виникненні заборгованості з їх сплати та є підставою для застосування до відповідача відповідальності, передбаченої частиною першою статті 196 СК України.

Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов`язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов`язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов`язання боржником. Після порушення боржником свого обов`язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов`язку сплатити аліменти.

Аналогічні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі №521/14460/15-ц, від 16 березня 2020 року у справі №442/3023/16-ц, від 09 вересня 2020 року у справі №183/1433/17.

Оскільки позивачем обґрунтований розрахунок сум, що стягуються суду не надано, то про вирішенні питання про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, суд керується власним розрахунком, виходячи із наступного.

З урахуванням правової позиції, викладеної в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №333/6020/16-ц розрахунок пені за період прострочки сплати аліментів проводиться судом за наступною формулою: заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1% та береться до уваги заборгованість, визначена у довідках державного виконавця Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Гаражи Є.Г.

Дата, коли мають бути сплачені аліментиЩомісячний розмір аліментів встановлений рішенням судуСплаченодата сплати або нарахуванняСума, на яку нараховується пенякількість днів простроченнярозмір пені, але не більше 100% суми боргу

01.02.20203946,75031.01.20213946,753663946,75

01.03.20204111,75031.01.20214111,753374111,75

01.04.20204497,5031.01.20214497,53064497,50

01.05.20203819,5031.01.20213819,52763819,50

01.06.20203797,75031.01.20213797,752453797,75

01.07.20204098,25031.01.20214098,252154098,25

01.08.20204263,25031.01.20214263,251844263,25

01.09.20204198,75031.01.20214198,751534198,75

01.10.20204313,25031.01.20214313,251234313,25

01.11.20204373,5031.01.20214373,5924023,62

01.12.20204395,5031.01.20214395,5622725,21

01.01.20215453031.01.20215453311690,43

01.02.20215453031.01.2021545300,00

Загалом 45486,01




Таким чином, загальна сума неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів за період з 01 лютого 2020 року по 31 січня 2021 року складає 45 486,01 (сорок п`ять тисяч чотириста вісімдесят шість) гривень 01 коп.

* Дата сплати бралася за основу кожного місяця 01 число, через відсутність відомостей у матеріалах справи (у розрахунку заборгованості зі сплати аліментів) дати щомісячної сплати аліментів.


У справі, що розглядається, докази про матеріальний та сімейний стан відповідача не подавались, а тому відсутні підстави для зменшення розміру неустойки відповідно до частини другої статті 196 СК України.

Виходячи з вищевикладеного, суд розглянувши справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, оскільки позивачем належним чином не обґрунтована сума, заявлена як неустойка (пеня) за прострочення сплати аліментів понад сто днів у розмірі 52 775 грн, а відповідно до розрахунку проведеного судом, встановлено, що заборгованість ОСОБА_2 у період з лютого 2020 року по січень 2021 року складає 45 486,01 грн, тому позовні вимоги у вказаному розмірі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77-78, 206, 259, 263-265, 273, 280-282, 354 ЦПК України, статтею 196 СК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 неустояку (пеню) за прострочення сплати аліментів за період з 01 лютого 2020 року по 31 січня 2021 року у розмірі 45 486,01 грн.

Відомості про учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_2 .

відповідач - ОСОБА_2 , адеса реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 .

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду або через Голосіївський районний суд міста Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.


Суддя І. А. Кирильчук









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація