У Х В А Л А
іменем України
9 грудня 2010 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого – судді: Хилевича С.В.
суддів: Гордійчук С.О., Шеремет А.М.
при секретарі судового засідання Колесовій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кузнецовського міського суду від 30 вересня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_3 про зміну розміру аліментів,
в с т а н о в и л а:
Рішенням Кузнецовського міського суду від 30 вересня 2010 року зазначені позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено повністю: зменшено розмір стягнутих аліментів, стягнувши з позивача на користь ОСОБА_1 на утримання дитини – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти розміром у 1\4 частини заробітку (доходу) батька щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дочкою повноліття, але не менше тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Цим рішенням також зменшено розмір стягнутих аліментів з позивача на користь ОСОБА_3, стягнувши з ОСОБА_2 на користь цього відповідача на утримання дитини – ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, аліменти розміром у 1\4 частини заробітку (доходу) батька щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення сином повноліття, але не менше тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Не погодившись із законністю та обґрунтованістю рішення суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, де покликалась на невідповідність досягнутих висновків обставинам справи.
На її обґрунтування вказувала про суперечність тверджень міського суду встановленим фактичним даним щодо неможливості утримання дитини згідно з присудженим судом розміром аліментів. Так, в порівнянні з часом стягнення аліментів розміром у 1\3 частину заробітку позивача - 04.12.2008 року на момент вирішення цього спору вартість продуктів, промислових товарів та медичних препаратів значно зросла, що унеможливлює виконання батьківських обов’язків з матеріального забезпечення дитини, її утримання та лікування у зміненому виді. Зменшення розміру аліментів на утримання сина позивача – ОСОБА_5 з 1\3 частини до 1\4 частини вважала виправданим, оскільки дитина не страждає тяжкими захворюваннями, виховується і утримується в повній сім’ї.
Крім того, зазначала, що ОСОБА_2, працюючи у ВП «Рівненська АЕС» одержує доходи, які дозволили б йому сплачувати аліменти на дочку розміром у 1\3 частину, а на сина – в 1\4 частину заробітку, а решти заробітку вважала достатньою для прожиття разом з дружиною. Тим паче, законодавством про виконавче провадження передбачено відрахування з заробітної плати боржника до сімдесяти відсотків.
Справа №22-1998-09 Головуючий у суді 1 інстанції: Ковтунович М.І.
Категорія: 46. 48 Суддя-доповідач у апеляційному суді: Хилевич С.В.
З наведених міркувань просила частково скасувати рішення Кузнецовського міського суду від 30 вересня 2010 року і ухвалити нове, яким відмовити в позові до ОСОБА_1 про зміну розміру аліментів на утримання дочки ОСОБА_4
ОСОБА_1 подала апеляційному суду заяву з проханням розглянути справу за її відсутності та зазначила про підтримання поданої апеляційної скарги.
ОСОБА_2 і ОСОБА_3, бувши повідомленими належним чином про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з’явились, про поважність причин неявки не повідомили.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відхилення апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальний та сімейний стан платника аліментів змінилися, а тому розміри аліментів на утримання дітей – дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, що визначені 04.12.2008 року та 27.05.2010 року судом, підлягають зміні у спосіб зменшення їх розміру з 1\3 частини заробітку (доходу) позивача до 1\4 частини на користь відповідачів на утримання кожної дитини.
Погоджуючись з правильністю досягнутих судом попередньої інстанції висновків, колегія суддів виходила з такого.
Матеріалами справи встановлено, що рішенням Кузнецовського міського суду від 4 грудня 2008 року стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 розміром у 1\3 частини заробітку батька до досягнення дитиною повноліття (а.с. 37). Рішенням цього ж суду від 27 травня 2010 року стягнуто з позивача аліменти на користь нової дружини - ОСОБА_3, з якою одружився 18.12.2008 року, на утримання сина ОСОБА_5 розміром у 1\3 частини заробітку (а.с. 4-4, зв.).
Колегія суддів знаходить очевидним те, що сімейний стан позивача, а також його витрати змінилися, оскільки він одружився, а також сплачує аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання дитини від нового шлюбу – сина ОСОБА_5.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 192 СК України (що діяв на час виникнення спірних правовідносин) – розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось з них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
При зміні розміру аліментів міський суд обґрунтовано врахував вказані обставини, що об’єктивно і переконливо свідчать про зміну не лише сімейного стану ОСОБА_2, а також і його матеріального становища, яке погіршилося через сплату аліментів на утримання сина. Також при вирішенні спору і ухваленні оскаржуваного рішення суд першої інстанції умотивовано взяв до уваги правила ст. 180 СК України щодо обов’язку обох батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття та відсутність вимог ОСОБА_1 про участь позивача у додаткових витратах на дитину відповідно до ст. 185 цього Кодексу.
Приходячи до висновку про зменшення розміру аліментів, присуджених з позивача на користь ОСОБА_1 на утримання дочки ОСОБА_4, міський суд правильно врахував і ті обставини, що зазначені зміни у сімейному і матеріальному стані ОСОБА_2 також є підставою і для зменшення розміру аліментів, що стягуються на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_5.
За наведеного зміну розміру аліментів на користь відповідачів на утримання дітей з 1\3 частини заробітку їх платника до 1\4 частини місцевим судом умотивовано з додержанням вимог закону та з урахуванням обставин спору, а тому доводи апеляційної скарги про залишення судом без уваги фактів зростання споживчих цін та захворювання дочки ОСОБА_4 на увагу заслуговувати не можуть і підлягають відхиленню.
Рішення суду ухвалено без порушень норм матеріального і процесуального права, судом з’ясовано обставини, що мають значення для справи, в повній мірі, а апеляційна скарга не містить посилань на закон, з порушенням якого ухвалено рішення, та не спростовує правильності висновків суду, а тому колегія суддів не знаходить підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313-315, 324-325 ЦПК України, колегія суддів апеляційного суду
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, а рішення Кузнецовського міського суду від 30 вересня 2010 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили негайно. Сторони мають право оскаржити у касаційному порядку ухвалу апеляційного суду безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів, починаючи з дня її проголошення.
Головуючий: Судді: