Судове рішення #12420965

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                             справа №2-917/2010  

  15 червня 2010 року Кам’янобрідський районний суд м. Луганська, у складі:  

головуючого:               Шабрацького Г.О.  

при секретарі:               Ашихіній О.О.  

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідськму районі, третя особа Головне управління Державного казначейства України у Луганській області, про визнання бездіяльності УПФУ в Кам’янобрідськму районі м. Луганська неправомірною та про стягнення недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни», –  

ВСТАНОВИВ:  

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, третя особа Головне управління Державного казначейства України у Луганській області в якому зазначила, що має правовий статус дитини війни, відповідачем їй недоплачувалось підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», просить суд визнати бездіяльність відповідача незаконною, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за період січня по грудень 2009 р. в сумі 1225 грн. 20 коп. Також стягнути з відповідача на її користь судові витрати. Просила справу розглянути за її відсутності.  

Від відповідача надійшло заперечення проти позову, в якому він просить розглянути справу без участі представника управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, і посилається на наступне. Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-ІУ, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Розмір пенсії в залежність від прожиткового мінімуму поставлено лише в ст.28 Закону України «Про Загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.  

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 01 січня  - 380 грн., з 01 квітня - 406 грн., з 01 жовтня 2007 року – 411 грн.  

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед них положення ст.ст.71, 111  Закону України  «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», але будь-яких змін до бюджету 2007 року Верховною Радою України не приймалося. Для виплати надбавки за період 2007 років законних підстав немає, оскільки кошти державного бюджету на ці виплати не надходили.  

ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін у деякі законодавчі акти України» дітям війни встановлення підвищення на рівні 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.  

Після визнання Конституційним Судом України неконституційними деяких статей Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що дітям війни підвищення проводиться з 22.05.2008 року - 48,10 грн., з 1 липня - 48.20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн.  

Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.  

На адресу суду від Головного управління Державного казначейства України в Луганській області надійшло заперечення на позовну заяву, в якому посилаються на те, що вони не мають можливості та повноважень втручатися в діяльність Управління Пенсійного Фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська, оскільки фінансування пенсійного забезпечення можливе виключно за рахунок коштів пенсійного фонду. Просили розглянути справу без участі представника ГУ ДКУ в Луганській області.  

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.  

З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 від 29.05.1991 року (л.с.7).  

Позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі  
м. Луганська із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як дитини війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Листом від 10.03.2010 року за №336/ш-1 управлінням Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено (л.с.8).  

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та із інших випадках, передбачених законом.  

Статтею 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.  

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена.  

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання ; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.  

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.  

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчій актів України» від 28.12.2007 року, у 2008 році було встановлено наступний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 липня - 482 гривні,  з 1 жовтня - 498 гривень.  

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.  

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.  

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії повинні здійснюватися відповідно до     Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.  

Враховуючи, що позивачу починаючи з 01.01.2009 року сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.01.2009 року до 31.12.2009 року відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивачу виходячи із розміру 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше виплаченого підвищення до пенсії.  

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 ЦПК України до компетенції судів відносяться розгляд спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них.  

Заявляючи вимоги щодо зобов'язання відповідача виплатити конкретну суму недонарахованого підвищення до пенсії, позивач тим самим фактично просить суд здійснити перерахунок суми пенсії, а оскільки до компетенції суду не входить перерахування вказаних сум, суд вважає, що у даному випадку вимоги позивача повинні бути задоволені не шляхом зобов'язання відповідача виплатити певну суму, а шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачеві підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що за змістом відповідає суті його вимог.  

За таких обставин, позов слід задовольнити повністю та визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська щодо не нарахування та невиплати підвищення до пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009 р. до 31.12.2009 року та зобов’язати відповідача здійснити їй нарахування та виплату підвищення до пенсії з 01.01.2009 р. до 31.12.2009 року з урахуванням вже нарахованого і виплаченого підвищення до пенсії.  

З Державного бюджету на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп., з Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідськму районі на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню витрати зі сплати інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи в сумі 37 грн. 00 коп.  

Керуючись ст. ст. 8, 22, 46, 55 Конституції України, ст.ст. 3, 8, 15, 107, 213-215 ЦПК України, ст. 6 «Закону України «Про соціальний захист дітей війни» –  

ВИРІШИВ:  

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.  

Визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідскому районі м. Луганська щодо ненарахування та невиплати підвищення до пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009 р. до 31.12.2009 року.  

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни з 01.01.2009 р. до 31.12.2009 року, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше нарахованих та виплачених сум підвищення до пенсії.  

Стягнути з Державного бюджету України, на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.  

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідськму районі, на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі 37 грн. 00коп.  

Копію рішення направити сторонам, третій особі.  

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Луганської області. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

      Суддя                 Г.О. Шабрацький  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація