Судове рішення #12422447

 

  копія  

Рішення                          справа № 2-272-10  

Іменем                    України

    30.11.2010 р.  Любашівський  районний  суд  Одеської  області  

                                            у  складі :  головуючого  судді  Гнатюка  В.О.

при  секретарі  Гончар В.В. ,за участю

представників сторін адвокатів ОСОБА_1,

ОСОБА_2,

      розглянувши   у  відкритому  судовому  засіданні  в залі  суду  в  с.м.т.  Любашівка справу  за позовом   ОСОБА_3  до  ОСОБА_4  , третьої особи приватного  нотаріуса  Любашівського  нотаріального  округу  Одеської області  ОСОБА_14   про  визнання  договору  дарування  будинку   недійсним  ,  

встановив :  

  Позивачка   звернулась   до суду  з вказаним  позовом.  На   обґрунтування своїх  вимог  посилалася на те ,  що  ІНФОРМАЦІЯ_1 року  помер її   батько  ОСОБА_6  , який 11 червня  2009 року  подарував  належний йому будинок ,  розташований в  АДРЕСА_1,  своїй дружині  ОСОБА_4 .

Вважаючи  ,  що  даний договір  не відповідав  справжній волі  покійного   батька ,  оскільки він важко хворів  на рак , отримував ін»єкції  морфію , що  впливало на його  свідомість , останній місяць лікування знаходився   вдома і  фактично  був прикутий до ліжка ,що свідчить  про  те , що батько  перебував  в такому стані ,  що не міг  розуміти  значення своїх дій  або  керувати ними , чим  скористалась  відповідачка і шляхом обману   нотаріуса відносно того , що батько не розумів  значення своїх  дій  начебто  за  проханням батька  оформила  договір  дарування, позивачка   просила суд визнати  вказаний договір дарування  недійсним.

    Відповідачка в судовому засіданні  позов не визнала  і пояснила , що  вона  постійно знаходилась   з хворим чоловіком . Під час хвороби чоловік   був адекватний . На момент складання договору дарування    все розумів , вів нормальну  розмову з нотаріусом. 9.06.2009  р. він  заповів  все  своє  майно  їй , оскільки  бажав щоб вона  була повноправною  господаркою. 11.06.2009 р. приблизно  в 10.00  чоловік попросив  привезти нотаріуса і в  цей день  особисто підписав  договір дарування вказаного  будинку.

Позивачка  в судовому засіданні   позов підтримала . В  ході розгляду справи заявила  клопотання про призначення  посмертної судово- психіатричної   експертизи., яка за її клопотанням була призначена судом .

Вислухавши  сторони , допитавши свідків  ,  дослідивши матеріали справи , суд вважає , що у позові  належить відмовити за слідуючими підставами.

В  судовому засіданні безспірно  встановлено.  

Спірний  будинок  був побудований  відповідачкою та померлим ОСОБА_6 , які  сорок  два роки прожили в  ньому , знаходячись  у зареєстрованому  шлюбі.

Позиачка  ОСОБА_3 являлась дочкою  померлого ОСОБА_6 від іншого шлюбу.

ОСОБА_6  важко  хворів  на рак легенів . Приймав  обезболюючі ліки , в тому числі сильнодіючі наркотичні препарати трамадол та морфій. ІНФОРМАЦІЯ_1 року він помер.

2

11.06.2009 р. ОСОБА_6 підписав  зазначений договір дарування будинку   , який був посвідчений приватним  нотаріусом ОСОБА_14.  

При вирішенні даного спору  суд зосередив свою  увагу  на  встановленні    чи дійсно  відображене    у  вказаному договорі  дарування  волевиявлення  дарувальника  ОСОБА_6 відовідало  його   справжній  волі.

Відповідно  до ст.. 60 ЦПК України  кожна сторона   повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїй   вимог  та заперечень.

Позивачка , її представник  в судовому засіданні   стверджували , що  ОСОБА_6  на момент укладання  зазначеного договору , приймав   сильнодіючі  наркотичні ліки , знаходився  у  важкому стані , внаслідок чого не міг   усвідомлювати  свої дії  та керувати   ними.

Ними було  заявлено  клопотання   про  призначення судом  посмертної  судово- психіатричної  експертизи , за висновком якої   ОСОБА_6, померлий   ІНФОРМАЦІЯ_1 р.  з причини численних  метастазів рака  в легені , без виявлення   первинного  осередка , на момент підписання  ним договору  дарування  11 червня 2009 р. хворів органічним психічним розладом у виді  синдрома  порушеної   свідомості  по мерцаючому типу , внаслідок  онкологічного  захворювання в кінцевій  його стадії  з вираженим больовим синдромом  на фоні  прийняття  сильнодіючих  наркотичних  засобів ( трамадол , морфій) (F05.8   по МКБ- 10 ) , що позбавляло його  здатності   усвідомлювати  значення  своїх  дій   та керувати  ними.

Проаналізувавши  докази    по справі в їх сукупності , суд приходить  до  висновку , що задовольнити  позов  на підставі  зазначеного висновку   експертизи  не вважається можливим , виходячи  зі слідуючого.

Як  роз»яснено  у  п.  16 Постанови  Пленуму  Верховного  Суду  України    від 6 листопада  2009  р.  № 9 «Про  судову  практику розгляду цивільних  справ про визнання правочинів недійсними»  правила   статті  225 ЦК поширюються  на ті випадки, коли фізичну особу  не визнано  недієздатною , однак  у момент  вчинення  правочину особа  перебувала  в такому   стані  , коли вона не могла усвідомлювати  значення  своїх  дій  та ( або) не могла  керувати  ними (  тимчасовий   психічний розлад , нервове   потрясіння  тощо ) Справи  про визнання   правочину   недійсним   із цих  підстав  вирішуються   з  урахуванням  як  висновку  судово- психіатричної  експертизи , так  і інших доказів   відповідно до статті 212 ЦПК .  Тобто  зазначений висновок  експертизи  для суду немає переваги  над іншими доказами  по справі .

Натомість   експерти  вдались  в дослідження  доказів , перебравши  на себе функції суду.

Так ,  на стр.7  акту  № 1022  ( а.с. -  )  зазначено , що  оцінюючи  показання  свідків   ОСОБА_14 – приватного  нотаріуса, ОСОБА_7 – медсестри, ОСОБА_8 – секретаря   сільської ради , ОСОБА_9 – лікаря  загальної практики , онколога  Любашівської ЦРЛ ОСОБА_10 -  головного лікаря  Зеленогірської лікарні , комісія   приймає їх до уваги  , але відноситься  до них критично.

На думку суду, вказаний  вираз  «приймає до уваги ,  але відноситься до них критично» є не зовсім логічним  і викликає сумнів .  Суд вважає ,  що  зазначення  у акті  про  те , що   посилання  свідків   на те , що ОСОБА_6  знаходився у свідомості  ,  відповідав  на запитання  свідчать  тільки про те , що він не знаходився  в комі  ґрунтується  на припущенні.

Така   оцінка  показань свідків з боку  експертів викликає сумнів  у суду щодо  правильності  його висновку.

Суд не може погодитись з  вказаною оцінкою показань зазначених свідків, оскільки дані свідки були допитані  як за  клопотанням  позивачки  так  і за клопотанням  відповідачки .  

Вони є поважними людьми , посадовими  особами , лікарями , які  безпосередньо здійснювали  лікування померлого . Тому у суду не   має підстав   вважати їх упередженими , а тим більше  ставитись до їх показань критично.

Суд не може з зазначених причин  також погодитись  з твердженням  експертів ( стр..  8 акту)  про те , що ті чи інші  психічні розлади  сприймаються вказаними свідками  по

                                                            3

зовнішнім  ознакам ( неопрятність , незрозумілі  рухи ,  вираз обличчя , міміка)  і значно   менше  по  незрозумілим  вчинкам , висловлюванням. ,  а також з мотивацією експертів   критичного відношення  до показань даних свідків  тим , що їх покази не узгоджуються  з наданою медичною документацією  і  протирічать   клініці  захворювання  ОСОБА_6

Досліджуючи  показання   свідків  по справі,  суд встановлював  не тільки  психічний стан  померлого , тобто чи  міг він усвідомлювати  свої дії  та керувати  ними  на  момент укладання  угоди , а й мотивацію   його дій ,  тобто чому  саме  він вирішив  подарувати будинок своїй  дружині . Суд досліджував  мотив дарування ОСОБА_6 будинку  відповідачці ,  незважаючи   на те , що така його дія  здається   цілком логічною , адже він прожив з відповідачкою 42 роки , разом  побудували даний будинок, його дружина  постійно доглядала  його ,  проживаючи  з ним в одному будинку. Така позиція  суду ґрунтується  на тому , що встановлення  мотиву  дарування , який  не лежить  на поверхні ,  буде свідчити  про  те  чи міг  усвідомлювати  дарувальник   свої дії та  керувати ними та чи відповідало його волевиявлення його справжній  волі.

Так, допитана   в якості свідка  приватний нотаріус ОСОБА_14  , яка  посвідчувала даний договір , пояснила , що на момент укладання договору дарувальник був дієздатним і   пояснив  їй , що якщо  він не подарує  даний будинок  відповідачці , то його дружина  залишиться  на вулиці.  Свої дії він розумів та  усвідомлював їх . Вона спілкувалась з ним за день до  підписання договору. В бесіді він  заявив їй , що дочка  забере у дружини хату , а він цього не бажає.  Договір дарування  був укладений у першій половині дня 11.06.2009 р.( а.с.84-85).

В  судовому  засіданні встановлено , що  09.06.2009 року  ОСОБА_6   заповів    відповідачці    ОСОБА_4    все своє майно , де б воно  не було , і з чого  б не складалось,  і взагалі  все те , що йому буде належати   на день його смерті  і на що   за законом він матиме  право  , а також ?  частину   будинку , розташованого   в АДРЕСА_1 , що належить  йому за законом. Даний заповіт був підписаний  ОСОБА_6 та посвідчений  секретарем  Зеленогірської селищної  ради  ОСОБА_8.  

Позивачка   з  вимогою до  суду щодо  визнання даного  заповіту недійсним  не зверталась.  Однак  суд ретельно досліджував  обставини , пов»язані   з укладанням  вказаного заповіту , та  мотиви , якими  керувався    заповідач.

Допитана в якості свідка ОСОБА_8 – секретар  Зеленогірської селищної ради  пояснила ,  що 09.06.2009 р. вона за проханням дружини  ОСОБА_6  прийшла додому  до   ОСОБА_6 , щоб посвідчити  заповіт. ОСОБА_6 вів себе нормально ,  ніяких відхилень від нормальної  поведінки  вона  не бачила. ОСОБА_6 сказав їй , що бажає заповісти  все  своє  майно  дружині , щоб вона була повноправною  господаркою. Після  чого самостійно  встав  з ліжка , перейшов у іншу  кімнату , сів за стіл і підписав заповіт. Заповіт був підписаний  у  другій половині  дня (  а.с. 88 - 89)  

Допитана   в судовому  засіданні  в якості   свідка відповідачка  ОСОБА_4 пояснила , що після  того як  09.06.2009 р. її чоловік  заповів   їй усе  своє майно , до  них  додому прийшла   кума ОСОБА_11, , якої  вже немає  і яка   жила  поруч  з ними .  Коли   чоловік  похвастався їй , що зробив заповіт   на   її ім.»я , то  ОСОБА_11  сказала  йому ,  що заповіт  не  має великого значення , оскільки  дійсний  тільки шість  місяців. Тоді  чоловік  вирішив   подарувати  їй будинок.

Відповідачка також заявила ,  що  в ході  розгляду  справи  син  позивачки  з якимсь   чоловіком  чинив  на неї тиск  з метою , щоб вона  підписала якісь  папери  і відмовилась  від будинку  

Таким чином , на  підставі досліджених доказів  суд  приходить  до висновку , що в основі мотиву  дарувальника  було бажання   зробити  так  , щоб  відповідачка  була  повноправною  власницею будинку , що  унеможливило   б позбавлення її житла .

Показання  інших  свідків  також свідчить  про те , що  дарувальник  міг усвідомлювати свої  дії  та керувати  ними  на момент  укладання    договору  дарування .  

Так ,  свідок   ОСОБА_7 – медсестра  Зеленогірської  лікарні  , в судовому засіданні пояснила , що  дві   останні   неділі  перед  смертю   ОСОБА_6приходила до нього

4

  кожні  чотири  години  у нічний  час і не менше трьох разів  на день. Але  ні разу не бачила яких- небудь проявів  неадекватності . Виконуючи призначення лікарів вона  робила ін»екції хворому ,  в  тому  числі   і  морфій  наніч. Крім неї  , ніхто більше  ін»єкцій  хворому   не робив . Вона розмовляла з хворим .  Відповіді на  її запитання були нормальними.

Свідок   ОСОБА_12- лікар  загальної  практики   , онколог  Любашівської ЦРЛ, в судовому  засіданні  пояснила ,  що бачила хворого , ставила на облік , коли призначала препарати  групи А. Хворий був адекватний .  Відповідав   на всі запитання  ясно, ніяких відхилень   у нього  не було.  9.06.2009 р. вона призначила хворому морфій  один раз  в сутки. Як правило  ін»єкція  морфію робиться  на ніч , щоб хворий  міг відпочити , поспати. Препарат отримував  головний лікар ОСОБА_10 9.06.2009 р. в  останній  раз  бачила  хворого . Спілкувалась з ним , запитувала  які   у нього скарги ,  що   у нього  болить , що він їсть.  Хворий   все розумів , все усвідомлював ,   відповідав  на всі її запитання . Такі хворі  можуть усвідомлювати свої  дії до самої смерті. 12.06.2009 р.  відмовились    від  морфія   і  знов  виписали   трамадол.

Свідок ОСОБА_10 – головний лікар Зеленогірської лікарні , в судовому засіданні  пояснив , що медсестра    приходила до  хворого  на ніч , оскільки морфій  вводять на  ніч . Ін»єкції  морфія  робились  9, 10,11.06.09 р. 12.06.2009  р. він був у хворого. Коли він   прийшов   до нього  , він піднявся , був адекватний , на запитання   відповідав нормально.

У   зазначеному  акті на   стр. 7 вказано ,  що ОСОБА_6 на протязі життя  хронічними  психічними  захворюваннями , недоумством   не хворів , в поле  зору  психіатрів не попадав.

Проаналізувавши   докази у їх  сукупності  , суд приходить  до висновку ,  що  висновок  експертизи   не узгоджується  ні з  одним доказом по  справі. Позивачка не надала жодного доказу , який би свідчив  про те ,  що  на  момент  укладання угоди  дарувальник  не  усвідомлював  свої  дії  та  не  міг  керувати  ними. На думку суду, її   показання  ґрунтуються на  припущенні ,  виходячи з діагнозу  хворого та  прийняття ним  наркотичних  препаратів , а твердження  про  те  ,  що відповідачка  ввела в оману  нотаріуса  є надуманими.  Суд  вважає ,  що  і висновок   експертизи  також є  припущенням   на   підставі  даних медичної документації . У  суду не виникає сумніву   в  тому , що ОСОБА_6 на момент  укладання  спірного договору  міг  усвідомлювати  свої дії  і керувати   ними , а його  волевиявлення   відповідало його  справжній волі.

Заходи забезпечення  даного  позову ,  а  саме  заборону  відповідачці вчиняти  будь- які  дії  з  вказаним будинком ,  належить  скасувати.  

 

На  підставі  викладеного ,  керуючись  ст. ст.  10 ,11, 60 , 209, 212 , 213 , 215  ЦПК  України ,  ст.225 ЦК України, Постановою   Пленуму  Верховного Суду  України   від  06.11.2009  р.  «Про  судову  практику розгляду   цивільних справ  про визнання  правочинів недійсними»  , суд  

Вирішив  

У  позові    ОСОБА_3  до  ОСОБА_4  , третьої особи приватного  нотаріуса  Любашівського  нотаріального  округу  Одеської області  ОСОБА_14   про  визнання  договору  дарування  будинку   недійсним  відмовити

Апеляційна   скарга  на рішення  суду  подається протягом  десяти  днів  з дня його оголошення   через  Любашівський районний суд Одеської  області  

                                                                    Суддя                       підпис

Копія вірна :  суддя                                    В.О.Гнатюк

    

    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація